Облави будуть жорсткішими, а повістки вручатимуть жителям великих міст РФ — аналітики про нову хвилю мобілізації

Мобілізація у РФ. Фото: ТАСС

У Росії повертається масовий призов строковиків. Щоб у півтора раза збільшити армію, забиратимуть і тих, кому вже виповнилося 27-30 років. Реформа, запропонована днями міністром оборони Росії Шойгу, допоможе направити у війська тих, хто вже не має відстрочок по навчанню, а також більш зрілих чоловіків, необхідних на передовій. У міноборони Росії не виключають і повернення дворічного терміну служби, інформує FREEДОМ.

Призов на строкову службу в Росії закінчується 31 грудня 2022 року. А вже з середини січня 2023 року Кремль може почати нову хвилю мобілізації. Якщо російська влада зважиться на повторний призов на війну в Україні, облави будуть жорсткішими, і повістки вручатимуть здебільшого жителям великих міст, вважають військові аналітики.

“По-перше, немає жодних очевидних ознак того, що влада відмовилася від продовження мобілізації. Вона залишила собі всі можливості. Друга причина — практична: російські солдати у великій кількості гинуть на фронті й отримують поранення. Особливо це стосується мобілізованих, бо вони погано підготовлені. Відповідно, їх потрібно буде кимось замінити”, — зазначив військовий аналітик Ян Матвєєв.

Чисельність армії в рамках реформи планують збільшити до півтора мільйона, тобто призвати ще 350 тис. осіб. Це відбувається на тлі чуток останніх місяців про ймовірну нову хвилю мобілізації.

“Поки що відповісти на запитання, чи можливе збільшення армії до заявленої чисельності шляхом розширення тих, хто призивається на строкову військову службу, я не можу. Мені здається, це не дуже реалістично. В останні призовні кампанії — навесні 2022 року і восени — навіть із виконанням цього плану призову виникають великі проблеми”, — сказав російський військовий юрист коаліції “Призов до совісті” на умовах анонімності виданню “Медуза”.

Правозахисники вже заявляють про відновлення облав на потенційних призовників цього року. Співробітники військкомату разом із поліцією ходять по домівках у пошуках призовників, чатують біля будинку, затримують на вулиці.

Тому юристи розробили цілі інструкції, як захиститися від мобілізації. Їхнє завдання, допомогти якомога більшій кількості людей повернутися з війни або зовсім не опинитися на ній.

“З військової частини боротися складніше, тому важливо робити все на попередніх етапах, щоб туди не потрапити. Якщо ви вирішили виїхати після спроби призову, можна дистанційно оскаржити дії поліції, військкомату. Це допоможе уникнути заведення кримінальної справи, а також покарати військкомат і знизити ймовірність повтору свавілля щодо призовників, які залишилися в країні”, — з рекомендацій щодо відмови від мобілізації коаліції юристів та експертів російських правозахисних організацій.

У Росії зараз працює ціла низка правозахисних організацій, які спеціалізуються на допомозі тим, хто не хоче вирушити на війну. Вони зібрали десятки історій призовників, які чинили опір свавіллю і не потрапили до російської армії.

Читайте також: Збільшити до 1,5 млн осіб армію планує РФ — що задумали в Кремлі (ВІДЕО)

Прямий ефір