У Росії зростає кількість вироків за дезертирство  — деталі від Полозова

Микола Полозов. Скріншот: uatv.ua

З початку 2024 року в Росії стрімко зростає кількість судових вироків за самовільне залишення військової частини. З посиленням мобілізації в РФ кількість таких судових справ буде тільки збільшуватися. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів російський адвокат і правозахисник Микола Полозов.

“Збільшення кількості судових справ за самовільне залишення військової частини  — це наслідок прихованої мобілізації, яка проходить у РФ нині. Крім завербованих за гроші так званих добровольців, російська влада примусово відправляє мобілізованих росіян на війну. Щоб не йти воювати, деякі мобілізовані втікають з військових частин. Тому зростає кількість дезертирів і подібних судових справ”, — розповів правозахисник.

Найчастіше засуджених за статтею про дезертирство російські суди знову відправляють на фронт.

“У зв’язку з тим, що триває мобілізація, покарання за статтею “дезертирство” було збільшено поправками Держдуми РФ у 2022 році. Тепер за цією статтею загрожує до 15 років. Але російські суди насправді ухвалюють умовні вироки з умовним покаранням для того, щоб була можливість відправляти “гарматне м’ясо” на війну. Таким чином поповнюється резерв російської армії, що тане на очах”, — констатував Полозов.

Як зазначив адвокат, розраховувати на справедливий вирок російських судів у цьому питанні не доводиться. Оскільки судова влада вже давно демонструє повну залежність від виконавчої влади.

“Нині ніхто не має ілюзій щодо того, що російські суди ухвалять справедливий вирок не тільки за статтею “дезертирство”, а й за іншими кримінальними справами. Сьогодні російські судді керуються установками, які випливають безпосередньо з Кремля. Наприклад, для так званих “героїв СВО”, які, повертаючись із війни, продовжують скоювати злочини, часто ухвалюють виправдальні вироки, а ось за дезертирство можна отримати 15 років в’язниці. І все це робиться за установками Кремля”, — зазначив Полозов.

За словами правозахисника, судова влада в РФ уже давно працює за таким принципом.

“Я думаю, що серйозний перехід судової влади під виконавчу в Росії відбувся наприкінці нульових років. І з приходом Путіна на третій президентський термін усі важелі судової влади в РФ уже були в його руках”, — уточнив Полозов.

Правозахисник також описав сучасну схему роботи російських судів.

“Наразі формально всі суди в РФ підпорядковуються Верховному суду РФ і судовому департаменту. Але також важливо розуміти — при кожному суді є співробітник Федеральної служби безпеки (ФСБ), який або перебуває у статусі заступника голови суду, або це окремий співробітник, який курує всі суди, аж до районних. І в такий спосіб до конкретних суддів через голів судів, через цих співробітників ФСБ і доводиться те, в якому вигляді й в який спосіб необхідно ухвалювати судове рішення”, — розповів експерт.

За його словами, така ситуація із судами практично повністю знищила легальний правозахисний рух та інститут адвокатури в РФ.

“Сьогодні правозахисники працюють практично в підпільному режимі  — не реєструючи правозахисні організації. Схожа ситуація і з адвокатами. І я думаю, що найближчим часом ситуація буде тільки погіршуватися. Очевидно, що путінська репресивна машина буде розкручуватися з ще більшою силою”, — резюмував російський правозахисник.

Читайте також: У російській армії збільшилася кількість дезертирів — дані проєкту “Идите лесом

Нагадаємо, після теракту в “Крокус-сіті Холі” 22 березня в Росії почали активно обговорювати тему повернення смертної кари. У РФ діє безстроковий мораторій на застосування виняткової міри покарання. Але в російській Конституції та в Кримінальному кодексі вона передбачена.

Читайте також: Діагноз — “опозиціонер”: Росія відроджує каральну психіатрію

Прямий ефір