Євросоюз готує 10-й пакет санкцій проти Росії, про що раніше заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, виступаючи на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. За її словами, ЄС запровадив найдієвіші санкції за всю історію, внаслідок яких російська економіка зіткнулася з десятиліттями регресії, а її промисловість позбулася будь-яких сучасних критичних технологій, інформує FREEДОМ.
Головне, на що буде спрямований 10-й пакет антиросійських санкцій — боротьба з обходом обмежень.
“Десятий раунд буде зосереджений на тому, щоб закрити лазівки, покінчити з цими обходами й мати величезні наслідки для тих, хто обходить санкції Євросоюзу”, — заявила Урсула фон дер Ляєн в інтерв’ю CNN.
13 січня Reuters, із посиланням на чиновників ЄС, повідомляв, що 10-й пакет санкцій планують підготувати до річниці повномасштабного вторгнення Росії до України — 24 лютого.
За даними журналістів видання, Польща і Литва закликають країни ЄС до санкцій проти атомного сектора Росії. Україна закликала Євросоюз також внести до санкційного списку російський “Росатом”. Утім, Угорщина такі обмеження поки що блокує.
“Наразі одним із пріоритетів буде запровадження зрештою санкцій на атомну енергетику й атомні енергоресурси, які експортує Росія, і, відповідно, індивідуальні санкції на весь топменеджмент “Росатому”, оскільки ми всі бачимо, як РФ вкрай небезпечно та терористично поводить себе на нашій Запорізькій атомній електростанції”, — зазначає аналітикиня Київської школи економіки Юлія Павицька.
Також із неофіційних коментарів стало відомо, що обговорюються додаткові обмеження проти російських пропагандистських ресурсів і нові відключення банків Російської Федерації від SWIFT.
Крім того, у лютому цього року набуде чинності ембарго на російські нафтопродукти. А це, на думку експертів, сильно вдарить по внутрішній російській економіці. Уряду доведеться зупиняти нафтопереробні заводи і заморожувати свердловини, бо нафту буде просто нікуди дівати.
“Російська економіка досить проста. Вона дуже залежить від нафтогазових доходів. З одного боку, вони використовували це як шантаж, з іншого боку — це їхня ахіллесова п’ята. Щоразу, коли в Росії падають нафтогазові доходи, вона потрапляє в кризу і рецесію”, — акцентує Павицька.
На думку експертів, російська економіка зможе витримати цей рік завдяки фонду національного добробуту. Однак гроші на війну в Росії можуть закінчиться вже до 2025-го.
“Ми вважаємо, що запас є приблизно на 2023-2024 рік. Починаючи з 2025-го ситуація стає дуже тривожною. І в цей момент, мабуть, буде використано шостий інструмент — це відбирання грошей у населення. Тоді можуть з’явитися обов’язкові облігації для населення. Ось це останній інструмент”, — сказав доктор економічних наук Росії Ігор Ліпсиц в інтерв’ю “Настоящему Времени”.
За даними Bloomberg, у Мінфіні РФ оцінили прямі втрати від західних санкцій у сотні мільярдів доларів. У внутрішній доповіді відомства не наводиться загальна оцінка збитків від санкцій. Але відомо, що тільки золотовалютні резерви Росії заморожено на суму понад 300 млрд дол.
Читайте також: Антиросійські санкції, постачання танків та інша підтримка — головні заяви президентів України та Євроради (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, для утримання російської економіки на плаву Кремль витрачає гроші з фонду національного добробуту.