Реформа “Укроборонпрому”: потрібно відійти від колективної безвідповідальності, – експерт

Фото UATV

Чи може Кабінет міністрів бути акціонером державного концерну “Укроборонпром”? Це питання вже не один день обговорюється в експертних колах. Акціонером може стати Міністерство оборони України, заявив в одному з недавніх інтерв’ю секретар РНБО Олександр Данилюк.

Віктор Плахута, експерт Українського інституту майбутнього з питань реформування ОПК і системи оборонних закупівель спеціально для UATV прокоментував дану ситуацію.

“Тут недоречно застосовувати бізнес-термін “акціонер”. Неможливо бути акціонером того, що не є акціонерним товариством, – вніс ремарку гість студії. – Державний концерн “Укроборонпром” – це великий комплекс підприємств. І їх спочатку потрібно перевести з унітарних підприємств в акціонерні суспільства”.

За словами Віктора Плахути, нині вирішується питання, яку модель управління ОПК обрати нашій державі, та хто повинен відповідати за нього – президент чи Кабінет міністрів.

“Цю ситуацію потрібно вирішити та привести до єдиного знаменника: хто формує політику і хто її реалізує. Формуванням на даний час займається Кабмін, – зазначив експерт. – Це і добре, й погано, адже це колективні обов’язки. Та жодне конкретне відомство за оборону в результаті не відповідає. У Кабміні зосереджені майже всі важелі управління: фінансові, регуляторні, законодавчі. А ось важелів відповідальності немає. Тому потрібно йти від подібної колективної безвідповідальності”.

Також Віктор Плахута розповів, що президент України повинен затвердити нову стратегію національної безпеки.

“Документ розробляється за результатами аудиту як державних підприємств, так і інших структур ОПК, зокрема й приватних, – уточнив він. – Держоборонзамовлення сьогодні приблизно розподілено 50 на 50 відсотків між приватними підприємствами та державними. Будуть проведені секторальні огляди і вже на їхній основі сформульоване чітке бачення”.

Що ж до корупційних скандалів навколо “Укроборонпрому”, то “рецепт” боротьби з подібними махінаціями, на думку експерта, один.

“Щоби знизити корупцію до мінімальних меж, потрібні відкритість і система покарання за порушення. Будуть покарання – корупції буде набагато менше”, – підсумував Віктор Плахута.

Телеверсію інтерв’ю дивіться у програмі “Лицом к лицу” на UATV 14 вересня о 21:00.

Прямий ефір