Франція прагне підвищити свою роль у ЄС: міжнародну активність Макрона прокоментував політолог

Еммануель Макрон. Фото: rbk.ua

Нещодавній візит до Китаю президента Франції Еммануеля Макрона і його ж майбутній візит до Нідерландів на чолі дуже великої делегації варто розглядати передусім через призму повернення Франції до своєї традиційної політики. Країна прагне підвищити свою роль в ЄС, стати європейським центром сили. Такою думкою сьогодні, 11 квітня, у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ поділився політолог-міжнародник, директор Центру громадських досліджень “Український меридіан” Дмитро Левусь.

“Це спроба Франції повернутися до традиційної політики побудови чергового свого центру в Європі. Якщо ґрунтуватися на тих заявах, які пан Макарон робив з приводу того, що не треба весь час йти на поводу в США, він не зовсім так висловився, але приблизно такий це має вигляд, то це спроба повернутися до більшої самостійності Франції та її ролі європейського центру”, — зазначив гість ефіру.

За його словами, риторика Макрона в Китаї була схожа на його миротворчість напередодні повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

“Візит до Китаю мав приблизно такий саме вигляд. Досить показовий момент: попри те, що він їхав разом із президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, програми візитів у Китаї кардинально відрізнялися. І візит президента Франції подавався на вищому рівні, ніж візит президентки Єврокомісії”, — прокоментував Левусь.

Водночас він підкреслив, що у спробі Франції підвищити свою політичну вагу і самостійність немає нічого несподіваного та нового.

“Ця політика є досить традиційною. Франція, зрештою, у 1950-х роках виходила з військової організації НАТО, залишаючись у політичній. Такі “рецидиви”, так би мовити, повернення до активної політики та підвищення своєї ролі, своєї самостійності відбуваються регулярно. Тому я думаю, що візит до Нідерландів — це спроба побудови нового центру сили навколо Франції у Європі. Візит до Китаю, я думаю, — ілюзія щодо того, що з Китаєм теж можна побудувати свої особливі стосунки”, — зазначив політолог-міжнародник.

У контексті України він назвав це “складним сигналом”, тому що Франція залишається одним із найважливіших донорів допомоги у протидії російській агресії: постачання озброєнь та політичної підтримки.

“Але це постійне прагнення повернути колишню роль Франції та підвищити її значення в Європейському Союзі, побудувати якісь особливі відносини як з Китаєм, так і всередині Європейського Союзу, з іншими країнами, особливо у “старій” Європі, може бути й певним сигналом до того, що у нашому процесі європейської інтеграції можуть бути певні складнощі”, — вважає Дмитро Левусь.

Читайте також: Китай впевнився, що всередині Євросоюзу немає солідарності — думка експерта

Як повідомлялося раніше, Захід прагне запобігти подальшому зближенню Китаю і Росії. Візит президентів Франції та Єврокомісії до Пекіна, який відбувся 6 квітня, був спрямований на те, щоб Китай не перейшов до надання прямої військової підтримки Москві. 

Нагадаємо, верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель відвідає Китай цього тижня. Візит триватиме з 13 до 15 квітня.

Читайте також: Погода поки що військова, — Макрон про можливість перемовин України та РФ

Прямий ефір