Впродовж перших чотирьох місяців повномасштабного вторгнення українські Сили оборони встигли деокупувати частину територій, захоплених Росією після 24 лютого, та зміцнити свою оборонну здатність до наступного контрнаступу.
Керівництво країни залишилося обороняти Україну на всіх можливих фронтах. Демократичний світ підтримав український народ і почав формувати антипутінську коаліцію. Іноземні партнери та союзники, окрім постачання зброї для ЗСУ, фінансової та гуманітарної допомоги для українського народу, запровадили нищівні санкції проти Росії.
Про найважливіші етапи великої війни у перші 120 днів повномасштабної війни розповідається у другій частині документального проєкту “Лютий довжиною в рік” телеканалу FREEДOM.
1-й день повномасштабного вторгнення
24 лютого 2022 року зайшли перші колони окупантів.
“Були загострення на східному напрямку, зі сторони Криму по Кримському перешийку і з півночі — Київщина, Чернігівщина, Сумщина. Міністр внутрішніх справ першим подзвонив Володимиру Зеленському і сказав: “Почалася війна”, — згадує ексрадник голови МВС України Ростислав Смірнов.
Близько четвертої ранку очільник ГУ Національної поліції в Київській області Андрій Нєбитов отримав від свого заступника інформацію про те, що українські блокпости почали обстрілювати з важкої зброї. Нєбитов зателефонував командирові, що перебував в зоні Чорнобильської АЕС, і отримав підтвердження даних про бої.
“О п’ятій ранку я почув вибухи, над будинков пролетів літак. О 06:15 ми вже були на роботі. Почав обдзвонювати і казати, щоб брали зброю і йшли до виконкому”, — розповідає міський голова Ірпеня Олександр Маркушин.
За словами радника керівника Офісу президента України Михайла Подоляка, в ОПУ шоку не було. Шок був у світі.
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов згадує, що 24 лютого зайшов до кабінету Володимира Зеленського другим. Першим був міністр внутрішніх справ Денис Монастирський. На годиннику було 05:15. Відбулося перше засідання РНБО щодо плану оборони країни, оголошення мобілізації та введення воєнного стану.
“Ми вводимо воєнний стан на всій території нашої держави. Без паніки. Ми сильні. Ми готові до всього. Ми всіх переможемо, бо ми — це Україна. Слава Україні!” — промовив президент України у відеозверненні того ранку.
Перший дзвінок Володимир Зеленський здійснив тодішньому прем’єрові Великобританії Борису Джонсону о 06:04.
У цей же день відбулася трансляція попередньо записаного виступу президента Росії Володимира Путіна про початок проведення “спеціальної військової операції”. У своїй промові він казав, що, мовляв, протягом восьми років намагався робити усе, аби мирним шляхом вирішити “конфлікт”.
“Народні республіки Донбасу звернулися до нас із проханням про допомогу. Я прийняв рішення про проведення спеціальної військової операції. Ми будемо прагнути демілітаризації та денацифікації України. У наші плани не входить окупація українських територій”, — казав Путін.
У перший день повномасштабної війни ракетних ударів зазнали десятки міст по всій Україні, включно з Києвом. Перші удари прийняли Повітряні сили: командні пункти, військові аеродроми, зенітно-ракетні підрозділи та радіотехнічні війська. Відбулася спроба висадити ворожий десант у Гостомелі Київської області. Українські захисники збили шість вертольотів, два примусово посадили та знищили роту десанту. Під час вогневого ураження була пошкоджена злітна смуга. Головним завданням було не допустити захоплення Києва.
Державна прикордонна служба України повідомила, що російські війська захопили острів Зміїний у Чорному морі.
2-й день
24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський віддав розпорядження про повну мобілізацію на 90 днів. Вже в перший день, ще до оголошення мобілізації та до введення воєнного стану, з’явилися черги до військкоматів. Першими захищати батьківщину прагнули добровольці.
Заклик “Закрийте небо над Україною” пролунав на увесь світ. Проте у повітрі вже літала російська авіація, тож “закривати небо” Україні довелося самотужки.
З’явився “Привид Києва” — збірний образ 40-ї бригади тактичної авіації Повітряних сил Збройних сил України.
“Після декількох вдалих дій української авіації, під час одного з мозкових штурмів ми думали, як назвати цю людину. Всі чомусь думали, що це певний пілот. В ході дискусії з’явився термін “Привид Києва”, який потім пішов в народ і став жити своїм життям”, — розповідає речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.
4-й день
27 лютого 2022 року окуповано частини Київської та Чернігівської областей. Окупація стала можливою через велику кількість військових та військової техніки з боку Росії.
“Коли я запитав у свого офіцера поліцейського, що там у Бородянці, він відповів: “А немає більше Бородянки”. Не можна було повірити, що це відбувається на Київщині, де ще два-три дні тому тривало мирне життя”, — згадує очільник ГУ Національної поліції в Київській області Андрій Нєбитов.
Міський голова Ірпеня Олександр Маркушин розповідає, коли місто захопили вже на 30%, росіяни заїжджали у двори та розстрілювали тих людей, котрі їм з якихось причин не сподобалися. Виводили родину: чоловіка забирали, а жінку з дітьми кидали в підвал.
“Частину людей вони планували вивезти в Білорусь на обмін. Вони їздили по тілах спеціально, щоб показати неповагу до українців. Я вибачаюсь, ми лопатами відділяли ці тіла від асфальту”, — каже мер.
Стало відомо про знищення в аеропорту Гостомеля флагмана української авіації АН-225 “Мрія”. Олександр Маркушин каже, що це Росія зробила цілеспрямовано, бо знала, що це — найвідоміший літак у світі та гордість України.
5-й день
28 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський погодився направити делегацію для переговорів з РФ.
“Ми їхали показати, що розуміємо природу цієї війни, і не розуміємо, чому ви думаєте, що ми можемо капітулювати. Треба було це показати. Пропозицією президента Зеленського було відвести війська, після чого ми зможемо говорити. Зрозуміло, що Росія не бажала цього, бо щиро вважала, що там точно нема з ким воювати”, — пояснює радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.
Поки Росія вимагала від України визнання Криму та окупованої частини Донбасу російськими, українська сторона мала на меті виграти час для отримання дипломатичної та військово-технічної підтримки з боку європейських країн.
6-й день
1 березня 2022 року російська ракета влучила у Площу Свободи в центрі Харкова — загинуло 28 людей.
Того ж дня було повністю оточено Маріуполь Донецької області.
“Захист росіян в Україні”, а по суті вони нищили якраз ті міста, де і проживало російськомовне населення. Маріуполь — один з явних показників цього. Найпотужніша фільтрація людей була застосована в Маріуполі”, — говорить засновник ГО “Східна правозахисна група” Павло Лисянський.
7-й день
2 березня 2022 року було окуповано Херсон. Херсонщина — це контроль над Каховською ГЕС, питання водопостачання і так званого “сухопутного коридору” — сполучення окупованого Криму з окупованими територіями Луганської та Донецької областей.
Всі спроби Російської Федерації розв’язати питання водопостачання Криму шляхом опріснення води, отримання води з дна Азовського моря були корупційними, надто затратними та неефективними.
“Вони вважали, що на півдні генетичний фонд людей трохи відрізняється від, наприклад, західної України. Вважали, що відсоток підтримки Росії на півдні був вищим, ніж той, що на Донбасі та в центральній Україні. З точки зору загарбника, розумним було б відсікання України від Чорного моря і прохід до Придністров’я”, — каже голова Миколаївської ОВА Віталій Кім.
9-й день
2 березня 2022 року російські війська захопили Запорізьку атомну електростанцію. Це була спроба ядерного шантажу. Окупанти розміщували там свої війська та зброю, що категорично заборонено через ризик катастрофи. Провокували екстремальні ситуації, зокрема і відключення, дезорганізували нормальну роботу станції та почали звинувачувати Україну в обстрілах. Україна одразу долучила до розв’язання ситуації Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).
14-й день
9 березня 2022 року стався авіаудар по лікарні в Маріуполі, який вразив пологове відділення, — загинуло троє людей.
Статистика свідчить, що близько 85% всіх ракетних та бомбових ударів російських військ були спрямовані на цивільні об’єкти: школи, лікарні, муніципальні установи, обласні державні адміністрації чи місцеві ради, будинки звичайних людей.
21-й день
16 березня 2022 року було скинуто авіабомбу на драмтеатр у Маріуполі, в якому переховувалися сотні цивільних — загинуло близько 300 людей.
У Чернігові російські війська обстріляли цивільних, які стояли в черзі по хліб — загинуло 14 людей.
Того ж дня Україна стала членом “Енергетичного Євросоюзу”, тобто приєдналася до єдиної енергосистеми Європи ENTSO-E.
“Це була найкраща відповідь Російській Федерації, тому що в них були сподівання, що рано чи пізно вся енергетична інфраструктура України завалиться. Україна як мінімум отримала гарантію, що у випадку критичної ситуації ми зможемо отримувати підтримку від країн Європейського Союзу. Це нас ще більше наблизило до інтеграції в ЄС”, — пояснює політолог та військовий аналітик Ігор Рейтерович.
29-й день
24 березня 2022 року стало відомо, що за перший місяць повномасштабної війни з України виїхали 4,056 млн осіб, а близько 6,5 млн стали внутрішніми переселенцями.
Проблеми з евакуацією виникли з території Ірпеня, оскільки був підірваний міст, велися активні бойові дії, була перерізана Житомирська траса. Людей рятували навіть човнами через Київське море. На жаль, були й трагічні випадки, коли під час шторму українці тонули.
“Укрзалізниця”, яку ми традиційно критикували за багато речей, продемонструвала дива. Попри обстріли та купу проблем, вони працювали, вивозили людей. “Укрзалізниця” — одна з героїчних сторінок роботи тилу”, — вважає політолог Володимир Фесенко.
В Україні запустили проєкт “Прихисток” — ті, хто мав можливість, приймали у себе вдома бодай на день-два внутрішніх переселенців. Цим сайтом скористався мільйон людей, кількість бажаючих допомогти вражала.
38-й день
2 квітня 2022 року відбулося звільнення всіх окупованих населених пунктів Київської області. Втікаючи, окупанти покрали з собою купу побутової техніки та замінували усе, що встигли.
Кількість зґвалтувань неможливо встановити, але випадки є у кожному звільненому селі чи місті. Розстріляних ховали у братських могилах. Наразі ексгумовано 1368 тіл цивільних, що були вбиті під час окупації. Серед них 38 дітей. Сотні тіл лишаються невпізнаними, сотні людей — зниклими безвісти.
39-й день
3 квітня 2022 року відбулося звільнення всіх окупованих населених пунктів Чернігівської області. Місто Чернігів так і не було окуповане.
40-й день
4 квітня 2022 року відбувся повний відхід російських військових з Сумської області. Цьому було дві причини: нестача ресурсів та активніші наступальні операції ЗСУ.
44-й день
8 квітня 2022 року стався ракетний удар по привокзальній площі Краматорська, де близько 4000 тисяч осіб чекали на евакуаційний потяг — загинуло 59 людей.
“Це передумови для штучного хаосу на контрольованій ЗСУ території. Це підриває моральний дух не тільки цивільного населення, а й військовослужбовців. На жаль, у Путіна є схильність до історичних паралелей — це коврові бомбардування німецьких міст з боку союзної авіації. Таку ж тактику він започаткував на території України”, — каже політолог Дмитро Снєгирьов.
Україну відвідали президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та високий представник Європейського союзу з питань закордонних справ Жозеп Боррель. Вони відвідали Бучу, Ірпінь, Київ та особисто побачили наслідки російської агресії. Це змінило їх ставлення до війни РФ проти України.
45-й день
9 квітня 2022 року до Києва вперше приїхав прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. Це була визначна історична подія як для України, так і для Британії, яка здивувала весь світ. Британці вважали це, напевно, найуспішнішим кроком прем’єрства Джонсона.
Науковий співробітник Atlantic Council Пітер Дікінсон відзначає, що кумиром очільника британського уряду був Вінстон Черчілль. Джонсон завжди мріяв стати новим Черчіллем, а в особі Путіна він знайшов “свого Гітлера”.
45-й день
13 квітня 2022 року в результаті влучання двома ракетами біля острова Зміїний загорівся флагман Чорноморського флоту РФ крейсер “Москва”.
61-й день
25 квітня 2022 року у Росії зазвучали заяви про реальність ризику ядерної війни.
“Було чотири країни на території СРСР, які мали в наявності ядерну зброю: Російська Федерація, Казахстан, ми і Білорусь. Коли було прийнято рішення віддати ядерну зброю і зробити Російську імперію відповідальною за всю територію СРСР, це була велика помилка. Цього дня ми маємо наслідки передачі цієї атомної зброї Росії. Вона шантажує нашою зброєю весь світ”, — говорить секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов.
66-й день
30 квітня 2022 року Львів відвідала голлівудська акторка та посол ООН Анджеліна Джолі. Згодом Україну відвідало ще багато світових зірок.
73-й день
7 травня 2022 року відбулася евакуація цивільних з “Азовсталі” в Маріуполі.
75-й день
9 травня 2022 року президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз.
80-й день
14 травня 2022 року окупанти вперше скинули фосфорні бомби на “Азовсталь” в Маріуполі.
86-й день
20 травня 2022 року останні захисники “Азовсталі” залишили місто. Відбулася повна окупація Маріуполя.
Дітей та усіх, хто не згоден з новою політикою, російські окупанти примусово депортували на територію РФ або ув’язнювали.
97-й день
31 травня 2022 року лідери Європейського союзу погодили ембарго на російську нафту.
“Цю дату можемо вважати початком відліку реальних економічних санкцій проти Російської Федерації”, — каже політолог Дмитро Снєгирьов.
У 2023 році Росія буде змушена законсервувати значну частину своїх нафтових родовищ, тому що продавати нафту буде нікому. Наразі вона торгується ледь не за собівартості.
120-й день
23 червня 2022 року Єврокомісія надала Україні статус кандидата на членство в Європейському союзі. Заявку на отримання Україною цього статусу президент України, уряд і парламент спрямували в перші дні війни, поки ворог був ще під Києвом. Перемоги на полі бою, героїзм українців, президент України, який став всесвітньо популярною фігурою, викликало величезну пошану до України.
Подальший розвиток подій — у заключній третій серії документального проєкту “Лютий довжиною в рік”.
Перша серія: “Лютий довжиною в рік”: як Україна готувалася до повномасштабного вторгнення Росії