За більшості завершень воєн та збройних конфліктів на лінії зіткнення стає третя сторона, — дипломат

Олександр Левченко. Скріншот: kanaldim.tv

Якщо переговори про закінчення війни Росії проти України вдасться провести та закінчити політичними домовленостями про мирне завершення війни, то Україні потрібно отримати відповідні гарантії безпеки та мати війська, які стануть між українською та російською арміями. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав дипломат, надзвичайний та повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.

“Використовується за більшості завершень воєн та збройних конфліктів практика, коли на лінії зіткнення стає третя сторона, яка гарантує, що бойові дії не будуть відновлені… Вони [іноземні війська] демонструють рішучість країн, які їх надіслали, підтримати мирний договір, який буде”, — зауважив він.

Водночас дипломат наголосив, що без підписання мирного договору така ініціатива не запрацює.

“Ми повинні розуміти, що ці домовленості повинні бути узгоджені з Москвою, з російською стороною, і тільки тоді це можливо. Якщо ми говоримо про лінію розмежування, то, ймовірно, Москва має дати добро”, — каже гість ефіру.

Інакше миротворчий контингент має стояти не на лінії розмежування, а в глибині України.

“Це означає, що війська просто базуватимуться на українській території — цей варіант також можливий. І вони гарантують безпеку. Це означає, що у разі нападу на Українську державу вони братимуть участь у бойових діях. Тоді в них інше бойове завдання, отже, не бути на лінії розмежування, а гарантувати, що якщо цю лінію порушить російська сторона, вони тут присутні в Україні, щоб допомогти Збройним силам України”, — коментує дипломат.

Говорячи про можливу роль Європейського Союзу в цьому, Левченко наголосив: об’єднання не має своєї армії, тому може йтися лише про готовність окремих держав відправити свої війська в Україну. Роль ЄС дипломат бачить у схваленні чи лобіюванні таких рішень.

“Якщо Італія згодна брати участь у цьому, то вона дасть свій контингент. Якщо Німеччина згодна, вона дасть свій контингент… Розмір контингенту теж залежатиме від того, як ця країна, яка делегує контингент, його надсилатиме. Бо очевидно, це буде фінансування коштом власного бюджету, а, можливо, і Євросоюз виділить. Другий випадок — окреме фінансування під цей бюджет, і тому Євросоюз солідарно нестиме відповідальність за те, що ці війська рушать до України. Враховуючи, що там Угорщина, яка, напевно, все це блокуватиме… Тому перший етап — точно коштом національного фінансування це все відбуватиметься”, — прокоментував гість ефіру.

Читайте також: Розмови про розміщення іноземного контингенту в Україні є преамбулою до майбутніх переговорів, — Пашков

Нагадаємо, напередодні президент Франції Еммануель Макрон відвідав Польщу. Він, зокрема, зустрівся з прем’єр-міністром країни Дональдом Туском у Варшаві. Сторони зокрема обговорили подальшу допомогу Україні. Французький президент наголосив, що необхідно створити міцні умови для миру в Україні, що передбачає довгострокові гарантії у сфері безпеки. Також потрібно знайти рішення, які враховують і інтереси України, і безпеку Європи.

Перед візитом ЗМІ повідомляли, що лідер Франції має намір обговорити у Польщі розміщення миротворчих сил на території України після закінчення війни. За даними медіа, йшлося про потенційну 40-тисячну місію, яка складатиметься з військ різних країн.

Читайте також: Польща на старті головування в ЄС: фокус на Україні та безпеці Європи (ВІДЕО)

Прямий ефір