Сили оборони України за минулу добу ліквідували на фронті 1 070 російських окупантів, а також знищили чотири бойові броньовані машини, 41 артилерійську систему і 172 безпілотники ворога. Про це повідомляє Генштаб Збройних сил України (ЗСУ).
Крім того, українські далекобійні безпілотники вразили Ільський нафтопереробний завод у Краснодарському краї РФ. Дрони влучили в один із технологічних цехів підприємства, яке є частиною військово-промислового комплексу РФ.
Дрони стримують штурми РФ
7 липня відбулося засідання Ставки верховного головнокомандувача, на якому розглядалася ситуація на фронті та використання українськими захисниками безпілотників. Продовжується робота з захисту українського неба. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
Президент зауважив, що на передовій українські захисники мають використовувати значно більше усіх типів дронів.
“Стримувати російські штурми та забезпечувати наші активні дії саме завдяки дронам, завдяки технологічним рішенням буде більше. Вдячний усім, хто розвиває цей напрям, хто розробляє відповідні рішення”, — заявив він.
Також Зеленський розповів про роботу з протидії ударам із повітря.
“Все по ППО: системи ППО, ракети до них, дронове ППО на сьогодні — пріоритет. І ми готуємо ще й нові домовленості з партнерами, розраховуємо найближчими тижнями ці домовленості зафіксувати. Крок за кроком закриваємо дефіцит фінансування на виробництво дронів і перехоплювачів дронів і заповнюємо українські виробничі лінії чіткими замовленнями. Так само працюємо з партнерами, щоб виробництво і в них у країнах працювало максимально саме для нашого спільного захисту зараз і на час після війни — для арсеналу партнерів. Ми працюємо з усіма лідерами й з усіма країнами, які можуть допомогти інвестиціями, компонентами, виробництвом”, — повідомив глава держави.
На Північно-Слобожанському напрямку прикордонники-оператори БПЛА підрозділу “Сталевий кордон” в глибокому тилу російських окупантів знищили станцію РЕБ. Також був уражений позашляховик з особовим складом. Іще одну операцію в тилових позиціях армії РФ провели українські прикордонники. Оператори дронів протягом доби працювали по російському блокпосту, знищивши засоби спостереження і зв’язку, а також запаси палива.
Інший підрозділ українських прикордонників, уже бригади “Форпост”, також за допомогою FPV-дронів уразив позицію операторів російських безпілотників. Було знищено розвідувальний дрон, а також станцію зв’язку російських окупантів.
Водночас на Лиманському напрямку російські загарбники атакували позиції ЗСУ в районі Редкодуба, Зеленої Долини та в Серебрянському лісі. На Покровському російські окупанти намагалися витіснити українських захисників поблизу Миролюбівки, Шевченка, Удачного і Котлярівки. А на Новопавлівському напрямку ЗСУ припинили спроби противника просунутися в районах Піддубного, Федорівки, Воскресенки та Новополя.
“Там противник наступає та активно рухається до Дніпропетровської області та створює багато загроз, зокрема і для Покровська теж. Тобто саме цей відрізок фронту створює найбільше занепокоєння з цього погляду. Саме його б виділив з цього погляду. На інших ділянках фронту ситуація продовжує залишатися напруженою. Ну противник також намагається обійти Покровськ, створити там умови для оточення”, — прокоментував військовий оглядач Денис Попович.
А українські морські піхотинці з 37-ї окремої бригади підтвердили контроль над селом Дачне в Дніпропетровській області, спростувавши чергову дезінформацію росіян про нібито захоплення цього населеного пункту. Бійці оприлюднили відео з Дачного, де чітко видно прапор їхньої бригади, піднятий над селом.
Одна з груп Сил спеціальних операцій провела успішний наліт на російських окупантів поблизу кордону. Завдяки ретельній підготовці, злагодженості та професіоналізму воїнам ССО вдалося провести блискавичний захід на позицію противника. В результаті було ліквідовано солдатів армії РФ, а також взято трофеї.
Тим часом українські партизани здобули засекречені документи Чорноморського флоту Росії про бойове чергування катерів, які супроводжують тіньовий флот із нафтою. Агенти руху “Атеш” опублікували документи, у яких містяться маршрути руху катерів, розклади зміни екіпажів, номери кожного борта та імена командирів.
Супроводом тіньового флоту займаються підрозділи 26-го окремого загону спеціального призначення. Партизани відзначили, що давно відстежують флотську мережу росіян у тимчасово окупованому Криму і вже передали цю інформацію тим, хто вміє ефективно знищувати цілі.
Також партизанський рух “Атеш” повідомляє про активне зосередження російських військ у Мелітополі. За їхньою інформацією, там спостерігається прибуття живої сили, техніки та озброєння противника. У районі Мелітополя розміщені кілька підрозділів морської піхоти, десантників, а також резервні частини самохідної артилерії армії РФ.
Ситуація на фронті в оцінці експертів
Яка ситуація на лінії фронту? Що з літнім наступом росіян? Чи є загроза оточення Покровська і Сум? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
- Сергій Цехоцький, офіцер ЗСУ;
- Олексій Гетьман, військовий аналітик;
- Павло Лакійчук, керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: Мета росіян — повністю оточити Покровськ
— Армія РФ зосередила близько 55 тис. різних підрозділів на цьому напрямку і почала певне просування у бік Сум. Їхнє завдання — підійти до міста і створити умови для оточення й удару по обласному центру. Ми тоді зірвали ці плани, завдали контрударів, відкинули ворога назад, уже проводилися певні рокірування. Але Путін чітко поставив мету: “звільнити”, як він це називає.
У районі Юнаківки й інших ділянок Сумської області росіяни діють, використовуючи удари з півдня і півночі, намагаючись створити фланги й посилити ударні групи. Ми, відбиваючи їхні маневри, створили укріплені райони нетрадиційного типу — там, де раніше вони били по окопах безпілотниками, коригованими боєприпасами, ми тепер використовуємо комбіновані варіанти захисту.
Останніми днями ворог намагається відновити наступ — активно комбінуючи танки, мотоциклетні групи, квадроцикли, невеликі загони спецпідрозділів. Заходять з флангів. Ситуація складна, напружена, але ми вже адаптувалися, опановуємо тактику, маневруємо, переміщуємо війська.
Головне — ми почали активно знищувати ворожі сили, що підходять, ракетними й артилерійськими ударами, а також безпілотниками. Зараз вони намагаються прорватися вузькими клинами, особливо в районі Юнаківки, концентруючи зусилля, щоб прорвати нашу лінію укріплень і рухатися далі.
На Суми ворог підтягнув далекобійну артилерію і ракетні системи — завдає ударів по місту і по інших населених пунктах, тероризує населення. Ми ж вибудували не тільки модуль захисту, а й повноцінну систему ударів по ворожих засобах. Йде важка боротьба, але ми тримаємо позиції й рухаємося вперед.
Якщо говорити про інші напрямки, наприклад, про Слобожанщину і Харківський блок, — там теж є атаки, по 6–7 на день на окремих ділянках. Але це скоріше спроба намацати слабкі місця, перевірити, чи не перекинули ми сили на Суми або на Покровськ. Там, за їхніми розрахунками, можуть бути ослаблені позиції. Але жодних перспектив наступу у них немає.
Особливу увагу зараз зосереджено на Лиманському напрямку. Там щодня до 30 атак. Намагаються зайти з півночі й півдня, прорватися, рухатися клином і потім закріпитися. Але ми успішно відбиваємо атаки, у нас там уже відпрацьована система контролю за переміщенням. Їхні комбіновані операції не приносять успіху — перспектив у ворога немає.
Зараз мета ворога — повністю оточити Покровськ і наші війська в цьому районі. Їхня ідея — або знищити нас, або змусити до відходу, але цього не буде. По Покровському напрямку втрати ворога за добу — до 600 осіб. Також активізувалися удари в районі Вугледара — ворог намагається створити передумови наступу з півдня, розширюючи кільце навколо Покровського сектора.
Є також перспектива спроби наступу на Запорізькому напрямку. Але ми її знищуємо заздалегідь — ударами по залізниці, по автомобільних маршрутах. План росіян сконцентрувати там до 100 тис. угруповання — не вдався. Зараз у них там близько 40–45 тис., намагаються просуватися малими групами.
Уся ця активність — це не тільки спроба просунутися, а й створити видимість успіхів для зовнішньополітичних цілей. У тому числі — для тиску на США, Трампа, переговорну групу в Стамбулі. Мовляв, “Росія наступає, у неї є перспективи”. Але це не так. По всьому фронту ми утримуємо позиції.
СЕРГІЙ ЦЕХОЦЬКИЙ: Путін хоче захопити весь Донбас
— Путіну потрібні Луганська і Донецька області в адміністративних кордонах. Це його, ну, скажімо так, основна мета. Хоча, звісно, якщо говорити в ширшому, оперативно-стратегічному плані — він хотів би взяти всю Україну. Або хоча б половину — по Дніпру, включно з Миколаєвом і Одесою. Це його божевільна ідея, яка давно засіла в нього в голові. І, судячи з усього, хтось йому підказує, що це можна якось колись реалізувати.
Зараз третина зі штурмів і бойових зіткнень — це Покровський напрямок. Саме сюди йде найбільше особового складу. Ворог хоче зробити широкий обхід, взяти велику агломерацію в кліщі — це видно з їхніх дій в оперативному управлінні. Чи вдається їм? Скажу так: активність навколо Покровського триває з серпня минулого року. І все це обертається сотнями трупів, сотнями поранених, купою спаленої техніки, знищених складів, логістики й всього іншого.
Ми відходимо тільки тоді, коли позицію вже немає сенсу тримати. Ми не чіпляємося за кордони Донецької, Дніпропетровської й інших областей — ми дивимося на вигідну позицію. Де вигідно — там закріплюємося.
Усі військовослужбовці — від солдата до сержанта і вище — щодня знаходять рішення, які зупиняють ворога. Придумують, збирають, майструють, знаходять технічні можливості зробити те, чого іноді доводиться довго чекати за постачанням.
Якби росіянам десь дозволили прорватися — будь-то Харків, Часів Яр, Слобожанщина — вони б обов’язково цим скористалися й кинули туди резерви. А резерви в них є. Вони їх готують. Але в бій здебільшого кидають погано підготовлених або проштрафлених військовослужбовців. Ідуть туди ті, кого треба або ліквідувати, або хто намагається хоч щось заробити.
А що нам потрібно? Нам потрібна заміна. Нам потрібна ротація, щоб у бійців була можливість відпочити — особливо в тих, хто багато днів перебуває “на нулі”. А для цього потрібні підготовлені групи.
Зараз ми знаємо: РНБО вже збільшила базовий військовий вишкіл ще на два дні, щоб посилити навчання з ворожих БПЛА. Це хороший крок. Чим краще ми підготовлені, тим ефективніше діємо.
Хочу зазначити: за ці три з лишком роки якість підготовки зросла. Покращилися інструктори, начальники центрів — ті, хто пройшов бойовий шлях, командував операціями на лінії бойового зіткнення. Вони реально навчають і пояснюють те, що важливо саме зараз тим, хто тільки прийшов.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Армія РФ може частіше проводити ротацію штурмових груп
— Ситуація складна. По всій лінії фронту триває масований наступ росіян — той самий, який вони рекламували й анонсували ще наприкінці минулого року. Ми про це знали.
Ми знали напрямки, які росіяни позначили як пріоритетні: північно-східний, тобто Сумський і Харківський напрямки, південний напрямок — Запорізька і Херсонська області. Ну і, звісно, Східний фронт. Офіційно такої назви немає, але ми часто використовуємо цей вислів. Це Покровський, Костянтинівський напрямки.
На Покровському напрямку бої тривають уже, щонайменше, рік і пів року — активні бойові дії. Від третини до половини всіх бойових зіткнень на лінії фронту зараз відбуваються саме на цьому напрямку. Тактика у росіян — це малі штурмові групи. Поки що без активного використання важкої техніки, але з дуже активним застосуванням дронів.
Що важливо: зосередження військ на якомусь напрямку в них не відбувається шляхом введення нових резервів. Це виключно переміщення вздовж усієї лінії фронту. Тобто загальна чисельність російських військ не збільшується, а навпаки — пішов від’ємний баланс, вона зменшується.
Тому, якщо вони зосередилися на Харківському напрямку, це означає, що вони стягнули туди якісь сили й засоби з інших ділянок. Будуть пробувати просуватися — просто в той бік, куди дивляться. Якщо зможуть, звісно.
На Покровському напрямку зосереджено близько 110 тис. шляхом переміщення вздовж лінії фронту. Це не означає, що штурмові групи стоять щільніше або бійці вишикувані “наполеонівською” лінією, як це було раніше, коли використовували колони по 800–1000 осіб. Така тактика вже застаріла. Хіба що північнокорейці ще атакують шеренгами.
Збільшення чисельності — це означає, що вони можуть частіше проводити ротації. Тобто в штурмових діях беруть участь більш-менш свіжі сили. За нашими даними, у них ротація відбувається кожні 10 днів — десь раз на півтора тижня.
Якщо група після бою хоч якось збереглася, то її відводять за лінію фронту — не в глибокий тил, а на кілька кілометрів. Там вони приводять себе до ладу, відпочивають, чистять зброю, готуються до наступного штурму.
ПАВЛО ЛАКІЙЧУК: Армія РФ не досягає поставлених на літо цілей
— Сам термін “літній наступ” мені не дуже подобається. Якщо по-військовому, то ми говоримо про операції. Є стратегічні наступальні, тактичні, оперативні.
Операція — це не просто наступ, а комплекс заходів, які проводяться одночасно на різних напрямках. Усе погоджено і в часі, і в місці. Є єдиний план.
Скажімо, мета росіян на червень — прорив на Покровському напрямку з виходом на Костянтинівку. Під це виділяють певну кількість дивізій, боєприпасів. Операція починається, але цілей не досягають — ні в червні, ні в травні. Оборона Покровська триває й ідуть важкі бої.
Росіяни зазнають великих втрат: щодня витрачаються снаряди, щодня гинуть військові. І в підсумку, через місяць, виявляється, що досягнуті результати взагалі не відповідають тому, що планували спочатку. А ресурси вже витрачені. І не на розвиток успіху, а просто на спробу прориву оборони.
Це не означає, що Росія повністю втратила наступальний потенціал. Не означає, що вони більше не можуть тиснути чи що бої стануть легшими. І вже точно це не означає, що ми зараз переходимо в контрнаступ. Це означає, що початкові задуми росіян на літо йдуть шкереберть. Їм потрібно перегруповуватися, шукати нові резерви, нові ресурси, щоб якось розвинути хоча б той частковий успіх, який у них десь є.
Читайте також: Трамп розчарований Путіним: які заходи Вашингтона можуть вплинути на Кремль — думки експертів і глядачів FREEДОМ














