Існують передумови для об’єднання країн Чорноморського регіону в єдиній позиції щодо сприйняття РФ як загрози, — експерт

Сергій Герасимчук. Фото: 24tv.ua

Існують передумови для об’єднання країн Чорноморського регіону в єдиній позиції щодо сприйняття Російської Федерації як загрози для безпеки, а також ставлення до розв’язаної Кремлем війни проти України. Таку думку сьогодні, 31 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Сергій Герасимчук.

Він зазначив, що Болгарія, попри проросійський ухил частини її еліти, надала істотну допомогу Україні, коли на самому початку повномасштабного вторгнення РФ українській армії не вистачало пального і боєприпасів радянського калібру, необхідних для боротьби з агресором.

“На перших етапах російського повномасштабного вторгнення в Україну протистояння здійснювалося в основному завдяки радянській техніці. І саме таких боєприпасів у Болгарії було багато, і вона змогла їх нам надати. Уряд Петкова (Кирило Петков був прем’єр-міністром Болгарії на початку війни РФ проти України, — ред.) справді надав неоціненну допомогу Україні”, — сказав Герасимчук.

За його словами, є передумови об’єднання країн Чорноморського регіону щодо сприйняття РФ як загрози.

“Ми бачимо до цього передумови. Ми навіть бачимо деякі структури, які лобіюють інтереси України в Північноатлантичному альянсі. Однак дійсно існують країни, які гальмують таку солідарність, які створюють певні складнощі у формуванні такої солідарності”, — сказав експерт.

Він уточнив, що насамперед ідеться про “Бухарестську дев’ятку” — об’єднання, до якого входять три країни Балтії (Естонія, Литва, Латвія), Болгарія, Польща, Румунія, Словаччина та Чехія, а також Угорщина.

“Попри те, що здебільшого “Бухарестська дев’ятка” солідарна, є особлива позиція Угорщини. І крім того, до “Бухарестської дев’ятки” явно бракує ще Туреччини у своєму складі, тому що Туреччина — це головний НАТОвський гравець у регіоні. І, звичайно ж, якби там сформувалася однозначна позиція щодо Росії, це було б нам тільки на користь”, — сказав Герасимчук.

Що стосується країн, з якими Україна сприятливо взаємодіє, то експерт назвав Польщу і Литву. Він зазначив, що згідно з проведеним наприкінці минулого року опитуванням, саме в Польщі та Литві найбільша кількість тих, хто підтримує вступ України до НАТО та ЄС, й саме в цих країнах готові ще більше допомагати Україні і в економічному, і у військовому плані.

“Саме в цих країнах найбільш добре ставлення до українців. І тому “Люблінський трикутник” — це один із тих форматів, які допоможуть нам впливати і на інші країни регіону. Адже та сама Польща входить, крім “Люблінського трикутника”, ще й до “Веймарського трикутника” з Німеччиною, і до “Бухарестської дев’ятки”, і до ініціативи “Тримор’я”, також Литва входить до енергетичного “Балтійського об’єднання”, тобто може чинити певний вплив не лише на Естонію та Латвію, які й так добре ставляться до нас, але й на нордичні країни — на Швецію, на Фінляндію, на Норвегію, на Данію. Я думаю, що такі кроки, коли ми використовуватимемо дуже хороші стосунки з Польщею і Литвою для того, щоб впливати на ширші альянси й наші інтереси в них — це виграшний підхід”, — сказав Герасимчук.

Читайте також: Російський “спрут” у Чорноморському регіоні: вразливості Молдови, Румунії, Болгарії, Туреччини оцінили експерти

Прямий ефір