Петро Чайковський: які місця в Україні надихали відомого композитора (ВІДЕО)

Скрін із відео

Провінційне село, що посприяло всесвітній славі майстра.

Влітку 1864 року в Тростянецький маєток, який належить 32-річному Олексію Голіцину, приїжджає його друг, 24-річний студент Петербурзької консерваторії Петро Чайковський. Тут, на Сумщині, він працює над своїм першим музичним твором – увертюрою до драми Островського “Гроза”. Друг Олексій створює всі умови, щоб ніщо не заважало майбутньому композитору працювати.

Приїзд в Тростянець стає важливим моментом в житті Петра Чайковського.

“Його брат, Модест Чайковський, писав, що Петро ніколи не надавав особливого значення своєму дворянському походженню і посміювався над ним. Він не замислювався над цим. Але коли потрапив в Тростянець, у нього прокинулася генетична пам’ять, і він просто закохався в Україну”, – каже музикознавець Оксана Комаровська.

Біографи та музикознавці підрахували, скільки часу за все життя Чайковський провів в Україні.

“Він приїжджав в Україну щорічно, в різні місця. Протягом 30 років музикант написав багато творів. Якщо взяти все разом, то виходить, що в Україні він провів 7 років свого життя”, – розповідає експерт.

Ще одне місце, яке полюбив композитор, знаходиться недалеко від Тростянця – це село Низи, де Чайковський жив у свого близького друга Миколи Кондратьєва.

Садибі Кондратьєвих належав великий фруктовий сад, який зараз є парком. Поруч протікає річка Псел, посеред якої знаходиться острівець. На нього можна було перейти по гарномму візерунковому містку. На острові теж був сад. Там вирощували квіти, а доріжки посипали піском.

“Петро Ілліч тут відпочивав, але не забував про свою основну діяльність – про композиторську. Тут народилися дев’ять відомих творів Петра Ілліча Чайковського. Це дві його симфонії – “Друга” (яку ще називають “Українська симфонія”), і частково він працював над “третьою симфонією”, – розповідає науковий співробітник Сумського обласного краєзнавчого музею Любов Коген, – Також тут, в цьому будинку, народилися відомі твори, присвячені членам сім’ї Кондратьєвих. Миколі Дмитровичу Кондратьєву Петро Ілліч Чайковський подарував фортепіанний твір під назвою “Вечірні мрії”.

А жінкам, які проживали в будинку, він подарував по вальсу. Марії Сергіївні Кондратьєвій – “Салонний вальс”, а Діні Кондратьєвій, доньці Миколи Дмитровича та Марії Сергіївни – вальс “Дрібнічку”. І найкращий з усіх вальсів, написаних Чайковським, “Сентиментальний вальс”, він подарував гувернантці-француженці, яка виховувала Діну Кондратьєву, Еммі Гентон.

У Низах композитору створювали всі умови для того, щоб творити. І він не соромився, не стримував себе, міг показати свій характер, свою заглибленість в музику і в свої думки. Увечері міг посадити всю сім’ю, грав їм годинами і показував, що створив за день.

У свій перший приїзд Петро плідно працює над підручником “Керівництво до практичного вивчення гармонії”. І вже наступного року робота виходить у світ. Того ж літа в Низах він закінчує оркестровку першої дії опери “Опричник”.

У 1874 році Петро Ілліч Чайковський проводить в Низах більше часу, майже два місяці – це червень і липень. За цей час Петро Ілліч Чайковський створює оперу “Черевички”.

Спочатку у “Черевиків” була інша назва – “Коваль Вакула”. І народжується ця опера за мотивами повісті видатного українця Миколи Гоголя – “Ніч перед Різдвом”. А починається все з конкурсу на створення опери на цей сюжет, оголошеного Російським музичним товариством. Вирішивши прийняти в ньому участь, композитор і їде до свого товариша в Низи.

“У конкурсі брали участь п’ять композиторів. І коли Петро Ілліч Чайковський виставив свою роботу на конкурс, вона посіла перше місце. Тому ми і зараз з великим задоволенням слухаємо і дивимося оперу “Черевички”, яку композитор написав саме тут, у нас в Низах, в садибі Кондратьєвих”, – розповіла Любов Коген.

Більше випусків програми “Ніч в музеї” дивіться за посиланням.

Прямий ефір