Військова операція Туреччини в Сирії — завдання, світова реакція та наслідки (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Туреччина підготувала військові з’єднання для наземної операції на півночі Сирії. Про це заявив прессекретар президента Ібрагім Калін. За його словами, операція може розпочатися в будь-який момент, до неї все готово. Про приготування в турецькому Міністерстві оборони говорили ще влітку. Головним завданням операції “Кіготь-меч” Анкара називає захист від курдських терористів, повідомляє FREEДОМ.

Турецька авіація почала бомбити Сирію від 20 листопада — за тиждень після вибуху в центрі Стамбула. За заявами Анкари, мета атак — бази Робочої партії Курдистану. Туреччина визнала організацію терористичною, тому заявляє про необхідність створення 30-кілометрової зони безпеки на південь від турецько-сирійського кордону. Заява про готовність почати наземне вторгнення викликала негативну реакцію у партнерів по НАТО.

“Сьогодні я розмовляв із міністром оборони Туреччини Хулусі Акаром, щоб висловити свої співчуття у зв’язку із загибеллю людей унаслідок терактів у Туреччині. Я також поділився своєю стурбованістю з приводу турецьких ударів у Сирії та рішучою незгодою Міністерства з новою турецькою військовою операцією там”, — повідомив міністр оборони США Ллойд Остін у Twitter.

“Я наполегливо закликала (Туреччину) утримуватися від заходів, які можуть призвести до подальшої ескалації насильства, таких як потенційне наземне вторгнення до північної Сирії або військові дії у північному Іраку”, — поінформувала міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок під час спілкування з пресою на саміті НАТО в Бухаресті.

Побоювання НАТО пов’язані з угрупованням “Ісламська держава Іраку і Леванту” (ІДІЛ). Річ у тім, що Туреччина б’є, зокрема, і по базах Сирійських демократичних сил. За підтримки США, вони протистоять одночасно режиму Асада і радикальним ісламістам. За словами командирів СДС, внаслідок операції Туреччина отримає не бажану зону безпеки, а регіон зі збільшеним впливом ІДІЛ.

“Нещодавно наші контртерористичні підрозділи, а також охоронці таборів і в’язниць зазнали турецьких атак. Тож тепер їхні дії обмежені. У нас не було іншого вибору, окрім як призупинити наші операції проти ІДІЛ. Турецький наземний наступ матиме ще більший вплив на відродження ІДІЛ… Тож можна не сумніватися, що ІДІЛ найбільше виграє від цього турецького наступу”, — заявив командир Сирійських демократичних сил Мазлум Абді в інтерв’ю курдській службі “Голосу Америки”.

Попри критику з боку Заходу, Реджеп Таїп Ердоган веде свою гру. Будучи главою країни-члена НАТО, він використовує російське озброєння, проводить перемовини зі стратегічними супротивниками Альянсу — Іраном і Росією, та тисне на Фінляндію і Швецію — кандидатів на вступ до НАТО. Аналітики пояснюють це прагненням Ердогана підвищити глобальний вплив Анкари. А операцію в Сирії, за словами експертів, можна пояснити, зокрема, наближенням президентських виборів.

“Зовнішній фактор завжди відіграє одну з визначальних ролей у контексті виборчого процесу. Дійсно, будуть вибори. Уже виборчі перегони почалися. У Ердогана, у принципі, знову залишаються серйозні шанси втримати владу. Тому для Ердогана важливо показати результати, мобілізувати свій електорат, можливо, сформувати образ ворога зовнішнього для того, щоб турки вирішили його знову підтримати, щоб він був при владі”, — коментує кандидат політичних наук Богдан Ференс.

Росія, яка протягом кількох останніх років гарантувала безпеку на півночі Сирії, не перешкоджає проведенню турецької операції. Тобто Анкара змогла домовитися про це з Москвою. Наразі Кремль обмежився заявою МЗС про те, що операція може загострити ситуацію в регіоні.

Читайте також: Ердоган вплутався в енергетичну авантюру, погодившись на співпрацю з “Росатомом”, — журналіст

Нагадаємо, політолог та публіцист Андрій Піонтковський заявив, що президент Туреччини Реджеп Ердоган показав західним лідерам, як потрібно говорити з російським президентом Володимиром Путіним. Розмову Ердогана з Путіним він назвав показовим уроком.

Прямий ефір