Активісти ініціативи “Трибунал для Путіна”, яка об’єднала понад 20 правозахисних організацій, із березня задокументували приблизно 27 тис. інцидентів, які підпадають під визначення воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров.
У базі — понад 6 100 загиблих внаслідок бомбардувань, повітряних атак, позасудових страт. Серед них правозахисники задокументували смерті 226 дітей.
“Це розстріли людей, машин, це обстріли черги за водою, за гуманітарною допомогою тощо”, — коментує правозахисник.
Понад 3 050 людей перебувають у базі “Трибуналу для Путіна” як зниклі безвісти, серед них — 73 дитини.
“Слід зазначити, що з цієї цифри 907 епізодів — це так звані насильницькі зникнення, коли люди зникли і невідомо, де вони перебувають. А всі спроби їх знайти натикаються на те, що кажуть, що невідомо де, просто обманюють… І це все вже йде до того, що можна буде цілком обґрунтовано говорити про злочин проти людяності відповідно до Римського статуту щодо насильницьких зникнень”, — наголосив гість ефіру.
Також правозахисники задокументували факти руйнувань та пошкоджень понад 21 тис. цивільних об’єктів, зокрема понад 10 тис. житлових будинків.
“У базі даних збираються не лише самі ці факти, але й докази: медіафайли, опитування свідків та жертв, у базі є опис цих подій, дата та попередня кваліфікація цих злочинів відповідно до Римського статуту”, — зазначив голова правління Української Гельсінської спілки.
Правозахисники вважають, що ця база даних може бути використана українськими правоохоронними органами для того, щоби збільшити кількість кримінальних проваджень, які реально розслідуються.
“Оскільки на сьогодні з тих 42 тис. [які відкриті українськими правоохоронними органами], мені важко сказати, як багато злочинів розслідується. Я не думаю, що їх дуже багато. Просто немає ресурсу на це”, — вважає Захаров.
Як приклад гість ефіру навів Харківську область, ситуацію в якій добре знає.
“У Харкові понад 5 тис. кримінальних проваджень відкрито, у Харківській області — понад 3 тис. кримінальних проваджень. Ця кількість постійно збільшується, оскільки на окупованих територіях знаходяться все нові й нові факти злочинів російських військ, смертей від тортур і просто трупи вбитих людей”. Але на ці понад 8 тис. відкритих кримінальних проваджень — лише 10 слідчих”, — говорить Захаров.
За словами голови правління Української Гельсінської спілки з прав людини, величезна кількість злочинів — одна з причин, чому потрібний спеціальний міжнародний трибунал для Росії.
Читайте також: Українці, депортовані до РФ, мають справу з відсутністю роботи, фінансового забезпечення та навіть зв’язку, — правозахисниця (ВІДЕО)