ЄС створив новий фонд для підтримки України: куди підуть гроші від Європи (ВІДЕО)

Прапор Євросоюзу. Фото: gettyimages.com

Рада ЄС остаточно схвалила допомогу Україні на 50 млрд євро. Про це повідомляється на офіційному сайті організації. Таке рішення ухвалили під час пленарного засідання законодавчого органу Європейського Союзу. 1 лютого 2024 року країни ЄС подолали опір Будапешта та досягли домовленості щодо макрофінансової допомоги Україні. Програма розрахована на чотири роки, передає FREEДОМ.

З 50 мільярдів євро — 39 млрд євро пряма бюджетна підтримка; 8 млрд євро — інвестиційного інструменту для покриття ризиків; 3 млрд євро — технічна підтримка, у тому числі на покриття відсотків за кредитами. Фінансування розраховане на період із 2024 по 2027 роки. За його умовами, Україна отримуватиме транші за фіксованим щоквартальним графіком.

“Рішення парламенту про згоду на перегляд бюджету закриває конкретну процедуру, пов’язану із підготовкою допомоги для України. 50 мільярдів євро, про які говорили глави держав та урядів, були попереднім рішенням і сьогодні рішення парламенту закриває цю процедуру. Інакше кажучи, парламент відкриває можливість перерахування цих грошей Україні”, — каже депутат Європейського парламенту Ян Ольбріхт.

На початку лютого 2024 року Рада ЄС та Європарламент досягли попередньої домовленості щодо створення нового єдиного спеціалізованого фонду для підтримки — Ukraine Facility. Пакет заходів буде спрямований на відновлення та сприяння реформам на шляху членства України у ЄС.

“У нас не виникає питання, чи потрібні Україні гроші. Чому? Тому що Україна воює і за нас, захищаючи наш світ, що ґрунтується на праві”, — заявив Йоханнес Хан, єврокомісар з питань бюджету та управління.

Рішення Європейського парламенту щодо створення фінансового інструменту вітали у Києві. Як заявили в Кабінеті міністрів України, більшу частину коштів, які Київ отримає від Європейського Союзу, спрямують на підтримку державного бюджету країни.

Як повідомили на сайті Європарламенту, після завершення всіх необхідних процедур перший транш із Українського фонду має надійти до України вже у березні. Йдеться про суму в розмірі 4,5 млрд євро. Євросоюз продовжить фінансово підтримувати Україну. А також постачати озброєння, боєприпаси та засоби ППО, наголосила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

“Європейська Рада знову підтвердила непохитну відданість Європи справі підтримки України. Ми всі знаємо, що Україна бореться за нас, тому ми підтримаємо її необхідним фінансуванням і забезпечимо їй таку необхідну передбачуваність, на яку вона заслуговує”, — сказала Урсула фон дер Ляєн.

Фінансування фонду для України на 33% складається із грантів. При цьому щонайменше 20% буде спрямовано на відновлення та модернізацію країни. Крім того, 20% інвестицій фонду підуть на реалізацію “зелених” ініціатив, а 15% — на розвиток малого та середнього бізнесу. З 24 лютого 2022 року ЄС надав понад 130 млрд євро у рамках програм допомоги Україні.

Читайте також: Європарламент надасть Україні 50 млрд євро: на що будуть витрачені (ВІДЕО)

Прямий ефір