Росія може нарощувати свою присутність у Білорусі, щоб відтягнути Збройні сили України із зони активних бойових дій на сході та півдні країни. Так вважає координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі. Москва завозить до Білорусі дедалі більше військової техніки та боєприпасів. А пропагандистські телеканали у самій Білорусі показують парадні сюжети про спільні тренування двох армій. У соцмережах пишуть про конфлікти на національному ґрунті між білоруськими та російськими військовими, повідомляє FREEДОМ.
У місцевих Telegram-каналах пишуть, що білоруси почали масово отримувати повістки. Разом із цим в Міністерстві оборони республіки запевняють, що розсилання повісток потрібне для обліку даних і не пов’язане з мобілізацією. Про це говорить і самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Однак не можна довіряти тому, хто дозволив використати територію Білорусі для вторгнення до України та для постійних масованих ударів по мирних українських містах.
“Ми розпочали процедури з розгортанням союзного угруповання військ, основу якого, як я вже сказав, складає армія Білорусі, яка вже поповнюється частинами Російської Федерації. Все за планом”, — заявив Лукашенко.
До білоруського народу звернулися українські Збройні сили. На своїй сторінці у Facebook ЗСУ виклали відео, в якому закликають білорусів не ставати на бік Росії у війні проти України.
“Якщо армія Білорусі підтримає російську агресію, ми відповімо, відповімо так само жорстко, як відповідаємо всім окупантам на території України, з використанням всього арсеналу озброєння, з ударом по військових об’єктах на території вашої країни. Ми цього не хочемо. Ми закликаємо всіх громадян Білорусі не виконувати накази вашого керівництва про вступ у війну проти України”, — йдеться у зверненні.
Частина експертів запевняє, що Лукашенко боїться прямого зіткнення білоруської армії із ЗСУ.
“З погляду Лукашенка, є поки що страх перед вторгненням колосальний. Є страх перед провокаціями, які можуть виникнути з подачі Росії, коли він буде змушений наступати. Офіційний Мінськ поки що не визнав ні самі референдуми, так звані, ні так звані результати. Тобто Лукашенко вважає за краще відмовчуватися, бо як тільки буде визнання, що кордони Росії змінилися, буде офіційні юридичні наслідки, зокрема у вигляді необхідності реагувати згідно з підписаними двосторонніми договорами”, — каже експерт програми міжнародної та внутрішньої політики “Українського інституту майбутнього” Ігар Тишкевич.
Президент РФ Володимир Путін використовує Білорусь не лише як плацдарм для обстрілів. Як запевняють експерти, його мета — розосередити ЗСУ. Постійна ймовірність відкриття другого фронту не дозволяє перекинути угруповання ЗСУ із Київської, Чернігівської, Сумської областей до зони активних бойових дій.
“Загальна логіка вона простежувалася ще кілька тижнів тому. Тобто активізувати питання бойової підготовки на території Білорусі, провести більш-менш масштабні навчання, щоб у той момент, коли Росія перекине максимальну кількість своїх мобілізованих на українські фронти, щоб частина українських бригад, бригад ЗСУ стояли біля білоруського кордону на посиленні про всяк випадок”, — розповів Тишкевич.
На думку інших фахівців, наступ з території Білорусі поки не повторився лише тому, що російська армія зазнала значних втрат в Україні. І якщо російський генштаб відновить ударні підрозділи, а Путін віддасть наказ про повторний наступ, Лукашенко не чинитиме опір.
“Це людина, яка може дбати лише про своє життя, про свою шкуру, вона може думати лише про те, що з нею може статися через якийсь час або внаслідок якихось дій Путіна. Якби російська армія мала достатньо сил, достатньо техніки, щоб проводити наступальні дії з території Білорусі на Україну, він би це зробив уже 10 разів і абсолютно одразу, як тільки такі сили б у нього з’явилися”, — коментує директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь.
Найближчим часом, як стверджують фахівці, наступ з Білорусі неможливий. Українська розвідка поки що не фіксує формування ударного угруповання, а на це йде щонайменше місяць.
“Ці війська мають бути сформовані, батальйонно-тактичні групи мають бути підготовлені саме для дій на певних напрямках. І українська розвідка все це бачить і відзначатиме формування таких наступальних груп військ. Поки наступальних груп військ з боку Білорусі немає і для цього їм потрібно, як мінімум місяць, це мінімум зовсім, який дозволив би їм сформувати, по-перше, за кількістю достатнє угруповання, а тим більше за якістю, тобто з підготовки та формування відповідних ударних груп на різних напрямках і з достатньою кількістю техніки, та з достатнім розумінням, що цим групам робити на території України”, — резюмував Самусь.
Читайте також: Мета полку ім. Кастуся Калиновського — звільнити Білорусь від Лукашенка, — білоруська журналістка
Як повідомлялося раніше, військове керівництво України заявило про ризик повторного нападу Білорусі. Проте, на думку генерала армії України та екскерівника Служби зовнішньої розвідки Миколи Маломужа, на тлі масштабного контрнаступу ЗСУ та деокупації окупованих Росією територій, Лукашенко, скоріш за все, не ризикне розпочати наступ, попри тиск зі сторони Путіна.