Завдань у винищувальної авіації, яку західні партнери постачають Україні, два. Роль авіації у війні докорінно найближчим часом зміниться. Про це сьогодні, 6 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військовий експерт, волонтер Павло Нарожний.
Так він прокоментував заяву спікера Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, що на озброєнні Сил оборони України зараз перебуває 5 бригад винищувачів. Дві бригади Су-27, три МіГ-29. Але він наголосив, що Україні потрібні трохи інші літаки, оскільки ті, які є, — старі радянські винищувачі 4-го покоління. Водночас Ігнат назвав історичним крок передачі Україні такого типу озброєнь, як винищувальна авіація.
“Перше завдання — це стримувати атаки ворога. Це винищувачі, вони будуть збивати все, що буде залітати на нашу територію, або перебувати в зоні їхнього ураження над лінією зіткнення. Їх недостатньо, за кількістю їх дуже мало. Якщо у нас, як каже Ігнат, 72 літаки, то у Росії їх близько 2 тисяч. Але є кілька моментів”, — сказав Нарожний.
Він зазначив, що, на відміну від ЗС РФ, в українській армії літаками керують молоді офіцери рівня майор, капітан. В України молода школа льотчиків, у росіян цієї молодої школи льотчиків немає.
“У них умовно боєздатними вважають 15-20% випускників їхніх льотних училищ. Саме тому полковники, генерали сідають за штурвал літака, йдуть в атаку, їх збивають, вони потрапляють у полон. Близько 300 пілотів Росія втратила. Це найкращі пілоти. Це проблема №1 російської авіації. Завдання винищувачів зрозуміле — стримувати атаки ворога, інше завдання у цих винищувачів — використовувати західне озброєння”, — каже експерт.
За його словами, на МіГ-29 українські фахівці вже навчилися монтувати ракети HARM.
“Це ракета вкрай проста. Запускається з МіГ-29, летить на територію ворога, і сама шукає, на неї встановлений радар, радіолокаційні пристрої росіян і їх знищує — вибиває очі у систем ППО ворога. Інше — точно відомо, що нам будуть передані системи JDAM. Береться відносно невелика авіаційна бомба вагою близько 100 кг, на неї встановлюють ніби крила і хвостовик, систему електроніки й ця бомба стає розумною. Вона може влучити на відстань до 70 км з точністю 1 м. Той же МіГ-29 зможе нести таких 6 бомб. У росіян є аналогічна зброя, але там бомба вагою 1 тонну, відповідно, наша авіація зможе закидати великою кількістю відносно невеликих бомб з дуже високою точністю далеко за лінію зіткнення, знищуючи системи ППО, артилерійські системи, командні пункти, склади боєприпасів тощо”, — пояснив Нарожний.
Також військовий експерт назвав ще одну відмінність між Україною і Росією.
“У росіян є аналогічна плануюча бомба вагою 1 тонна, вони їх показали на виставці в 2016-2017 роках. Чи пішли вони в серію — невідомо. А бомби JDAM компанія “Боїнг” виробляє з 1996-1997 років сотнями тисяч штук. Тобто передати нам якісь 50 тисяч таких бомб для них не проблема. Таким чином роль авіації на цій війні докорінно зміниться. Командувач засобів вогневого ураження ворога Сергій Баранов каже, що зараз 80% усього знищення ворога робить артилерія. Близько 10% авіація, а далі механізовані війська, танки й стрілецька зброя. І роль авіації з цих 10% вона, напевно, зросте до 30-40% за допомогою цих JDAM. І категорична різниця, якщо росіяни закидають переважно тупими бомбами, точність боєприпасів вкрай низька, то ми закидатимемо розумними бомбами. Такими як HIMARS, але HIMARS стріляє на 84 км, а бомба летітиме на 30-40 км максимум. Але водночас їх дуже велика кількість. Тому роль авіації докорінно найближчим часом зміниться”, — резюмував Павло Нарожний.
Читайте також: Ми йдемо до мети, дискусія триває без пауз, — Резніков про західну авіацію для України