Рефат Чубаров — народний депутат України VIII скликання, голова Меджлісу кримськотатарського народу. Син переселенців, яких із Криму насильно вислала радянська влада. У 1968 році разом із батьками повернувся на півострів.
Наприкінці 90-х років народний депутат Чубаров був головою підкомітету з питань депортованих народів, національних меншин та жертв політичних репресій Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин. У травні 2009 року став президентом Світового конгресу кримських татар. З листопада 2010 року депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим 6-го скликання, очолював партійний список Народного руху України.
Окупаційні війська заборонили Чубарову в’їзд на острів влітку 2014 року. А у 2015 російські силовики порушили проти нього кримінальну справу та заочно заарештували. Голова Меджлісу кримськотатарського народу не їздить до Криму, проте активно відстежує ситуацію на рідному півострові.
В ефірі телемарафону FREEДОМ Рефат Чубаров прокоментував сьогоднішні настрої кримчан та окупаційної влади. За його словами, на тлі пожеж та вибухів у тилових позиціях окупантів жителі Криму та російські приїжджі вже не почуваються у безпеці, усвідомлюючи реалії війни, розв’язаної Росією.
За повідомленням гостя ефіру, зараз півострів залишають переважно військовослужбовці та представники каральних органів.
— Факт, який ще кілька місяців тому здавався не надто реальним: війна прийшла до Криму, і це вже очевидно. Чи розуміють це окупанти та жителі півострова?
— Тепер це вже розуміють усі. Раніше, можливо, частина населення Криму заспокоювала себе тим, що війна відбувається десь далеко, і вони вірили у запевнення Москви, що Крим тепер назавжди є територією Росії. А після серії вибухів на аеродромі та складах боєприпасів уже всі розуміють, що Крим обов’язково буде звільнено від російських окупантів.
У Криму є окрема категорія населення. Це громадяни РФ, які оселилися там незаконно. Експерти вважають, що їх не менше одного мільйона. Ці люди все більше й більше усвідомлюватимуть, що живуть на чужій землі, користуються вкраденим. А друга категорія — це росіяни, які незаконно перебувають у Криму на відпочинку. Після вибуху, який стався днями, звичайно, першими в дорогу рушили ті, хто відпочиває. Їм легше — вони кинули свої валізи в автомобілі та прориваються у бік мосту через Керченську протоку. Але, звичайно, дедалі більше подумують про від’їзд співробітники каральних органів Росії в окупованому Криму, військовослужбовці. І чим більше буде подібних акцій, спрямованих на знищення військової інфраструктури російських окупантів, тим більше буде потік громадян Росії з території Криму додому.
— Важко зрозуміти людей, які їдуть грітися на кримському сонечку, знаючи, що твоя країна щодня вбиває мирних людей в Україні.
— Ми виносимо цю розмову на міжнародні майданчики. Ми не хотіли б, умовно кажучи, завтра-післязавтра, коли буде відновлено суверенітет України над Кримським півостровом, щоб якісь міжнародні європейські організації починали говорити про особливі права тих людей, які незаконно оселилися в Криму, що, мовляв, вони не розуміли, не знали, вони не винні, що тільки Росія як держава відповідає. Ми — кримські татари — один раз це вже пережили. Півстоліття нас утримували в місцях висилки. І коли ми поверталися наприкінці 80-х — на початку 90-х років на свою землю, то проходили повз свої будинки, де жили й живуть інші люди. Але ми утримували себе, і ми казали собі, що ці люди не винні, їх туди поселили, це винен комуністичний режим, держава та всі, хто завгодно, але тільки не ці люди. Ці люди чудово жили в наших будинках, і частина з них, а також їхні діти знову покликали Росію до Криму у 2014 році. Ми не говоритимемо зараз про населення Криму, яке жило на момент початку окупації. Якщо вони вчинили злочин у період окупації, вони відповідатимуть за законом.
Ніхто не має права зазіхати ні на чуже життя, ні на чуже майно, ні на чужу землю. Це має бути аксіомою. Поки люди не будуть відповідати за це, вони не навчаться поважати елементарні закони людської справедливості життя.
— Чи є паніка серед окупантів? Чи вони все ще вірять у свою протиповітряну оборону та свою армію?
— Усі ресурси окупаційної адміністрації кинуті на те, щоб заспокоїти кримське суспільство. Вчора (16 серпня, — ред.) намагалися применшити масштаби вибухів на складах. Але з кожною годиною у ЗМІ додавалося трохи правди. І зрештою ми знаємо, що по периметру радіусом п’ять кілометрів евакуйовано громадянське населення. Зруйновано будинки. Звичайно, все це ремонтується. Аби не було жертв серед цивільного населення. Але дуже цікавою є версія Міністерства оборони РФ, яке після довгих роздумів завило, що це диверсія. Це версія, яка їм повністю розв’язує руки. І вже сьогодні вони оголосили про те, що встановлені підозрювані. У ЗМІ вже з’явилися імена кримських татар, яких заарештували під час масових обшуків. Цим людям оголосили підозру в тому, що вони належать до терористичних організацій. Я думаю, що у російської окупаційної влади назріває якийсь жахливий план, за яким вони вкотре репресуватимуть місцевих людей.
— Тобто репресії, які розпочалися у 2014 році, тепер посилюються?
— Після початку широкомасштабної агресії 24 лютого, безумовно, ці репресії стали жорсткішими. Це як один зі способів встановлення контролю за поведінкою суспільства, за його світоглядом. Тому що Крим є територією, яка безпосередньо стикається з новоокупованими територіями, тобто там, де відбувалися бої та відбуватимуться бої. І жителі Криму є очевидцями не лише переміщення військової техніки із Криму. Вони бачать, як із Херсонської області перевозять убитих солдатів — їх або ховають у Криму, або далі переміщують на територію самої Росії. Тобто кримчани бачать конкретні трагічні результати цих бойових дій Росії щодо України. І тому окупаційній адміністрації дуже важливо, щоб кримські люди не замислювалися більше, ніж їм слід було б.
До того ж відбувається тотальна інформаційна кампанія. Вони намагаються промити свідомість людей та виправдати ті жахливі злочини, які вчиняє російська армія на території материкової України. Паралельно сьогодні якраз відбулося чергове засідання судилища над першим заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріманом Джелялом та двома нашими молодими співвітчизниками Асаном та Азізом Ахтемовими. Окупаційний прокурор вимагає у суду 15 років позбавлення волі за те, що вони нібито готували диверсію в Криму.
— Окупанти перетворили Крим фактично на величезну військову базу. Роботи з деокупації буде, на мою думку, досить багато. На Вашу думку, визволення українського півострова буде силовим чи дипломатичним?
— Зараз дуже важко говорити з упевненістю про той чи інший варіант деокупації Криму. Дуже багато залежить від того, що буде в той час, коли розпочнуться процеси звільнення півдня України, включаючи Крим. Які процеси відбуватимуться у наших міжнародних партнерів та в самій Росії? Я не виключаю варіант, що втрата російськими військами перших, але суттєвих позицій у Херсонській чи Запорізькій областях викличе внутрішні процеси якщо не в самому російському суспільстві, то в оточенні президента Росії Путіна. І можуть розпочатися такі конфлікти, які призведуть до падіння путінського режиму, і тоді особливо не буде комусь справи стосовно того, що російські війська залишають окуповані території України.
— 23 серпня відбудеться Кримська платформа. У ній візьмуть участь багато міжнародних делегацій. Чого Ви очікуєте від цього форуму?
— Задовго до того, як відбувся саміт Кримської платформи минулого року, точилися дискусії навколо підсумкового документа. І деякі учасники наполягали на тому, щоб там було записано, що члени Кримської платформи здійснюватимуть свою діяльність з метою мирної деокупації Криму. Слово “мирний” було наголошено. Ми тоді пішли назустріч нашим партнерам, хоча тоді ми вже мали великі сумніви в тому, як поводитиметься Росія 24 лютого. Вони, мені здається, сьогодні вже призвели до того, що всі країни, включаючи учасників Кримської платформи, переконалися в тому, що завершення російсько-української війни може відбутися лише на полі бою. Тобто лише з перемогою України. І мені дуже хотілося б, щоби про це говорили на Кримській платформі, яка є інструментом особливої мобілізації міжнародної спільноти для деокупації Криму.
— Президент України Володимир Зеленський наказав створити Консультативну раду з питань деокупації та реінтеграції Кримського півострова. Основними її завданнями є координація заходів з питань деокупації та захист прав та інтересів громадян України, а також відшкодування шкоди, завданої Росією. Склад ради буде сформовано протягом місяця. Ви вже отримали пропозицію щодо участі у ній?
— Так. У положенні ради йдеться про представників корінних народів України та персонально йдеться про голову Меджлісу кримськотатарського народу.
Нагадаємо, президент Зеленський закликав жителів окупованих територій триматися подалі від військових об’єктів РФ
Як Росія помститься за вибухи в анексованому Криму. Що чекає на Білорусь у разі масованих ракетних ударів по Україні. Які провокації готує армія РФ на День Незалежності України. Про це в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA розповів генерал армії України, екскерівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж.