Життя в містах деокупованої Київщини: як українці відновлювали бізнес і відбудовували зруйноване — огляд (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Українці не бояться повертатися в міста півночі України, які були окуповані або зруйновані російською армією. Там люди наново відкривають бізнес, зводять нові будинки та заводять сім’ї, інформує FREEДОМ

В Бородянці двома авіабомбами російська армія в березні 2022 року знищила частину багатоповерхівки, де знаходилася квартира родини Віталія Наконечного. Через обстріли російськими військовими люди залишилися не лише без даху над головою, а й без грошей. Адже росіяни розгромили ще й кав’ярню родини Віталія — справу, в яку вони вкладалися роками. 

Віталій із сім’єю повернувся до Бородянки одразу ж після того, як Збройні сили України (ЗСУ) її звільнили. Залишившись абсолютно без нічого, вони вирішили побудувати все з нуля, але головне — принципово в рідній Бородянці. Орендували нову будівлю, а сусіди допомогли все облаштувати. 

“Наше кафе, для мене, для моєї дружини — без нього ми себе не уявляємо навіть. Ми тут зустрічаємо тих людей, з якими пройшли це все”, — каже чоловік. 

Серед вигорілих баз і складів є й глиняний український будиночок-пекарня, який уцілів під час російської окупації міста Бучі лише тому, що російські військові влаштовували тут ночівлі. 

Відступаючи, росіяни вкрали все, аж до посуду і самого борошна, розповідає власник бізнесу Ярослав Бурковський. У перші тижні після контрнаступу української армії на Київщині пекарям допомагали відновити роботу місцеві жителі: приносили дрова, склили вікна, розвозили хліб. 

“Мені написав польський пекар, його звати Яцек Палевський, він написав дізнатися, чи вціліла пекарня, чи можна приїхати і щось тут відновити, що тут залишилося, чи є сенс щось робити. Він [Яцек] зіграв велику роль, ми тут прибрали, зробили мінімальні закупівлі, щоб одразу робити хліб”, — розповідає Ярослав.

У міста Київської області одразу після деокупації повернувся весь бізнес, від приватних кав’ярень і салонів краси до гіпермаркетів і глобальних мереж. Люди повертаються до звичного життя. Ремонти та реконструкції тривають навіть у вихідні та святкові дні.  

“Міняють дахи, міняють вікна. Усі знають про вулицю Вокзальну, яка була знищена, зараз там теж проводяться роботи з повного відновлення, там проклали нову дорогу”, — зазначив житель Бучі Ростислав.

Будинки, школи, лікарні, водонапірні станції, дитячі майданчики — більшу частину цього побудували з нуля, каже місцева влада. Це можливість зробити все за новими вимогами і в рази якісніше. 

Люди, які пережили втрату близьких, домівки, бізнесу, роботи, намагаються докласти всіх зусиль для повного відновлення міст і сіл Київської області. Діти, у яких путінська армія забрала дитинство, повернулися до навчання, і навіть до творчості. 

У Бучі відбудували школу мистецтв, дітям подарували нові музичні інструменти замість згорілих або пошкоджених уламками. 

“Були пошкоджені вікна ударною хвилею, дах був пошкоджений, центральна мережа водопостачання, каналізація. Біля нашої школи проходили російські танки, їхня техніка, тут були блокпости. Нам пощастило, що росіяни не заходили в нашу будівлю”, — розповідає директор Бучанської школи мистецтв ім. Л. Ревуцького Любов Матєрєва.

Швидке відновлення — один із пріоритетів України та всіх її партнерів. Нині за ремонт платять із державних і місцевих бюджетів, працюють програми “швидкого відновлення” від Євросоюзу, волонтери та меценати з усього світу пропонують свої гроші та послуги. Але за всіма рахунками насамперед зобов’язана платити Росія у вигляді репарацій.

Читайте також: Жахи окупації на Київщині: реальні історії українців (ВІДЕО)

Прямий ефір