“Ярс”, “Циркон”, “Іскандер”, “Сармат”: ядерні загрози Путіна в огляді експертів

Запуск ракети "Ярс". Фото: thesun.co.uk

Президент РФ Володимир Путін укотре заявив про “готовність” російської армії застосувати ядерну зброю проти можливих супротивників. Головними “ворогами” Росії він вважає Україну, США і країни Євросоюзу.

На підтвердження своїх намірів Путін навіть назвав види озброєнь, які можуть нібито вдарити по “ворожих” державах. Серед них — усім відомі ракети “Сармат”, “Циркон”, “Іскандер”. Однак головним “ноу-хау”, на думку господаря Кремля, для країн Заходу має стати балістична ракета “Ярс”.

Чергові “страшилки” Путіна

Російський президент неодноразово намагався залякувати західний світ початком ядерної війни. Головними претензіями кремлівського диктатора до США, Євросоюзу та інших країн вільного світу є їхня постійна фінансова, військова та гуманітарна допомога Україні, в яку Росія 24 лютого 2022 року здійснила повномасштабне вторгнення.

Так, у своєму посланні до Федеральних зборів 29 лютого він заявив, що “стратегічні ядерні сили РФ приведені в стан повної готовності”. 

“У стані повної готовності до гарантованого застосування перебувають стратегічні ядерні сили. Те, що ми планували у сфері озброєнь, про що я говорив ще в посланні 2018 року, все зроблено або завершується ця робота”, — сказав Путін.

За його словами, гіперзвуковий авіаційний комплекс “Кинджал” не тільки поставлений на озброєння, а й з високою ефективністю використовується для ураження особливо важливих цілей під час так званої “спеціальної військової операції” — так у Кремлі називають війну проти України.

Також Путін також згадав ударний гіперзвуковий комплекс морського базування “Циркон”.

“Про нього в посланні 2018 року навіть і мови не йшлося, але і ця система вже в строю. На бойовому чергуванні стоять гіперзвукові блоки міжконтинентальної дальності “Авангард” і лазерні комплекси “Пересвет””, — розповів своїм прихильникам Путін.

Президент РФ нагадав, що зараз у Росії завершуються випробування крилатої ракети необмеженої дальності “Буревісник” і безпілотного підводного апарату “Посейдон”.

“У війська поставлені і перші серійні важкі балістичні ракети “Сармат”. І ми скоро продемонструємо їх у районах базування на бойовому чергуванні. Робота над “цілою низкою інших перспективних систем озброєння триває”, — зазначив кремлівський диктатор.

Експерти стверджують, російське новітнє озброєння, якому, за словами кремлівського диктатора, “немає аналогів”, не відповідає заявленим характеристикам.

“Ракета “Сармат” повинна була неодноразово виходити на так звані брускові випробування. Брускові випробування — це коли ракету запускають на невелику висоту 15-30 метрів на підтримку шляхом вибухового заряду. Це роблять для того, щоб перевірити можливості даної ракети на старті. Це базові випробування і вони постійно відкладалися Росією”, — зазначив військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов.

Крім цього, Путін також вкотре похвалився розробкою “нового озброєння”, яке, за його словами, вже або вже використовують на війні проти України, або найближчим часом поставлять у війська.

Зі сховища піднято ракету “Ярс” — міжконтинентальну балістичну зброю. Навчально-бойовий пуск цієї ракети відбувся 1 березня. Заявлена дальність польоту ракети “Ярс” — 10 тисяч кілометрів. Експерти вважають, що її випробування — це чергова спроба Путіна залякати Захід.

Читайте також: Росія не застосовуватиме ядерну зброю, всі погрози є блефом: причини назвав Піонтковський

Думки експертів

Про погрози Путіна застосувати ядерну зброю, про реакцію Заходу та наслідки ядерної війни для Росії та всього світу в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”;
  • Олексій Їжак, завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень;
  • Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
  • Поліна Синовець, директорка Одеського центру нерозповсюдження ядерної зброї, кандидатка політичних наук;
  • Ян Матвєєв, військовий експерт;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Олег Лісний, політолог.

ІГОР РОМАНЕНКО: Ядерні можливості у РФ для протистояння зі США є, але невідомо, наскільки їх вистачить

— У Росії є ракети такого плану, якими погрожує Путін, розвідка це підтверджує. Питання в тому, наскільки відповідають характеристики тим показникам, які рекламуються в РФ. Це окрема тема, але зброї у них уже стільки, і в тому числі, ракет і ядерної зброї, що Землю можна знищити, і не один раз.

На керівництво західних країн тиснуть у двох напрямках. Перший — це розширення ескалації, аж до участі військ союзників України на території нашої країни. Другий — це можливість застосування росіянами зброї масового знищення. Насамперед мається на увазі ядерна зброя.

Хоча треба зазначити, що вони проводять випробування зброї з отруйними речовинами. Починаючи з першого року американці заявляли: якщо раптом щось підтвердиться, то вони рішуче будуть цьому протистояти і так далі. Але потім усе звелося до того, що краще особливо нічого не показувати.

У РФ є своя “ядерна тріада”, до якої належать стратегічні бомбардувальники, що несуть ядерні бомби, ядерні підводні човни і шахтні установки. Незважаючи на те, що говорять про те, що це все старе, ця тріада в РФ активно підтримується. Ще з радянських часів цьому приділялася серйозна увага, зокрема й підтримка.

Тому можливості для протистояння, насамперед, з американцями, у росіян є. Питання в тому, наскільки і коли вони готові все це застосовувати.

І ось тут треба звернути увагу, що вони включають у свою доктрину і роблять відповідні військово-політичні заяви. Можливо, не завжди Путін доручає це Медведєву — там є, кому робити такі заяви, щоб знижувати поріг тиску. А це більш серйозно впливає на лідерів цього світу.

Україна та її союзники мають озброєння, яке може відповідним чином відповісти Росії. Однак одночасно йде робота, щоб не допустити ядерної війни, незважаючи на широкомасштабне вторгнення РФ в Україну.

ОЛЕКСІЙ ЇЖАК: “Кинджали” та “Іскандери” безсилі проти західних систем ППО

— Може скластися так, що Путін змушений буде натиснути на ядерну кнопку, щоб бути ефективним. Це буде найбільша трагедія і для нього особисто, і для Росії. Але, тим не менш, він до цього наполегливо йде.

Навіщо він це робить? Він хоче за допомогою ядерної зброї досягати тих політичних цілей, на які у нього не вистачає грошей і не вистачає розуму. Він хоче погрожувати ядерною зброєю, шантажувати і змушувати інші країни робити те, що він хоче.

Він каже, наприклад, “припиніть допомогу Україні, інакше я застосую ядерну зброю, змусьте Україну відмовитися від території”. Ось для такого роду дій і потрібна ядерна зброя.

У 2018 році, коли були показані знамениті мультики про ядерну зброю, Путін половину свого виступу присвятив ядерній зброї, цим мультикам, ядерним ракетам, які літають за непередбачуваними траєкторіями.

У принципі, частину тих систем, якими він погрожував, продемонстрував би не проти України. Виявилося, що вони не особливо ефективні, особливо “Кинджали” та “Іскандери”. Вони не дуже ефективні проти західних систем протиракетної оборони.

І використовувати їх для нанесення ядерного удару дуже ризиковано, тому що ще невідомо, що буде з тими ядерними боєголовками, які будуть збиті на території України. Вони не вибухнуть, кудись подінуться. Потім, можливо, доведеться домовлятися про те, щоб їх повернути. Тобто це дуже ризиковано.

А ось ту ядерну зброю, яка запускається за допомогою крилатих ракет, він не рекламував. Там взагалі шанси на нанесення удару дуже малі. Тому в цьому посланні він зменшив увагу до ядерної зброї порівняно з минулою передвиборчою своєю передвиборчою заявою. Якщо тоді він половину часу цьому присвятив, то зараз, може, лише чверть свого виступу говорив про ядерну зброю.

Але він її однозначно пов’язав із захопленням українських територій. Промова так була побудована, що Росія нібито не даремно почала війну, тому що вона захопила території, і це для РФ велике щастя.

За словами Путіна, “цього разу Росія не розпадеться, як Радянський Союз, тому що є БРІКС, і Росія раціонально використовує свої ресурси. А якщо Україна завдасть якоїсь стратегічної поразки Росії, то цього не станеться, тому що у РФ є сильна зброя, вона її використовує для того, щоб утримати ці захоплені території”.

Він пообіцяв продемонструвати важку ракету “Сармат”, яка має замінити українську ракету “Сатана”. Вони її вже років 20 роблять, але ніяк не можуть зробити. Він пообіцяв це продемонструвати, але здійснив пуск зовсім іншої ракети, яка вже відпрацьована, не така страшна, і всім відома.

Таким чином, Росія не може так вже сильно погрожувати, тому що всі бачать технічний стан російської ядерної зброї, вона скорочується, але її багато. І Путін зараз використовує такі погрози там, де нібито його будуть боятися.

Якщо бояться ядерної зброї в космосі, він цим погрожує. Якщо бояться, що він використає ядерну зброю в разі успішної операції з деокупації територій, він буде цим лякати. Хоча технічно якість російської зброї не покращується.

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Путін не готовий воювати з НАТО

— Росія весь час накидала ескалацію: ядерна зброя, ядерна зброя в Білорусі, не смійте підтримувати Україну, не смійте постачати допомогу, інакше ми завдамо ядерного удару тактичним озброєнням. Інакше ми будемо використовувати заходи у відповідь, не конкретизуючи, що це може бути і так далі.

Звісно, Путін використав увесь арсенал ескалації за винятком ядерної зброї. Усе, він загнаний у кут.

Він розглядав 29 лютого, як день, коли він знову скаже: “Ми проведемо випробування “Ярсів”. Дивіться, бійтеся нас”.

І на тлі того, що питання надання допомоги Україні в Конгресі США затягнулося, Захід злякається, підтримки не буде. Вона постачається спочатку в менших обсягах, потім припиняється. Це був такий розрахунок Путіна.

А тут президент Франції Еммануель Макрон каже: “А ми готові війська ввести”. Усі спантеличені, усі серйозно схвильовані — я майже в цьому впевнений. І Росія, і Путін, і все кремлівське керівництво схвильовані.

Що б вони там не говорили, щоб вони не показували, вони цього не очікували. Вони ж кажуть, що воюють із НАТО, а якщо ви отримаєте війну з НАТО? Вони готові? Зараз так питання ставиться.

Путін ухвалював досить багато помилкових рішень, які зараз йому повертаються бумерангом, оскільки він же в 2014 році ламав комедію, коли давав інтерв’ю і говорив: “Це ввічливі люди в Криму, це зелені чоловічки”, він заперечував присутність російських військовослужбовців. Цей бумеранг зараз повертається і боляче його вдарить.

Тому що тепер з’являться певні можливості для того, щоб збільшувати Інтернаціональний легіон у складі Збройних сил України. Але це будуть Збройні сили України на даному етапі. А на подальшому етапі може бути щось інше: місії з розмінування, зі зміцнення кордонів. Це стратегічна дилема, як сказав Макрон. Що робитиме Росія в цій ситуації?

ПОЛІНА СИНОВЕЦЬ: Застосування ядерної зброї позбавить Росію ключових союзників

— Одним із чинників стримування Росії в питанні застосування ядерної зброї є Китай, але він не єдиний. Під час візиту до Москви глава КНР Сі Цзіньпін попередив Путіна про неприйнятність застосування ядерної зброї. І нібито це вплинуло на подальшу російську позицію в цьому напрямку.

У жовтні 2022 року Путін озвучив офіційно анексію українських територій і заявив, що він не постоїть за ціною в плані відстоювання їхньої приналежності.

Тоді Білий дім безпосередньо зв’язався з Кремлем, і передав йому сигнал, що в разі застосування ядерної зброї проти України, то США разом із Великою Британією та Францією проведуть конвенційний удар відплати проти Росії.

Цілком очевидно, що якщо три ядерні держави проводять конвенційний удар — не ядерний, про ядерну зброю ніхто не говорив — то за ним завжди стоїть велика ядерна тінь. І будь-яка конвенційна операція між ядерними державами завжди може обернутися ядерною ескалацією, що дуже чітко розуміє Путін.

Наприкінці жовтня, Путін заявив, що він ніколи не думав, не розраховував і навіть не планував застосовувати ядерну зброю проти України, оскільки це не доцільно, це нерозумно. І взагалі єдина держава, яка коли-небудь може застосувати ядерну зброю, це США.

І потім за два тижні, у листопаді 2022 року, про це ж саме заявило МЗС, що підкреслює дуже високу сконцентрованість Росії на цьому питанні, її занепокоєність, що сигнали РФ будуть неправильно витлумачені. Потім уже з’являється Сі Цзіньпін зі своїм візитом до Москви.

Не виключено, що Китай до цього ніби натякав Росії, посилав якісь сигнали в Москву про те, що він не потерпить застосування ядерної зброї для вирішення своїх питань. І це теж вплинуло. Тобто ми не можемо говорити про те, що позиція Китаю стала єдиним фактором, який стримує Росію від застосування ядерної зброї.

Це і несподівано досить жорстка позиція Заходу, і водночас дуже критична позиція Китаю, а також Індії, яка є одним із серйозних економічних партнерів Росії. Її позиція про неприйнятність застосування ядерної зброї теж дуже чітка.

Природно, у цій ситуації це загрожувало б Росії втратити двох найбільших своїх економічних партнерів, що сьогодні для Москви в умовах санкцій Заходу абсолютно неприйнятно.

ЯН МАТВЕЄВ: Ядерна війна стане крахом і для Путіна, і для Росії

— У Росії розробки подібних ракет ведуться вже багато десятиліть. Звичайно, за останні путінські роки, науковий потенціал у Росії істотно знизився, і загалом є технологічне відставання. Але в справі розвитку різних ракетних технологій Росія залишається одним із лідерів.

Інша справа, тут одразу стоїть питання про постановку всього цього на бойове чергування. Все це відбувається досить повільно. І про ті ж самі ці ракети, про які Путін розповідає, ми вже чуємо багато років, але якогось масового їхнього виробництва, масової постановки на бойове чергування поки не передбачається, за винятком ракети “Сармат”.

Але проблема не тільки в тому, що все це потрібно виробити, а й у тому, яке значення це має, і чи має взагалі сенс. Тому що для Путіна це дуже зручні мультики, як він сам про це сказав, і він регулярно раніше їх показував.

А якщо копнути глибше, то всі названі Путіним озброєння, починаючи від балістичних ракет, закінчуючи підводним апаратом “Посейдон” з ядерною боєголовкою, це все зброя ядерної війни. Якщо вона почнеться, то набагато більше значення матиме кількість усієї цієї зброї.

І ми прекрасно знаємо, що в основних гравців на цій арені величезна кількість найрізноманітніших боєголовок, найрізноманітніших засобів їхньої доставки. Тому, якщо в Росії буде в цей момент перебувати одна або дві якісь гіперзвукові ракети, то жодного серйозного внеску вони не зроблять.

Можливо, вони дійсно існують, і їх не зможуть збити. Можливо, вони вразять одну або дві цілі. Але під час ядерної війни будуть вражатися десятки, сотні цілей, мало не одночасно. Тому тут набагато важливіші системи ППО, в яких у Росії набагато менше якихось серйозних розробок.

Нинішня війна показує, що якраз за системами ППО Росія досить сильно відстає. І збивати старі крилаті ракети виробництва США навіть найновіша російська ППО не може. Тому, про що тоді говорити?

Так, можливо, полетить ця гіперзвукова ракета “Буревісник”, можливо, влучить у якусь ціль у США. Але у відповідь, природно, зі США прилетить ще сотня ракет, Відповідно, російська ППО з ними майже не впорається.

І тому ядерна війна не принесе Путіну нічого хорошого. Тож, на мій погляд, це навіть не “страшилка”, а просто вихваляння, яке можна продовжувати нескінченно і абсолютно безкарно.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Налякати Захід ядерною зброєю для Путіна — мила справа

— Насправді, ядерний шантаж був торік, і торік він був у більш конкретній формі. Там була заява Путіна про припинення участі в угоді про обмеження стратегічних наступальних озброєнь. Зараз таких конкретних ініціатив у Путіна немає. Мабуть, там ліміт вичерпано.

І, до речі, тоді ж, рік тому, Путін так голосно сказав про те, що РФ припиняє участь в ОСВ, але не вийшли. Ба більше, трохи пізніше російське МЗС сказало, що дотримуватимуться дії цього договору. Але полякати ракетами, ядерною зброєю західного обивателя — це мила справа.

У частини населення є побоювання, є втома від війни, є популістські політики, які або прямо, або опосередковано пов’язані з Кремлем, і так чи інакше можуть допомагати поширенню путінської риторики. Тому Росія намагається налякати західного обивателя, який не хоче, щоб порушувалася зона його комфорту, щоб не було ризиків для його нормального, спокійного, мирного життя.

Але боюся, що не вийде, тому що всі останні місяці на Заході активно обговорюють сценарії нападу Росії на країни НАТО, Євросоюзу. Одна з німецьких газет написала великий матеріал про те, як Росія може напасти на Німеччину. І, я думаю, ризик російської агресії набагато більше хвилює німецьких обивателів. 

До речі, є значна частина громадської думки, що поки Путін застряг у війні проти України, він навряд чи нападе на західні країни, зокрема, на країни Євросоюзу і НАТО. Тому треба допомагати Україні. Ну і треба все-таки оновлювати свої військові арсенали, модернізувати свою армію.

Президент Франції Макрон у дещо імпульсивній формі сказав, що не виключається участь військ НАТО в допомозі Україні. Це викликало велику дискусію на Заході. Але насправді дискусія почалася ще раніше.

Наприклад, у Мюнхені на українському обіді виступав міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. І він дуже емоційно сказав своїм європейським колегам: “Якщо ми не допоможемо зараз належним чином Україні, то завтра вам доведеться воювати з Росією”. Воювати там не всі готові. Це правда, на жаль.

Але що більше усвідомлення загроз з боку Росії, то більше розуміння того, що треба готуватися до того, щоб відбити подібний напад. І найголовніше — треба зараз уже більш активно допомагати Україні.

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Захід має давати більш жорсткі сигнали Путіну

— Будь-які заяви диктаторів потрібно сприймати як істинні, тому що в диктаторів відсутня логіка цивілізованого світу, і вони можуть робити все що завгодно. Тому мені здається, що у Заходу якась непослідовна позиція: то він каже, що боїться РФ, то каже, що не варто боятися Росії…

Ні, до цього потрібно готуватися і чітко давати сигнали Путіну. Відповідь, що ми тобі не віримо, це не відповідь. На його будь-які погрози мають бути чіткі дії.

І тоді Путін зрозуміє, про що йдеться, і буде менш активний у своїх “страшилках”. Такого ми не чуємо, на жаль. І Путін теж не чує.

Тому він буде йти стільки, скільки дозволяє йому нерішучість Заходу, зокрема й НАТО. Так, НАТО стало більш серйозним альянсом на нинішній момент. Але цього замало, і тому окремі країни, зокрема й Франція, розглядають інші варіанти зміни ситуації на полі бою.

Читайте також: Ядерна зброя в космосі — як це загрожує людству і що відомо про плани Росії (ВІДЕО)

Прямий ефір