Війна в Україні закрила Росії дорогу до космосу — як вплинули санкції

Скріншот відео UA

Спецоперація “Космос” провалилася. Російський військовий супутник “Космос-2555” зійшов з орбіти та згорів у атмосфері. Апарат було запущено лише наприкінці квітня з ініціативи Міноборони РФ. На ракеті-носії, яка виводила супутник на орбіту, було розміщено знак Z. Символічно, що згодом апарат згорів, інформує UA.

Санкції поставили крапку в майбутньому російської космонавтики. Більшість того, чим міг пишатися “Роскосмос” станом на 24 лютого 2022 року — це результат міжнародного співробітництва. Виявилося, що без Заходу, який, за версією Кремля, винен чи не у всіх його бідах, вивчати Всесвіт не вдасться.

“У тих проєктах, які вони здійснили або планували здійснювати, була більша частина саме західних партнерів. Вони входили в ці проєкти своїми окремими космічними інструментами та навіть цілими системами, а також допомагали РФ своєю космічною мікроелектронікою, без якої космічний апарат не може працювати взагалі”, — розповів незалежний експерт-аналітик з питань космічної діяльності, ексрадник голови Державного технічного агентства України Андрій Колесник.

Без євро та доларів ракети “Союз-2” і “Рокот-М” так і залишилися б радянською спадщиною. Наукові експерименти “Марс-500” і Sirius, проєкти за схемою “наука в обмін на ракету”, гамма-телескоп Integral можливі лише завдяки співпраці з тим самим Заходом. Та й практично всі супутники, включаючи військові ГЛОНАССи та навіть ракету “Ангара”, гордість РФ — це проєкти з використанням іноземних комплектуючих і, звичайно, великих грошей.

“Це перший ракетоносій, створений РФ, екологічно чистий ракетоносій на екологічно чистих компонентах палива. Це сучасна, гнучка система управління, останні передові технології. Це абсолютно новий стартовий комплекс”, — розповідав головний конструктор ракети “Анкара” Геннадій Клейменов.

Перші санкції проти російської аерокосмічної галузі запровадили ще 2014 року, після окупації Криму. Тоді на автоматичній міжпланетній станції “Луна-25” довелося переробляти посадковий радар. На це пішло три роки. А для космічного телескопа “Спектр-УФ” Європа відмовилася продавати нову фотоматрицю.

Все ж таки “Роскосмос” значною мірою зумів адаптуватися до санкцій, зокрема через зміну постачальників. Але нове повномасштабне вторгнення в Україну принесло хвилю нових санкцій. І тепер “Роскосмос” знову залишився без постачальників. Призупинення постачання одних тільки тайванських мікрочипів вдарить по ідеї “імпортозалежності”, а пошук нових постачальників забере ще кілька років. Здавалося, можна звернутися за допомогою до Китаю, але ні.

“Спроба Росії зараз приєднатися до Китаю — незграбна, оскільки він не розглядає Росію як повноправного партнера. Москва намагалася шантажувати Захід тим, що перейде до широкої співпраці з Китаєм. Але в Пекіна свої плани, свої космічні стратегії та політика. Вони вважають противником США, тому що саме Америка — номер один у космосі. Тому Китай хоче наздогнати і навіть перегнати Штати. Тобто Китай не дивиться на росіян навіть як на суперників”, — вважає Андрій Колесник.

Але навряд чи “Роскосмосу” вдасться ще з кимось позмагатися. Зробити лише російський продукт не вдасться. А дістати іноземні комплектуючі тепер важче, ніж відправити Гагаріна в космос.

Також на тему:

Cancel Russia: маніфест проти російської культури набирає обертів по всьому світу

Генсек Ради Європи запропонувала провести 4-й саміт, пов’язаний із війною в Україні

Прямий ефір