Справжня легенда: як Іван Фірцак завоював світові арени силовими номерами (ВІДЕО)

Скрін з відео

Ще в дитинстві Іван Фірцак почув від сільських старожилів історію про грецького воїна і силача Кротона, який часто згадується в стародавніх міфах. Його ім’ям здавна називали сміливих і відважних людей. Але в той час ніхто і не здогадувався, що через роки хлопця із закарпатської глибинки весь світ буде кликати міфічним Кротоном.

Боксер, борець вільного стилю, силач і артист цирку. 70 разів він ставав кращим атлетом в гирьовому спорті. Деякі трюки могутнього українця досі не може повторити ніхто. Найсильнішій людині планети на той час Івану Фірцаку пропонували розкішне життя за кордоном, але він повернувся на Батьківщину.

Історія іменитого українця почалася в селі Білки Іршавського району на Закарпатті, де 28 липня 1899 року з’явився на світ. Хлопчик був десятою дитиною в селянській родині. Його дід Іван Вільховіч славився в окрузі казковою міццю, за що його прозвали Силою.

Коли Іванові Фірцаку виповнилося дев’ять, батько взяв його з собою орати ниву. А там лежав камінь. Брилу навіть дорослі чоловіки не наважувалися зрушити. Тим часом хлоп’я, не напружуючись, пересуло її куди подалі. З тих пір люди похилого віку дивилися на Івана і говорили, що росте Іван-Сила, як і його шанований в окрузі дід.

Батько зрозумів, що не слід хлопця тримати при собі, адже синові потрібно знайти себе. А що його чекає в простому закарпатському селі?

“Народився я в Білках, під солом’яною стріхою, в бідній родині. Знаєте, як раніше було: кому батьки дали красу, кому багату спадщину, а мені – силу. Але в скромній хатині легше прогодувати одного хлопчика, а коли їх аж десять… І ось одного разу каже мені батько: “Іди, Іван, в світ широкий. Може, на твої сильні руки і робота якась знайдеться”, – пізніше згадував Іван Фірцак.

У 1919 році з групою односельців юнак вирушив на заробітки. Місцевий нотаріус написав рекомендаційного листа своєму братові, який володів невеликим заводом в Чехії.

Коли одного разу всім робітникам довелося носити мішки з зерном, господар підприємства побачив, що українець носить не по одному, а по чотири-п’ять, а це більше 200 кг. Тоді Іванові запропонували потроїти заробітну плату, якщо він буде працювати так і далі. Але силач зробив по совісті і відмовився, адже тоді його товариші втратили б робочі місця. За таку впертість українця звільнили.

Іван влаштувався працювати вантажником на залізничному вокзалі. Але його життя змінив випадок. Одного разу йому з легкістю вдалося перемогти в сутичці відомого силача Вілет, який заробляв на життя спортивною боротьбою і їздив по містах, пропонуючи сміливцям з ним битися. З тих пір почалося його співробітництво з чеським тренером Ондржеєм Нейманом. Він зацікавився талантом хлопця і на тривалий час став мудрим наставником богатиря. Саме Нейман дав Фірцаку належну атлетичну підготовку. Тренування, здавалося, тривали безперервно. З 25-кілограмовою гирею Іван носився не тільки по будинку і по вулиці, а навіть їздив з нею в трамваї.

Як початківець професійний спортсмен Іван прославився вже на початку 1920-х років. У 1922 році він підняв вагу 150 кг і завоював золоту медаль на чемпіонаті Чехії з важкої атлетики. Незабаром став чемпіоном Чехословацької республіки з рукопашного бою, а також неодноразово виходив переможцем із змагань празького клубу важкоатлетів “Прага-Бубенеч“.

Після автомобільної аварії, в якій загинув тренер силача, Іван півтора місяця провів на лікарняному ліжку. Коли одужав, вирішив залишити спорт і влаштувався працювати в цирк. Свою кар’єру циркача почав в празькому “Герцферт-цирку“, де пропрацював 18 років. Він відвідав 64 країни, опанував 14 мов. І всюди Фірцак запам’ятовувався завдяки якомусь оригінальному номеру.

“Я завжди намагався чимось здивувати публіку: для чарівних дам з перших рядів згинав серце з металевої арматури і дарував на добру пам’ять, голою долонею прибивав дубову дошку на стіл, а потім зубами витягував цвяхи, розривав залізні ланцюги, жонглював гирями, ядрами, штангами, без напруги тримав на витягнутих руках 30-літрові бідони з молоком, зубами тягнув вантажівку, лежав на битому склі, тримаючи на собі величезну вагу…”, – згадував Іван.

За феноменальну міць, небачені циркові трюки й унікальні рекорди журналісти величали гастролера ім’ям античного героя Кротона.

Фірцак одружився з чеською гімнасткою Руженою Зікловою, з якою разом працював. Коли у них народилося вісім дітей, Іван завершив свою кар’єру і сім’я переїхала на батьківщину богатиря.

Більше випусків програми “Ті, що змінили світ” дивіться за посиланням.

Прямий ефір