Скасування фактів воєнних злочинів законодавством Росії не скасовує відповідальності за них за міжнародним правом. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павличенко.
Він наголосив, що те, що РФ ухвалює на рівні свого законодавства, для світової спільноти не відіграє жодної ролі і не звільняє від покарання за вчинення воєнних злочинів.
“Нагадаю, що той самий Міжнародний кримінальний суд на сьогодні розглядає низку окремих випадків, які стосуються вчинення Російською Федерацією і воєнних злочинів, і злочинів проти людяності. І, можливо, навіть розглядатиметься питання про вчинення злочину геноцидного характеру Російською Федерацією. Те, що буде ухвалювати Російська Федерація як свої закони і вважати, що вона не скоювала цих злочинів, жодним чином не вплине на характер розслідування, характер притягнення до відповідальності і характер покарання”, — сказав Павліченко.
Він зазначив, що всі воєнні злочини фіксуються як українською, так і міжнародною юрисдикцією.
Павліченко також наголосив, що для здійснення справедливого судового процесу необхідно, щоб у ньому брав участь і обвинувач, і обвинувачувані, якими в цьому випадку є безпосередньо вищі посадові особи Російської Федерації. Він навів як приклад колишнього президента Сербії Слободана Мілошевича, обвинуваченого у скоєнні воєнних злочинів і злочинів проти людяності. Мілошевич не очікував, що він опиниться на лаві підсудних, але його видали Міжнародному трибуналу з воєнних злочинів у Гаазі.
“Тому ситуація змінюється. І для цього потрібно, щоб існував орган, який віддасть наказ про арешт, маючи для цього вагомі підстави юрисдикцію, мандат. І, відповідно, щоб був готовий суд, який судитиме і розбиратиме всі справи, пов’язані зі злочинами. І знову-таки модель цього суду буде теж залежати від того, яким буде закінчення війни”, — сказав правозахисник.
Він уточнив, що однією з важливих умов, продиктованих Україною, буде відновлення справедливості, яка пов’язана безпосередньо з покаранням тих винних, які розв’язали війну.
Павліченко також зазначив, що завданням юристів, які працюватимуть у цьому міжнародному органі, встановити порядок команд, зв’язки між конкретним злочином, таким, як, наприклад, убивства, катування в Бучі, в Ізюмі та в інших українських населених пунктах, і між наказами, які віддає Путін як керівник держави.
Читайте також: Стратегію агресії проти України формував Путін, — Маломуж (ВІДЕО)