Відрізані вуха, геніталії, прострілені потилиці — випадки тортур та поховання є у кожному деокупованому селі

Місце масового поховання в Ізюмі. Фото: hk.npu.gov.ua

Не варто думати, що міста Буча Київської області та Ізюм Харківської області — єдині місця, де російські окупанти вчиняли звірства. У кожному деокупованому від російської армії селі Харківської області місцеві жителі говорять про тортури та поховання цивільних. Про це сьогодні, 21 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив керівник гуманітарної місії “Проліска” Євген Каплін.

За його словами, соцпрацівники та психологи організації постійно стикаються з жахливими наслідками російської окупації.

“Вже понад три десятки деокупованих населених пунктів від моменту контрнаступу Збройних сил України ми пройшли, і насправді про тортури та поховання наші соцпрацівники, які видають гуманітарну допомогу, наші психологи, які приїжджають до людей до деокупованих сіл, чують абсолютно у кожному селі”, — сказав Каплін.

Він розповів про перше село, до якого місія приїхала наступного дня після звільнення. Це село Гракове під Чугуєвом, в якому до повномасштабного вторгнення російських військ мешкало 800 осіб, а зараз залишилося 30 осіб. Там під час видачі гуманітарної допомоги підійшов чоловік і повідомив, що в сусідньому будинку мешкали російські солдати, які закатували до смерті кількох цивільних осіб. Самого чоловіка під дулом автомата змусили тіла закопати.

“І він підійшов до нашої місії, бо мої колеги перші були у цьому населеному пункті. Каже: “Я просто покажу місце, де мені довелося поховати цих цивільних осіб”. Показав, ми цю інформацію передали до поліції, і вона підтвердилася. Потім до наших психологів у селі Нова Гнилиця також у Чугуївському районі так само підійшли місцеві жителі повідомили про те, що тут поховані цивільні особи, яких катували за їхню проукраїнську позицію, за зв’язки з ЗСУ тощо, за те, що вони допомагали. І показали нам місце поховання, ми передали правоохоронцям цю інформацію, вона також підтвердилась. В Ізюмі всі вже чули про величезний цвинтар майже на 400 осіб. Приїжджають наші соцпрацівники та психологи й чують від місцевого населення, що там є такого самого плану поховання. Можливо, вони менш масштабні, ніж в Ізюмі, але десь дві людини, десь 10, десь 12″, — повідомив керівник гуманітарної місії.

Каплін зазначив, що така тенденція простежується у кожному селі.

“Люди, яких ексгумують правоохоронці, вони там і з відрізаними частинами тіла, і з простріляними потилицями, і з відрізаними геніталіями, з відрізаними вухами. Тобто видно, що це люди піддавалися катуванням”, — додав він.

Ці злочини, каже Каплін, чинили й російські військові з різних регіонів, і підрозділи, “мобілізовані” із так званих “Л/ДНР”.

“Місцеві жителі повідомляють про численні злочини, які чинили збройні формування Російської Федерації та квазіформування, які там перебували з інших окупованих районів України. Катування, мародерства, зґвалтування та інші воєнні злочини. Особливі скарги йдуть на підрозділи, які були мобілізовані на окупованих територіях України, тобто на території так званих “ДНР” та “ЛНР”. І деякі жителі деяких населених пунктів наголошують на тому, що солдати — це колишні громадяни України, мобілізовані у так званих “Л/ДНР”. Вони іноді поводяться навіть більш жорстоко порівняно з російськими військами, які прибули з території РФ, стосовно місцевих жителів та людей з проукраїнською позицією в цих селах”, — сказав він.

Каплін заявив, що ці дії схожі на геноцид, тому що люди знищуються за національною ознакою. І понести відповідальність мають як найвище керівництво РФ і так зване “керівництво” “Л/ДНР”, так і керівництво з військової лінії, і безпосередньо солдати, які чинять ці воєнні злочини.

“Кожен деокупований населений пункт, про який ми говорили у Харківській області та інших областях, до яких заходять ЗСУ, він там пів року перебував під окупацією, там це все є. Тобто там по-різному, ну, від 70 до 100% зруйновано або знищено інфраструктуру, або пошкоджено, магазини, що не працюють, комунікації, що не працюють, фельдшерський пункт, що не працює, і стихійне поховання людей. Тортурна, яке в кожному селі — це все є. Але, крім усіх цих негативних наслідків, є більш глобальна проблема — території дуже сильно заміновані. І потрібні роки на те, щоб їх розмінувати”, — підсумував Євген Каплін.

Читайте також: Сотні фактів убивств людей за їхні проукраїнські погляди — на Харківщині документують злочини армії РФ

Як повідомлялося раніше, встановлено особи п’ятьох українських дітей, які стали жертвами сексуального насильства з боку російських військовослужбовців. Вік жертв — від 4 до 16 років, повідомили у Генеральній прокуратурі України. У відомстві уточнили, що таких злочинів справді значно більше. Фахівці продовжують роботу. На деокупованих територіях не припиняються пошуки та ексгумація тіл мирних жителів, убитих російськими військовими.

Прямий ефір