У РФ на фронт тепер забирають не лише ув’язнених, а й звинувачених. Інтерв’ю з Дмитром Гудковим

Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Дмитро Гудков — російський опозиційний політик, громадський діяч, колишній депутат Державної думи Федеральних зборів Російської Федерації.

В ефірі телемарафону FREEДОМ на телеканалі UA Гудков розповів про поточну ситуацію з добровільною та примусовою мобілізацією на території Росії. Політик зазначив, що до лав приватної військової компанії Вагнера зараз набирають не лише ув’язнених у російських в’язницях, але вже й звинувачених у СІЗО. У цьому випадку, як і в низці інших, влада застосовує тактику шантажу та обману для того, щоб схилити росіян йти воювати проти України, навіть якщо вони цього не бажають.

— Наскільки широкий масштаб мобілізації в Росії? Зважаючи на все, вже до багатих міст, таких як Москва і Санкт-Петербург, підійшли впритул?

— Так. Якщо спочатку набирали людей із депресивних регіонів, то вже, мабуть, близько двох місяців набирають з усіх регіонів. І поки що це ще працює як добровільна мобілізація. Наприклад, висять оголошення у ліфтах, у під’їздах. На квитанціях комунальних послуг вже надходять оголошення з пропозицією послужити за гроші. Пропонуються такі гроші: 250 тисяч рублів на місяць. У середньому по країні це 4,5 тисячі доларів. Треба розуміти, що у депресивних регіонах зарплати не перевищують 300-400 доларів. Це, по суті, річний бюджет людині за один місяць пропонують. І якщо раніше такі оголошення були лише у депресивних регіонах, зараз вони вже скрізь. Це свідчить, що потенціал таких регіонів давно вже вичерпано. Але, як на мене, вичерпано вже й потенціал великих міст. Тому що у великих містах на кшталт Москви набирають не москвичів.

До того ж найманців для приватної військової компанії Вагнера набирають у колоніях серед ув’язнених. Це вже не добровільна, а така добровільно-примусова мобілізація. Йде пошук найманців із різних регіонів аж до Сирії. Дійшло до того, що вже уряд Узбекистану заявив про те, що це найманство в країні переслідуватиметься в рамках кримінального кодексу. Це говорить про те, що Путін має серйозні проблеми з пошуком гарматного м’яса. І що далі, то буде гірше. Це означає, що обманним шляхом когось відправлятимуть, або пропонуватимуть великі гроші.

А щодо примусової мобілізації, то тут, мені здається, Путін боїться її проводити, адже реальної народної підтримки немає. Це така гра влади з населенням, коли влада вдає, що проводить “спецоперацію”, а населення вдає, що вірить у “спецоперацію”. Поки що влада не чіпає громадян, поки що дає їм можливість стежити зі свого дивана за тим, що відбувається десь у телевізорі. Але як тільки за тобою приходять люди з військкомату, і вручають тобі повістку на війну, ти розумієш, що це квиток в один кінець.

— Якщо підтримки немає, якщо навіть не надихають ці суми грошей, а пошуки добровольців просуваються до багатших міст, то що змушує цих людей перетинати кордон з Україною, брати зброю та вбивати мирних жителів серед іншого? Невже страх?

— Я не хочу захищати всіх підряд. У кожній країні є певна кількість якихось радикальних елементів, які поділяють усі ці фашистські погляди. Але дуже багато людей туди відправляють обманним шляхом. Наприклад, є так званий армійський резерв. У цей резерв набирають терміновиків, укладають із ними контракти, обіцяючи не відправляти на війну. Вони отримують гроші, а потім раптом до них приходять і кажуть, що їх все ж таки можна відправити на війну, вони неуважно прочитали. Вони кажуть: “Ні, ми не йдемо, ми відмовляємося від участі в бойових діях”. І отримують відповідь: “Ну, тоді повертайте гроші”. Зрештою грошей немає, а людей відправляють на війну. Іноді людей купують. У кожній країні знайдеться достатня кількість людей, які за гроші готові будуть воювати.

— Зараз у лавах збройних сил РФ є ув’язнені, про що Ви раніше згадували. Вони мають іншу ситуацію. Це вже методи СРСР…

— Якщо людина сидить довічно чи має довгий термін, їй краще ризикнути й мати якийсь невеликий шанс вийти, бо російські в’язниці — це повільна смерть. Іноді людині захочеться отримати жахливий кінець, ніж нескінченний жах. Але зараз вербують не лише в’язнів. Наразі пішла інформація про те, що вже починає працювати СІЗО. Це саме там, де утримують людей, для яких вирок суду ще не набрав чинності. А утримання у СІЗО гірше, ніж у в’язниці. Тому що в СІЗО ти сидиш у прокуреній камері й практично нікуди не виходиш — ні прогулянок тобі, ні родичів, ні побачень. Тепер уже й з обвинуваченими працюють для відправлення на фронт. Здавалося б, куди далі, але вони вкотре пробили дно.

— Якщо солдатів обманним шляхом заманюють на війну в Україні, то чому мовчать солдатські матері, дружини, сестри, діти-підлітки тощо?

— А вони не мовчать. Вони дзвонять правозахисниці Ользі Романовій до фонду “Русь, що сидить”, вони пишуть мені, вони пишуть (опозиційному російському журналісту, — ред.) Олександру Невзорову. А як інакше, якщо всі незалежні ЗМІ закриті, якщо відбувається тотальна цензура, якщо в країні знищено будь-які механізми об’єднання людей, громадянське суспільство просто деморалізоване. Тобто немає навіть таких інструментів. Проте люди все одно знаходять можливість додзвонитися до якогось телеканалу “Дощ”, до “Нової газети”. Але це поодинокі випадки, люди не об’єднані. В якомусь умовному Урюпинському районі Волгоградської області багато хто навіть не здогадується про існування незалежних ЗМІ. У Росії немає інфраструктури протесту, її знищено. Немає інфраструктури, яка б займалася підтримкою військовослужбовців. Це все знищено.

Звідки ми дізнаємося про те, що там ув’язнених вербують, звідки ми дізнаємося про те, що вже приходять у СІЗО до обвинувачених? Звідки ми дізнаємось про загиблих людей? Ми це дізнаємось якраз від їхніх родичів. І у 2014 році публічних випадків було не так багато. Бо до всіх приходили співробітники місцевої адміністрації, пропонували великі гроші, купували всіх. Зараз влада теж дуже активно купує всіх, промиває мозок. Наприклад, приходять до батьків загиблого військовослужбовця, дарують якісь медальки, розповідають, який він герой, патріот, що ним країна пишається.

Читайте також: Путіну складно воювати в Україні: російська армія отримує гідну відповідь

В ефірі телемарафону FREEДОМ Рефат Чубаров прокоментував сьогоднішні настрої кримчан та окупаційної влади. За його словами, на тлі пожеж та вибухів у тилових позиціях окупантів жителі Криму та російські приїжджі вже не почуваються у безпеці, усвідомлюючи реалії війни, розв’язаної Росією.

Країна-агресор РФ не має ні морального, ні політичного, ні юридичного права бути у майбутньому гарантом безпеки України. Про це заявив народний депутат України, член комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

Прямий ефір