Євросоюз протягом року може створити економічну базу для виробництва зброї та боєприпасів — розбір Потапенка

Снаряди 155-го калібру. Фото: ap.org

Європейський Союз протягом цього року зможе створити економічну базу для виробництва зброї та боєприпасів для забезпечення свого захисту та допомоги Україні у розв’язаній Кремлем війні. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.

Він нагадав, що Чехія запроваджує ініціативу щодо закупівлі снарядів для України.

“Чехія — традиційно виробник, експортер зброї та боєприпасів. У них, скажімо так, дуже добрі напрацьовані зв’язки, контакти, логістика і, так би мовити, люди, які знають, з ким та як торгувати. Тому вони використовують свої навички та можливості для допомоги Україні. Я вважаю, що в цьому сенсі нам пощастило, тому що в цьому випадку керівництво Чехії предметно розуміє питання, з одного боку, а з іншого — має організаційні можливості його вирішити. А фінанси у Євросоюзі є, і вони їх знайшли”, — сказав Потапенко.

Експерт зазначив, що виробництво снарядів потребує певних індустріальних потужностей та робітників із необхідними навичками, інфраструктуру та фінансові моделі. Тим часом специфіка постіндустріальної економіки полягала в тому, що європейські країни та Сполучені Штати Америки почали переносити виробництво до країн Азії, де була дешева робоча сила.

“А коли світ зіткнувся з абсолютно новою ситуацією, я сказав би, що вона виявилася в 2003 році, коли виникли країни глобального Півдня, які до війни ставляться по-різному: більшість із них — нейтрально, якась частина може й Росію підтримувати. Ось і виявилося, що там загалом усе виробництво й розташоване. І не лише снарядів, а взагалі всього. Це змушує Євросоюз та США загалом перебудовувати свої плани бачення безпеки, можливості мобілізації економіки тощо”, — сказав Потапенко.

За його словами, парадокс полягає в тому, що чим менше реформовано європейську країну та чим сильніше вона була пов’язана з колишнім Радянським блоком, із мілітаризованою економікою, тим більше шансів, що там залишилися якісь потужності з виробництва снарядів. Йдеться, наприклад, про Болгарію, Боснію та Герцеговину, Сербію тощо.

“Це такий великий виклик для Європейського Союзу. І наскільки я розумію, країни ЄС переглядають не лише концепції безпеки, а й економічну безпеку, можливість виробництва масового озброєння не лише на експорт та не лише для контртерористичних операцій, а саме масове виробництво не дуже дорогої зброї, боєприпасів тощо. Тобто російський напад на Україну у 2022 році та неможливість зробити та поставити снаряди у тому обсязі, як це робить, наприклад, Північна Корея, стали викликом для ЄС. Я розраховую, що протягом року вони зможуть якось знайти відповіді на цей виклик та створити на новому технологічному рівні свою економічну базу для виробництва зброї, боєприпасів для гарантування своєї безпеки та безпеки України, — сказав Потапенко.

Читайте також: Активізація і консолідація: як Європа допомагає Україні, поки в США сперечаються про підтримку Києва — думки експертів

Нагадаємо, до чеської ініціативи щодо закупівлі боєприпасів для України долучилися вже близько 20 країн, серед яких Канада, Німеччина, Нідерланди, Польща, Естонія та інші.

Прямий ефір