Посилки, дзвінки рідним і навіть зарплата: як утримують російських військовополонених в Україні (ВІДЕО)

Російські військовополонені. Фото: uatv.ua

У таборі для російських військовополонених, розташованому на заході України, сьогодні утримують сотні взятих у полон військовослужбовців. Тут і кадрові російські військові, й представники так званих “ЛНР” і “ДНР”. Усі військовополонені утримуються відповідно до вимог Женевських конвенцій. Їх добре годують, надають можливість працювати, видають зарплату. Також вони мають можливість говорити з родичами телефоном та отримувати посилки, передає FREEДОМ.

Тут немає жодного засудженого — усі вони очікують процедури обміну. Табір розташований максимально далеко від лінії фронту, як і передбачається Женевською конвенцією.

Під час прийому новоприбулий військовополонений отримує комплект одягу — форму, засоби гігієни, відвідує ванну кімнату і, якщо згоден, його можуть підстригти. Також кожен проходить медогляд.

“Їхній особистий одяг, здебільшого це російська військова форма, зберігається в мішках, на них — бирки з іменами. Цей одяг вони отримують, коли йдуть на обмін. Ніякі прикраси в них не забирають”, — розповідає представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко.

Після прийому військовополонені проходять 14-денний карантин. На території табору є також медична частина, де утримуються поранені.

“У мене зламана шийка стегна, є рани. Мені роблять перев’язки, все максимально можливе. Годують, є все найнеобхідніше. Ставляться до нас дуже навіть добре”, — ділиться військовополонений Віктор.

Медчастина табору оснащена всім необхідним обладнанням. Тут на місці можуть проводити навіть операції.

“Тут працюють майже всі профільні фахівці — і хірург, і терапевт, і психіатр, і дантист. Наприклад, у кабінеті дантиста нове сучасне обладнання, воно закуплене 2021 року, можна отримувати якісні послуги. Нічого подібного в російських місцях утримання, на жаль, немає”, — коментує Петро Яценко.

У російських військовослужбовців є можливість працювати. За свою працю вони отримують зарплату. На ці гроші можуть купувати цигарки, додаткові засоби гігієни або солодощі. Робочий день у таборі — 8 годин.

“У нас усі, хто перебуває в таборі, працюють. Хтось займається складанням пакетів, хтось складанням диванів, зварювальники також є. Кожен зайнятий роботою, без роботи ніхто не залишається. Коли приходить оплата, ми можемо в магазині придбати цигарки, солодощі, приладдя для гоління — різне, все, що кому потрібно”, — розповідає військовополонений Сергій.

У вільний час, який надається російським солдатам щодня, вони можуть читати книжки, грати у футбол, у шахи та інші настільні ігри. У таборі обладнано кімнату відпочинку, де можна дивитися телевізор.

“Працюємо за розпорядком, увечері — телевізор, вільний час, потім поголитися і відбій. Дивимося фільми, але здебільшого новини — новини цікавлять усіх, коли це закінчиться”, — каже військовополонений Руслан.

У таборі організовано триразове харчування. У раціоні: м’ясо, риба, різні крупи, супи, хліб і чай. Усі продукти зберігаються на спеціально обладнаних складах.

“Ми поводимося з військовополоненими згідно з міжнародним гуманітарним правом, згідно з Женевською конвенцією. На жаль, на відміну від Росії, яка погано годує і знущається з наших військовополонених. Тому ми показуємо, як у нас, у європейській країні, в Україні, утримують військовополонених, у яких умовах вони перебувають, щоб вимагати того самого від Росії”, — акцентував Петро Яценко.

Умови утримання військовополонених, згідно з Женевською конвенцією, дозволяють їм підтримувати зв’язок із рідними. Зараз замість листів використовують телефони.

“Я розмовляю зі своєю дружиною, дзвоню в Донецьк. Нам дозволяють дзвонити, поговорити з рідними, близькими”, — підтверджує військовополонений Віталій.

“Це для нас узагалі було новиною. Що ми, перебуваючи в конфлікті з вами, війна йде, а нам дозволяють зателефонувати додому, можна отримати посилку. Це дуже добре. Спасибі, що дотримуєтеся всіх норм — європейських, світових”, — додає військовополонений Андрій.

На утримання одного російського військовополоненого Україна витрачає близько 10 тис. грн на місяць. Табір відкритий і для місії ООН, і для Міжнародного Комітету Червоного Хреста — їхні представники можуть відвідувати табір у будь-який час.

Читайте також: У рамках обміну полоненими додому повернулися 126 захисників і чотири захисниці України (ФОТО)

Прямий ефір