Повернення смертної кари в Росії: чи може це статися і якими будуть наслідки — думки експертів

Ілюстративне фото: eeas.europa.eu

Після теракту в Підмосков’ї в Держдумі заговорили про необхідність повернути в Росії смертну кару. У федерації діє безстроковий мораторій на застосування виняткової міри покарання. Але в російській Конституції та в Кримінальному кодексі вона передбачена. 

Лідер партії “Справедлива Росія” Сергій Миронов запропонував винести це питання на референдум у Єдиний день голосування 8 вересня.

Як у РФ йшли від смертної кари та поверталися

Про смертну кару в Росії знову почали говорити після теракту в “Крокус Сіті Холі”, який стався 22 березня перед концертом гурту “Пікнік”. Наразі відомо про 140 загиблих. Влада затримала 11 осіб за підозрою в скоєнні терористичного акту. 

На думку спікера Держдуми РФ В’ячеслава Володіна, для повернення смертної кари можна обійтися і без референдумів, оскільки “достатньо рішення Конституційного суду”.

У травні 1996 року президент Росії Борис Єльцин підписав указ “Про поетапне скорочення застосування смертної кари у зв’язку з входженням Росії до Ради Європи”. Москва приєдналася до протоколу № 6 Європейської конвенції про захист прав людини, який передбачає скасування смертної кари. Після того як Росію виключили з Ради Європи, заступник голови Ради безпеки Росії заявив — це хороший привід повернути смертну кару.

“Це ще й хороша можливість відновити низку важливих інститутів для запобігання особливо тяжких злочинів у країні. Типу смертної кари для найнебезпечніших злочинців, яку, до речі, активно застосовують у США та Китаї”, — цитує видання Meduza заступника голови Ради безпеки РФ Дмитра Медведєва.

Той самий протокол про скасування смертної кари МЗС Росії підписало за рік після вступу до Ради Європи — 16 квітня 1997 року, але Держдума його не ратифікувала і навіть не виносила на розгляд. Росія була єдиною країною в Раді Європи, яка не ратифікувала заборону смертної кари. У листопаді 2009-го Конституційний суд Росії ухвалив рішення, згідно з яким російські суди більше не можуть виносити смертні вироки. Щоб повернути практику смертної кари, Конституційний суд має зробити те, чого він ніколи не робив – переглянути власне рішення.

“Оскільки такого ніколи не було, це можна зробити у вільній формі. Президент або Держдума з Радою Федерації направляють запит до Конституційного суду у зв’язку з бла-бла-бла різким зростанням криміногенної обстановки та поширенням педофілії, а також найпотужнішим санкційним тиском, і тому що [в Росії курс на] традиційні цінності, просимо роз’яснити, чи можемо ми відновити смертну кару. І [голова Конституційного суду] Валерій Дмитрович Зорькін збирається зі співтоваришами і каже: “Так, справді, потрібно терміново кого-небудь стратити”, — сказав у коментарі виданню Meduza керівник міжнародної правозахисної групи Павло Чиков.

До слова, найвища міра покарання передбачена Конституцією Росії. Про неї йдеться у статті 20-й. І ця стаття Конституції — незмінна. У російському Кримінальному кодексі виняткова міра покарання у вигляді смертної кари теж присутня. Стаття 59 передбачає її за “особливо тяжкі злочини, що посягають на життя”. Розмови про необхідність повернути смертну кару в Росії час від часу поновлюються. Для влади це — інструмент шантажу і залякування.

“Природно це підвищення рейтингів тих політиків, які починають мусувати цю тему. Раніше розмовами про смертну кару часто вирізнявся Жириновський, Зюганов, тобто лідери таких других партій. Зараз про це говорять і представники “Єдиної Росії”. Але це може послужити, скажімо, черговим підвищенням ставок у нинішніх реаліях, тобто черговим посиленням покарання”, — зазначив адвокат правозахисного проєкту “Перший відділ” Євген Смирнов.

Ідея смертної кари популярна в російському суспільстві. Про це свідчать, наприклад, результати опитування рекрутингового агентства Superjob.ru, яке провели 2022 року, одразу після заяви Медведєва про ймовірне повернення виняткової міри покарання. Позитивно до цього поставилися 43% респондентів, негативно — 37%. Соціологи зазначають, що підтримка повернення смертної кари в Росії зростає з 2015 року.

Думки експертів

Чи справді в Росії можуть зняти мораторій на смертну кару? Чи підтримують еліти та суспільство подібне рішення? Кому може загрожувати смертна кара, якщо її повернуть у РФ? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Тарас Загородній, політтехнолог;
  • Микола Полозов, російський правозахисник, адвокат;
  • Ілля Пономарьов, російський опозиційний політик, ексдепутат Держдуми РФ;
  • Дмитро Гудков, російський опозиційний політик;
  • Юрій Боровських, голова берлінського відділення російської правозахисної організації “Русь сидящая”.

ТАРАС ЗАГОРОДНІЙ: Міжнародні зобов’язання для Кремля не указ

— Росія вийшла з усіх договорів і тепер немає жодних зобов’язань перед Радою з прав людини. Я думаю, що зараз у Росії цілком реально повернення смертної кари. 

У вже незалежній Україні довгий час існувала смертна кара, десь до 1996 року. Зараз у нас введено мораторій на смертну кару. Невідомо, чи є досі такий мораторій у Росії. Він начебто існує, і водночас начебто і немає. Тому я не виключаю, що вони можуть повернути смертну кару. 

У Кремлі давно заявили, що їм міжнародні зобов’язання не указ, і вони можуть робити все що завгодно. 

МИКОЛА ПОЛОЗОВ: У РФ буде посилення репресій

— У Росії зараз тренд на подальше закручування гайок. До так званих виборів Путін не робив різких рухів щодо населення. Він навіть особливо нічого не робив із дружинами мобілізованих, які дратували його. 

Тепер після псевдовиборів буде посилення репресій. У якийсь момент можуть ввести смертну кару. Наразі поки що займаються апробацією конфіскації майна в “іноагентів”, можливо, введуть кримінальне покарання за “схвалення екстремістської діяльності”. 

Слід очікувати погіршення ситуації всередині Росії. Смертна кара — це виключно питання часу. 

ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Кремль вважає терористами бійців РДК і Легіону “Свобода Росії”

— Я думаю, велика ймовірність того, що в Росії повернуть смертну кару. При цьому, на мою думку, буде єдина стаття для смертної кари — це тероризм. Тому що введення смертної кари зараз виправдовується терористичним актом, що стався на концерті в “Крокус Сіті Холі”. 

Але хто в розумінні Кремля є терористами? Перш за все, це будуть бійці партизанських груп і російських визвольних добровольчих формувань. Вони це спеціально для них введуть. Тому Путін зараз у кожному своєму виступі так чи інакше згадує російський добровольчий корпус. 

Я не думаю, що смертну кару запроваджуватимуть для тих, хто, на думку Кремля, “дискредитує армію”, тобто говорить правду про війну в Україні. Ці “злочини” не є особливо тяжкими. 

Тероризм, державна зрада — смертна кара буде за цими статтями вводитися. А далі просто шантажуватимуть людей, кого вони зможуть спіймати, тим, що запишуть їх у прихильники Легіону “Свобода Росії”, а це вже тероризм. І погрожуватимуть їм смертною карою. 

Зараз Кремль підніме градус дискусії про те, що вводиться смертна кара. Доведуть людей до точки кипіння, а потім залишать тільки одну статтю — тероризм. Тим часом у нас понад 100 політв’язнів перебувають у в’язницях за звинуваченнями у виправданні тероризму.

Ідея повернення смертної кари популярна в російському суспільстві, як і серед громадян західних країн. У США смертна кара є, але це демократична країна.

ДМИТРО ГУДКОВ: У російських елітах великий опір щодо повернення смертної кари

— Я не виключаю, що в Росії можуть повернути смертну кару. Такої ж думки дотримуються і правозахисники, які бачать тренд. 

Усередині російських еліт є великий опір, тому що повернення смертної кари — це перехід на новий рівень диктатури. Тому що вони ж самі можуть потрапити під цей каток. Адже якщо Путін і репресуватиме своє оточення, то явно за статтями типу “держзрада”. А це може спричинити, зокрема, і застосування смертної кари. 

Тому в елітах великий опір і багато хто цього не хоче. Але Путін може вчинити як завгодно.

ЮРІЙ БОРОВСЬКИХ: Деяких письменників Кремль теж вважає терористами

— Росія свого часу ввела мораторій на смертну кару для того, щоб дотриматися певних міжнародних домовленостей. А зараз їм на ці домовленості вже плювати. Звичайно, у суспільстві буде запит на повернення смертної кари для тих, кого російська держава називає терористами. Безумовно, є терористи. 

Ті люди, які вчинили теракт у “Крокус Сіті Холі”, — це терористи. Хоча для визнання їх такими потрібне рішення суду і вина була доведена. Але водночас терористом Кремль вважає письменника Бориса Акуніна. 

Людей судять за терористичними статтями за те, що вони кинули в будівлю військкомату пляшку із запальною сумішшю, і при цьому абсолютно ніхто не загинув. У цьому ми натикаємося на проблему — людей, яких російська держава вважає терористами, будуть страчувати.  

Читайте також: Росія — на початку епохи великого терору, — журналіст про наслідки теракту в “Крокусі” 

Прямий ефір