ЄС має знайти інструменти і зупинити орбанізацію Європи, — депутат Європарламенту

Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Європейський Союз уже втомився від поведінки Угорщини, від шантажу її прем’єра Віктора Орбана. ЄС має знайти інструменти впливу, потрібно обговорювати цю ситуацію з юристами і думати, як зробити так, щоби подібна практика була покарана і зупинена. Таку думку озвучив депутат Європарламенту, експрем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс у програмі “На грани” (“На межі”) телеканалу FREEДОМ.

Після блокування виділення 50 млрд євро Україні на це рішення погодилася й Угорщина. Але Віктор Орбан загалом свою позицію щодо України не змінив. Близький до нього і прем’єр Словаччини Роберт Фіцо. Вони влаштували багато неприємностей, і досвід у Європейського Союзу вже з’являється, вважає Кубілюс.

“Дуже виразно висловився новий прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, який сказав, що Європа втомлюється не від допомоги Україні, а втомлюється від Угорщини. Це один із результатів, якого досяг Орбан своєю політикою, я б сказав, шаленого використання вето”, — зазначив євродепутат.

Він зауважив, що рішення про 50 млрд євро для України досягнуто без якихось поступок Угорщини.

“Угорщина ж пропонувала, щоб Європейський Союз щороку переглядав питання допомоги Україні. Тобто Орбан хотів мати можливість для своєї театральної вистави щороку”, — зазначив Кубілюс.

Але Європейський Союз не погодився. Щороку буде тільки надаватися інформація комісією для Євроради, як виділяється допомога, і все, доповнив депутат.

“Європейський Союз уже втомився від такої поведінки Угорщини, від її шантажу. Напевно ми будемо це обговорювати і на рівні нашої партійної групи, і, можливо, ще в парламенті — як зупинити орбанізацію Європи, щоб зрозуміли Фіцо та інші нові популісти, які можуть з’явитися, що з шантажем далеко не пройдеш. І що Євросоюз має інструменти, як захистити свою можливість ухвалювати рішення від такої поведінки”, — акцентував Кубілюс.

Він наголосив: коли можливість вето запроваджували в ЄС у середині 1960-х років, то мали на увазі, що очільники країн поводитимуться розумно й відповідально.

“А Орбан використовував право вето для якихось тактичних маневрів, що йому потрібні гроші, які заблокував Угорщині Європейський Союз, тому що країна порушувала верховенство права, дотримання якого прописано в статті 2 договору ЄС. Європейський Союз намагався і намагається переконати Орбана та уряд Угорщини виправити свої помилки”, — сказав Кубілюс.

Але Орбан замість того, щоб виправляти помилки, придумав, що він може використати вето для шантажу, щоб йому віддали ці заморожені гроші без змін у своїй внутрішній політиці, доповнив політик.

“Європейський Союз має знайти інструменти, що робити з Угорщиною, яка порушує внутрішні правила Євросоюзу, верховенство права всередині Угорщини. Це потрібно обговорювати з юристами і починати думати, щоб ця практика була покарана і була зупинена”, — резюмував депутат.

Повна версія інтерв’ю: Захід має шукати нові рішення щодо допомоги Україні: інтерв’ю з експрем’єром Литви Андрюсом Кубілюсом

Нагадаємо, Європейська Рада погодила виділення Україні 50 млрд євро в межах програми Ukraine Facility (“Український фонд”). Рішення підтримали всі 27 країн-членів ЄС, зокрема Угорщина, яка раніше блокувала виділення Україні цих грошей.

Прямий ефір