Як ув’язненні з Сибіру та Далекого Сходу потрапляють на війну в Україні — деталі

Мобілізація у РФ. Фото: ТАРС

Російських ув’язнених, які відбувають терміни у колоніях Сибіру та Далекого Сходу, продовжують вербувати у приватну військову компанію (ПВК) “Вагнер” для участі у повномасштабній війні проти України. Не зупинив таку мобілізацію навіть випадок з ексув’язненим Євгеном Нужиним, якого стратили після звільнення з полону. За даними видання “Сибір.Реалії”, лише у листопаді 2022 року приватна військова компанія завербувала на війну в Україну засуджених як мінімум із 6 регіонів, розташованих за Уралом. З кожної колонії в середньому забирали 150-200 осіб, інформує FREEДОМ.

Йдеться про місця ув’язнення в Примор’ї, Тюменській, Новосибірській областях, Красноярському краї, Якутії та Кузбасі.

“Точна кількість завербованих ув’язнених поки що невідома. Їм зараз лише оформлюють документи, їх ще не вивезли, хоча самі “вагнерівці” відлетіли вечірнім рейсом 15 листопада. Відомо, що вони відвідали щонайменше 2 колонії в краї. Вербування йшло кілька днів тому, але повідомити про нього вдалося лише зараз, оскільки були проблеми зі зв’язком”, — розповів ув’язнений колонії суворого режиму № 33 у місті Спаськ-Дальній.

За підрахунками самих ув’язнених, у кожному з регіонів ПВК завербували близько 200 осіб. Здебільшого це засуджені в колоніях суворого режиму, терміном на 25–30 років. Правозахисники повідомляють, представники “Вагнер” також розпочали вербування в Якутії.

“Їх приїзд проходив під грифом “цілком таємно”, але інформація все одно просочилася. Тут вони побували у виправних колоніях Якутська, у ВК-7 (виправна колонія №7, — ред.) села Табага та в ВК-6 (виправна колонія №6, — ред.) міста Мохсоголлох. Це все колонії суворого режиму. Брали буквально всіх, жодних винятків за статтею”, — повідомив місцевий правозахисник.

“Вербування ПВК усю Росію вже охопило, як і пророкували. Напередодні дійшла Далекого Сходу. Крім Норильська та Примор’я, днями повідомили про вербування в колоніях Забайкалля. На сьогодні відомо, що точно були в ВК-7. Завербували 150–160 осіб. 20 листопада вони вже чекали на етап (мали відвезти 19 листопада, але чомусь не відвезли). Ймовірно, до тренувального табору відвезли. Або одразу до зони бойових дій”, — зазначив правозахисник, колишній ув’язнений Іван Асташин.

Джерело видання “Сибір.Реалії” зазначає, що ув’язнені колонії в Якутську на тиск з боку вербувальників не скаржилися. Але у деяких виправних колоніях регіону були погрози “додати термін” у разі відмови. Про примусове вербування у ПВК “Вагнер” розповідали також родичі ув’язнених із Кемеровської області.

“Мій чоловік перестав виходити на зв’язок після 5 листопада. Він перебував у колонії суворого режиму №37, це у Яйському районі. А зараз мені надійшла відповідь від управління Федеральної служби виконання покарань, що нібито її там немає. А де він, не відповідають! Я, коли втратила чоловіка (він стабільно двічі на тиждень мені дзвонив), надсилала запити, куди тільки можна. Відповіла лише Федеральна служба виконання покарань. Потім мені зателефонував із незнайомого номера чоловік, сказав, що співкамерник чоловіка, і нібито Артема змусили підписати договір, щоб відправити його на війну. І на військовому літаку його вже забрали з області. Казав, що шокером б’ють та водою катують. Я знаю, що добровільно мій чоловік нізащо не підписався на таке. Йому 4 роки залишалося! Яка війна?”, — розповіла дружина ув’язненого виправної колонії №37 Ганна.

Тих же, хто відмовляється підписувати договір із ПВК “Вагнер” та їхати на фронт, за словами родичів ув’язнених, жорстоко б’ють.

“Ми давно один одного знаємо, бо село маленьке, їздимо всі разом із передачами. Отож ті, хто відмовився, вони зараз у колонії, але сильно побиті, ходити самі не можуть. Нам їх не показують, навіть побалакати не дають. Щодо стільникового, як раніше, не вдається зв’язатися: чи то глушать, чи то телефони відібрали”, — поділилася дружина ув’язненого виправної колонії №37.

Правозахисники повідомляють, що після публікації відео із вбивством завербованого ув’язненого Євгена Нужина, засуджені стали менш охоче підписувати договори з ПВК “Вагнер”. Щоб виправити ситуацію, почали застосовувати так звані історії, що надихають.

Наприклад, завербованого в’язня Костянтина Кисельова нагородили орденом Мужності за те, що він єдиний із підрозділів вижив під час артобстрілу. Про це повідомляють видання “Важливі історії” з посиланням на своє джерело, пов’язане з виправною колонією №6 у Марій Ел. Саме там відбував покарання нагороджений Кисельов. Його відеозвернення співкамерникам відправила дружина ув’язненого.

“Живий, не поранений. Один із 15 залишився, так що все буде окей. Богом помазаний не дарма. Не знаю, доживу чи не доживу, жорстко тут, ну нічого, якось прорвемося”, — сказав Кисельов.

За вересень та жовтень, ув’язнених у російських колоніях поменшало на 23 тис. осіб. Як повідомляє видання “Медіазона”, таких різких скорочень не було жодного разу протягом останніх 12 років. І навіть під час масової амністії у 2015 році, коли на волю вийшли 15 тис. росіян.

Слідом за ПВК “Вагнер” вербувати засуджених на війну в Україну з кінця вересня 2022 року розпочало і Міністерство оборони Росії. Видання The Insider повідомило, що станом на початок листопада на війні в Україні загинуло понад 500 російських в’язнів.

Читайте також: Росіяни не визнають “спеціальну військову операцію”, відчувають апатію і втомилися від війни — подробиці

Прямий ефір