Відносини між ЄС і Китаєм: Євросоюз формує обережні стратегії

Прапори ЄС і Китаю. Фото: ukrinform.ua

Європа повинна зменшити свою залежність від Сполучених Штатів Америки й не втягуватися в конфронтацію між Китаєм і США через Тайвань — таку думку висловив президент Франції Еммануель Макрон після зустрічі з главою КНР Сі Цзіньпіном. Пропозицію Макрона в Євросоюзі сприйняли неоднозначно, інформує FREEДОМ.

З одного боку, глава Євроради Шарль Мішель в ефірі телеканала France Info підтвердив, що в питанні політичної автономії ЄС зробив крок уперед, і позицію Франції підтримують у низці країн.

“Що означає взагалі стратегічна автономія? Це означає стати третім полюсом впливу поряд зі США і КНР. Розвивати самостійно свою, по-перше, політику безпеки, що дуже важливо для Європейського Союзу. Далі — Європі необхідна енергетична автономія, так звана енергетична тверезість. Це передбачає диверсифікацію джерел постачання енергоносіїв. Відродження військової промисловості також важливе”, — зазначила голова правління Української асоціації китаєзнавців Віта Голод.

Але такий шлях підтримують далеко не всі. Безліч країн, особливо Східної Європи, бачать у США союзника та однодумця. Тому дотримуються більш настороженого ставлення до Пекіна. Так, видання Politico називає прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького головним публічним опонентом лінії Макрона.

“Напад Росії на Україну — це тільки початок. Наслідки цієї війни вже дійшли до США. Польща хоче побудувати найсильнішу армію в Європі. Ось чому ми хочемо співпрацювати з найбільш передовою оборонною промисловістю у світі, тобто з американською промисловістю. І Польща вважає, що тільки сильний трансатлантичний союз є відповіддю на цей привид імперіалізму, колоніалізму і націоналізму”, — сказав Моравецький.

За словами експертів, позиція Макрона щодо Китаю може тільки підштовхнути Пекін до більш агресивних дій щодо Тайваню. І коли це станеться, Євросоюзу доведеться знову ухвалювати болючі для себе рішення про економічні обмеження.

Компромісне рішення пропонує Єврокомісія на чолі з Урсулою фон дер Ляєн. За її словами, економічна співпраця з Пекіном не повинна перетворюватися на залежність. Спровокована Росією енергетична криза стала для Брюсселя важливим уроком. Тепер ЄС вибудовує більш обережні стратегії. Таку ж думку під час першої зустрічі з китайськими урядовцями висловила міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.

“Ми маємо винести уроки з російської агресивної війни щодо нашої залежності від Китаю. І саме тому було так важливо, що голова Єврокомісії ясно дала зрозуміти, що наш європейський інтерес полягає в забезпеченні економічної безпеки”, — сказала Бербок.

Візит глави німецької дипломатії до КНР триватиме до 15 квітня. Про зустріч Бербок і Сі Цзіньпіна раніше заявлено не було.

Читайте також: Відносини Китаю та Росії сьогодні розвиваються без кордонів, — експерт

Нагадаємо, політолог-міжнародник, директор Центру громадських досліджень “Український меридіан” Дмитро Левусь вважає, що нещодавній візит до Китаю президента Франції Еммануеля Макрона варто розглядати передусім через призму повернення Франції до своєї традиційної політики. Країна прагне підвищити свою роль в ЄС, стати європейським центром сили.

Прямий ефір