“Відчувається спадкоємність від сталінського часу”: у Росії зафіксовано рекордне зниження рівня демократії (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну показники російської демократії рекордно знизилися за всю її пострадянську історію. Про це йдеться в доповіді міжнародної правозахисної організації Freedom House. За оцінками експертів, Росія належить до категорії авторитарних режимів, повідомляє FREEДОМ.

“Найсильніше — в умовах придушення інакомислення, боротьби з протестами проти війни, різкого посилення репресій і подальшої деградації державних інституцій — просіла в рейтингу саме Росія, чий інтегрований показник знизився з 1,32 бала в минулому звіті до 1,11 у нинішньому”, — ідеться у звіті аналітиків Freedom House.

Сфери, в яких критично знизилися показники демократії в Росії — громадянське суспільство, незалежні медіа, місцеве самоврядування та незалежність суду.

Зі свого боку аналітики проєкту Re: Russia після аналізу доповіді дійшли висновку, що в авторитарних режимів, чиї показники демократії погіршилися, є спільна риса — це повсюдне державне насильство, як над протестувальниками на вулицях, так і над громадянами, які перебувають в ув’язненні.

Росія з початку повномасштабного вторгнення посилила репресії проти інакодумців. “ОВД-Инфо” зафіксували 19 718 затримань росіян за антивоєнну позицію. Ця кількість тільки зростає.

“Ці репресії — це теж елемент пропаганди, самі по собі. Пропагандисти використовують ці репресії як інструмент залякування людей. Порушується справа проти одного антивоєнного активіста, і, на думку влади, ця справа вже сама по собі буде фактором того, щоб іншим не кортіло”, — сказав керівник правозахисного проєкту “Перший відділ” Дмитро Заїр-Бек.

Російський суд — також не найсправедливіший у світі. Ресурс “Команда проти тортур” у своєму дослідженні дійшов висновку, що в Російській Федерації тільки 0,15% усіх підсудних отримують виправдувальні вироки. Але є винятки: у справах, де фігурантами виступають чиновники та співробітники силових структур, ймовірність їхнього виправдання у 25 разів більша.

У Росії традиційно високий рівень насильства в силових структурах. Так, у Краснодарі силовики катували струмом чоловіка, обвинуваченого в тероризмі за підозрою в підпалі військкомату. Вони хотіли вибити з нього зізнання у фінансуванні з боку України, повідомляє Telegram-канал Sota з посиланням на адвоката.

“Будь-яка система, яка містить у собі ознаки фашизму, використовує репресивні органи держави для придушення особистості. Придушення особистості може відбуватися як на фізичному рівні за допомогою затримання, за допомогою застосування насильства, так і на психологічному рівні. У цьому випадку відбувається певний надлом особистості, людина в ситуації, коли вона змушена говорити те, що не вважає за потрібне. І тут якраз відчувається спадкоємність від сталінського часу, від усіх ось цих “трійок”, особливої наради, від прокурора Вишинського, який говорив, що “визнання вини є царицею доказів”, — заявив російський адвокат і правозахисник Микола Полозов.

У Росії продовжують знищувати свободу преси. У рейтингу міжнародної організації “Репортери без кордонів” РФ посіла 164 місце зі 180. Вона в компанії Ірану, Сирії, Еритреї та Північної Кореї.

“Тут, у Росії, держава оточила людей такою бульбашкою. Тобто люди, які працюють на заводі, всі дивляться телевізор. Пабліки “ВКонтакте” всі скуплені потрібними людьми, і вони штовхають тези адміністрації президента. У підсумку виходить, що ця інформаційна бульбашка вже починає нагадувати тоталітарну секту”, — зазначив журналіст, ведучий YouTube-програми “Зомбоящик” Ілля Шепелін.

ЗМІ в Росії, які пропонують громадянам альтернативну точку зору, таврують “іноагентами” та закривають.

Громадська організація “РосКомСвобода” повідомляє, що минулого року російська влада заблокувала понад 247 тисяч інтернет-ресурсів. Серед них понад 9 тис. виявилися сайтами незалежних медіа, правозахисних організацій і проєктів, що розповідають про події в Україні.

Читайте також: Нові факти репресій Кремля: як у Росії залякують інодумців (ВІДЕО)

Прямий ефір