Як уникнути путінської мобілізації — всі варіанти описали експерти

Ілюстративне фото: twitter.com/vesna_democrat

21 вересня президент РФ Володимир Путін оголосив часткову мобілізацію. Росіяни призовного віку відразу почали масово залишати Росію. Люди, які не бажають йти воювати, шукають притулку в інших країнах, проте з кожним днем таких можливостей дедалі менше.

Ті, хто з якихось причин не міг залишити Росію, виходять на нечисленні акції протесту. Протестувальників відразу заарештовують і вручають повістки прямо в автозаках.

Чи є сенс протестувати і тікати з Росії, чи можна відстояти своє право не йти на фронт? Телеканал FREEДОМ зібрав поради експертів про те, як росіяни можуть протистояти путінській мобілізації та не потрапити до в’язниці.

Мобілізація в РФ — колективна відповідальність чи порушення прав людини?

Деякі країни Європейського Союзу, наприклад Німеччина, заговорили про те, що росіянам, які ховаються від мобілізації, необхідно надавати притулок, щоб убезпечити їх від путінського режиму. Інші ж, навпаки, висловлюються про те, що громадяни РФ повинні не тікати з країни, а наводити лад у себе. Німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд, вважає, що досягти консенсусу щодо уникнення мобілізації росіян незабаром не вдасться.

— Тут дві різні філософії європейського розуміння прав людини суперечать одна одній. З одного боку — підтримка України та визнання колективної відповідальності навіть тих росіян, які зараз тікають із Росії. При цьому є побоювання щодо безпеки в Європейському Союзі, зокрема, щодо особистості тих людей, які приїжджають.

Але, з іншого боку, є [інший бік] розуміння прав людини: якщо людина біжить звідкись, де їй загрожує несвобода, їй потрібно надати притулок.

Думаю, це буде тривала дискусія. Сприйняття небезпеки більш розвинене у Східної Європи, балтійських країнах, Грузії. Там побоюються того, у що вилиється великий наплив людей із Росії за останні місяці.

У Західній Європі є аргументація, що краще ці чоловіки до нас втечуть, аніж вони воюватимуть в Україні. Мені важко поки що сказати, як це все закінчиться.

Поки питання про закриття кордонів із Росією ще не вирішилося, громадяни РФ стоять у кілометрових чергах, щоб залишити країну. Одним із найбільш популярних напрямів для тих, хто боїться мобілізації, стала Грузія.

Депутат парламенту Грузії, представник “Єдиного національного руху” Нона Мамулашвілі зазначає, що потік росіян безпосередньо загрожує безпеці країни, адже рятуватися росіяни вирішили саме в Грузії, частину якої окуповано Росією.

— За сьогоднішніми даними, приблизно 15 кілометрів машин уже стоїть на кордоні Грузії, які намагаються зайти на територію країни. Це вже продовжується протягом кількох днів з моменту, коли оголосили мобілізацію.

Велика російська так звана армія біжить до тих країн, де вона окупувала територію. І зараз хоче тут знайти собі притулок, бо у них не вистачає мужності, щоб протестувати та змінювати режим у себе.

Тому краще для них, звичайно, бігти до країн, де вони почуватимуться комфортніше. Ми бачимо, що потік росіян на територію Грузії є досить великим. Для нас це дуже серйозна проблема.

Використовувати хаос у Росії, щоб не потрапити на фронт

Втеча — не єдиний вихід, зазначає російський юрист та політичний діяч Іван Жданов.

Як уникати цієї мобілізації? Величезна кількість способів, перш за все, не потрібно брати повістку, в жодному разі. Не треба зустрічатися зі співробітниками військового комісаріату, не потрібно намагатися якось з’ясувати, зателефонувати, дізнатися про стан своєї справи: придатний, не придатний. Цього робити не можна.

Звичайно, коли люди йдуть як на заклання до військового комісаріату, це викликає подив. Потрібно переламати у собі ці настрої. Не треба слухняно йти.

Добре спрямувати зброю не в бік українців, не в бік людей, котрі захищають свою країну, а в інший бік. Є сміливі люди, які з моменту оголошення мобілізації спалили п’ять військкоматів у Росії. Сподіваюся, це усвідомлення приходитиме дедалі більше, і люди почнуть чинити опір.

У Росії її не діють закони. Наприклад, якщо людині навіть вручили повістку, і вона за цією повісткою не прийшла, чи це означає, що стосовно неї порушать кримінальну справу? Формально можливо. Але на практиці, звісно, ні.

Там просто стоси цих справ будуть, тому що зрозуміло, що там не будуть тисячі. Тому ніхто цим не займатиметься.

Ось, наприклад, зараз усі військкомати пишуть — заборонено залишати місце проживання. Хто це перевірить? Сам собою процес мобілізації, якщо його проводити добре, це величезний менеджерський процес. У цьому плані у Росії повний хаос.

Головне завдання — не потрапити на фронт. Можна міняти якось настрій, казати, що в мене родичі, друзі в Україні, я проти них не піду. А ось, давайте, всі напишемо рапорт про те, що ми не підемо на фронт, що ми пацифісти, що взагалі прихильники України — що на це відповісти? У різних ситуаціях можна діяти по-різному.

Хтось виходить на акції протесту — наша команда не закликає виходити, бо зараз це пастка. Протестувальники одразу йдуть до автозаку, а там в автозаку їм уже вручають повістки.

Можна у військкомати дзвонити та говорити, що вони заміновані.

Потрібно всіма способами блокувати відправлення людей на фронт. Важливо змінювати настрої людей. Люди залякані, зомбовані, розгублені, але треба показати успішні приклади. Ось я послав свого військкома, і ти зможеш. Що менше страху, то більше людей вийдуть на протест і боротимуться.

Потрібно чинити опір військкомату, треба чинити опір збірному пункту, треба чинити опір тому, щоб потрапити на фронт. Але якщо вже ви таки опинилися в окопі, потрібно намагатися якось зберегти життя, здатися, якщо це можливо, але це найскладніший шлях.

До речі, Міністерство оборони України навесні розробило пам’ятку, як можна здатися в полон, щоб зберегти собі життя.

Законні способи уникнути мобілізації

Є безліч законних способів уникнути путінської мобілізації, зазначає російський адвокат і правозахисник Микола Полозов.

— Хаос — це властивість путінської Росії. І в цьому сенсі зверху спускаються якісь плани, які місцеві органи мають виконувати за будь-яку ціну. Тому кривих, косих, безногих — усіх тягнуть, сподіваючись, що вони пройдуть призовну комісію і вирушать на війну. Це породжує певні панічні настрої серед росіян. І, звичайно, це абсолютно не додає любові до дій влади.

Не обов’язково собі руки ламати. По-перше, існує низка формальних підстав для того, щоб не бути мобілізованим. Це і наявність судимості через тяжкий злочин, і догляд за близьким родичем — необхідність такого догляду має бути підтверджена органами державної влади. Наявність чотирьох дітей, наявність трьох дітей та вагітності дружини не менше 22 тижнів. Тоді за законом людина не повинна підлягати мобілізації.

В інших випадках, звичайно ж, необхідно загубитися. Наразі йдеться про покоління ще Радянського Союзу чи пострадянської Росії, які успішно бігали від армії, які бігали від двох чеченських воєн. Настав час згадувати ці навички. Відповідальність за зміну місця проживання в період мобілізації лише адміністративна – до 3 тисяч рублів.

Поки повістку не вручили, ні про яке ухиляння не йдеться. І тому змінити місце проживання, заплутати можливість військкомату знайти людину — це додаткова гарантія.

Але навіть якщо вручено повістку, теж важливо розуміти, що ухиляння це не тяжкий злочин — до двох років позбавлення волі. У цьому сенсі доки йтимуть слідство і суд, людину ніхто нікуди не відправлятиме.

Якщо людина вже стала військовослужбовцем, потрапила до навчальної частини, то звідти треба втекти у самоволку. Це вже тяжче покарання, що передбачає до семи років позбавлення волі. Але як альтернатива смерті — здатися. Ось, власне, всі доступні варіанти зараз.

Журналісти видання Baza зателефонували на пряму лінію Міністерства оборони Росії, відкриту після початку мобілізації, та запитали про відповідальність, яка загрожує громадянам РФ за неявку до військкомату.

Наразі відповідальність за неявку до військкомату передбачає 21.5 КпАП “Невиконання громадянами обов’язків з військового обліку”. Покарання — штраф у розмірі від 500 до 3 тисяч рублів. Кримінального покарання за неявку за повісткою мобілізації немає”, — сказав оператор лінії.

За даними гарячої лінії Міноборони РФ, кримінальна відповідальність за новими поправками до статті 337 КК настає, якщо громадянин ухиляється, коли його вже мобілізовано.

Колишній координатор штабу російського опозиціонера Олексія Навального Олексій Шварц на своїй сторінці опублікував інструкції юристів, як уникнути мобілізації.

Крім того, створено телеграм-канал та чат-бот, в якому можна дізнатися все про мобілізацію в Росії, поставити питання та отримати юридичну консультацію, якщо немає бажання йти воювати проти України.

Читайте також: Не часткова, а справжня мобілізація: наслідки указу Путіна для росіян обговорюємо з експертами

Прямий ефір