В Україну повернули понад десять дітей, депортованих до Росії та Криму: як із ними поводилися, розповів експерт

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Сьогодні, 22 травня, в Україну повернули 12 дітей, які були депортовані в Російську Федерацію і Крим. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів колишній уповноважений президента України з прав дитини, виконавчий директор організації “Врятуємо Україну” Микола Кулеба.

“Діти готові були цілувати землю. Багато з них не вірили, що вони зможуть повернутися. Їх залякували. Їм говорили, що вони ніколи не повернуться до України, тому що вона буде частиною Російської Федерації. Ми зустріли 12 дітей, з яких вісім — сироти. Ми їх повернули з Росії та Криму. Діти були вкрадені, депортовані туди. Вони зараз розповідають, що з ними там відбувалося. Це діти — свідки воєнних злочинів. Зараз вони дають інтерв’ю [фахівцям], з ними працюють правоохоронні органи”, — розповів експерт.

Діти, яких вдалося повернути в Україну, розповідають про жахливі злочини.

“Їх залякували, навіть коли їхні родичі приїхали до них. На комусь використовували детектор брехні. Комусь погрожували розправою. Їм погрожували, що вони будуть в ізоляторах сидіти, якщо не виконуватимуть накази. Дівчат змушували вчити російський гімн. Діти отримали російські паспорти без їхньої згоди”, — поділився Кулеба.

Він заявляє, що недостатньо тієї підтримки та допомоги, яку надає ООН і Червоний Хрест.

“Я хочу заявити, що цього мало для того, щоб зло було покарано. Ми чекаємо активних дій і в підтримці України, у розшуку та поверненні дітей. Ми не можемо сьогодні самостійно повернути їх. Ми це робимо щодня, але цього замало, тому що величезна кількість українських дітей, яким “промивають мізки” в Росії. Вони — заручники цієї війни. Українські діти — заручники в Росії. Ми вимагаємо сьогодні у міжнародних організацій бути активним, допомагати в тому, щоб ці діти були знайдені й повернуті, і щоб не допустити знову викрадення і депортації дітей”, — резюмував Кулеба.

Читайте також: Покарання наздожене навіть тих, хто просто оформляє документи: правозахисники про депортацію українських дітей до РФ

Прямий ефір