Кращий варіант для України – створити окрему, відповідальну за транзит газу компанію, – Андріан Прокіп

Фото UATV

Газові переговори в форматі Україна–ЄС–Росія, котрі відбулися в понеділок, 21 січня, не закінчилися ухваленням конкретного рішення. Наступна зустріч сторін щодо цього питання відбудеться у травні 2019 року. РФ під час переговорів переконувала забути про рішення Стокгольмського арбітражу, Україна ж зайняла позицію вичікування, бо до кінця року вона перебуває у більш вигідному становищі, ніж Росія і ЄС.

Про це журналістам UATV розповів експерт з енергетики Аналітичного центру “Український інститут майбутнього” Андріан Прокіп.

“Ніхто особливо не очікував, що країни домовляться. Навіть представники “Нафтогазу” говорили, що не розраховують на конструктивний кінцевий результат. Зрозуміло, що Росія говорить”давайте забудемо про Стокгольм, давайте врегулюємо”. Україна наполягає, що все вже врегульовано в Стокгольмі, а Єврокомісія приймає і підтримує таку позицію. В України нині позиція вичікування, тому що вона до кінця року у вигіднішому становищі, ніж Росія та ЄС. Європейський Союз стурбований поставками газу. Тому “Нафтогаз” і українська сторона очікують, що Єврокомісія буде активніше ухвалювати рішення, щоб натиснути на РФ, тож наша країна зможе відстояти свої інтереси й отримати більшу вигоду від майбутнього ось цих газових відносин Україна–ЄС–Росія”, – розповів Андріан Прокіп.

Під час переговорів Європейська комісія запропонувала сторонам підписати довгостроковий контракт на транзит газу – терміном на 10 або більше років. Цей договір повинен відповідати європейському законодавству й може захистити інтереси України, а також не дозволити Росії вдаватися до неринкових і неконкурентних методів.

Але, за словами експерта, для України найбільш вигідним варіантом стане створення окремої компанії, яка займатиметься транзитом газу і не буде залежною від “Нафтогазу“.

“Для України буде найкращим варіантом – і про це говорять вже два роки – коли консорціум європейських компаній співпрацюватиме з українською компанією, яка відповідальна за транзит газу. Ці європейські компанії будуть домовлятися з “Газпромом” щодо обсягів транзиту, і газ передаватиметься на східному кордоні України. Таким чином Україна ніби стає частиною європейського енергетичного простору, та більш захищена від можливих спроб шантажу з боку Росії”, – зазначає Андріан Прокіп.

Європейські компанії готові працювати в такому форматі. Їхня зацікавленість також підкріплюється зручним місцем розташування нашої країни та, зокрема, близькістю деяких маршрутів.

“Ці компанії готові працювати в такому форматі, тільки коли газотранспортною системою керуватиме незалежна компанія, яка повинна бути відокремлена від структури “Нафтогазу”. Україна повинна виконати ці вимоги, тому що в європейському законодавстві, у третьому енергетичному пакеті передбачено, що у нас компанії, які продають ресурс і які його постачають, мають бути двома юридично незалежними структурами”, – сказав експерт.

Водночас, “Нафтогаз” у такому поділі не зацікавлений. Компанія може піти у збиток, тому що зараз найбільший прибуток – від транзиту газу, зазначає Андріан Прокіп.

Телеверсію інтерв’ю з Андріаном Прокіпом дивіться сьогодні, 23 січня, о 21:00 у програмі “Лицом к лицу“.

Альона ВОРОБЙОВА, UATV

Прямий ефір