Ціни на нафту з РФ, погрози українським посольствам, ядерний шантаж Кремля: підсумки візиту заступниці держсекретаря США до Києва

Вікторія Нуланд та Андрій Єрмак під час зустрічі в Києві. Фото: president.gov.ua

Заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд відвідала Київ з неанонсованим візитом. Вона зустрілася з очільником Офісу президента України Андрієм Єрмаком, на порядку денному їх зустрічі були питання щодо встановлення фіксованих цін на російську нафту, погроз українським дипломатам з боку російських спецслужб, а також ядерного шантажу Кремля.

Про візит Нуланд детально розповів шеф-редактор телеканалу FREEДОМ Олексій Мацука.

“Справді, несподівано Вікторія Нуланд опинилася в столиці України. Цей візит не планувався і жодним чином не був анонсований. Річ в тім, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся з Вікторією Нуланд під час саміту ОБСЄ в польському Лодзі. І звідти — як нам повідомили в неформальному спілкуванні — вона прибула потягом до Києва. Протягом двох днів в українській столиці у Нуланд досить багато зустрічей та переговорів з активістами, політичними партіями та діячами”, — повідомив Олексій Мацука.

В певний період на Заході була хвиля — нібито існує втома від допомоги Україні, є ймовірність мітингів, а отже, настав час домовлятися і закінчувати війну. Але це не так.

“Подивіться фото на сайті Офісу президента [з зустрічі Нуланд з Єрмаком]. Це вказує не на втому, а на те, що Захід ще активніше підтримуватиме Україну в боротьбі за нашу незалежність. Головне для Заходу — боротьба за наші спільні демократичні цінності, наголосили Вікторія Нуланд та Андрій Єрмак. Але для більш ефективної боротьби потрібні конкретні механізми”, — додав шеф-редактор FREEДОМ.

Один із них — встановлення фіксованої ціни на нафту з РФ, заявила Вікторія Нуланд.

“Ця ціна повинна мати подвійний ефект. Вона забезпечить те, що російська нафта залишиться на ринку, а це дозволить уникнути зростання ціни у випадку, якщо Росія просто піде. Обсяги нафти, що є на ринку, скоротяться. Але при цьому ми встановлюємо максимальну ціну, яку кожен має платити за російську нафту”, — пояснила заступниця держсекретаря США.

Олексій Мацука також зазначив, що в розмовах з українськими високопосадовцями та журналістами Нуланд прокоментувала останні події.

“Протягом тижня багато українських консульств та посольств отримували погрози у вигляді листів, вибухівки, вирваних очей тварин тощо. Я теж бачив кілька таких прикладів, бо постійно перебуваю в поїздках, розмовляю з дипломатами. Це частина великої атаки на Україну, а Росія формально не бере на себе відповідальність за це… Однак Вікторія Нуланд не оминула цю сторону”, — сказав він.

“Україна є об’єктом комплексної атаки з боку РФ і одночасно ці відправлення є атакою на Україну. Це жахливо, і це спрямовано проти України. Є цілий набір, “Матриця” жахливих речей, які зараз направлені проти України, і ми знаємо, звідки вони походять”, — зазначила Нуланд.

Заступниця держсекретаря США обговорювала і з президентом України Володимиром Зеленським, і з Єрмаком питання ядерної зброї, припустив шеф-редактор FREEДОМ.

“Останні два місяці всі тільки й говорять про те, що Путін може завдати удару ядерними боєголовками по території України, а то й по території деяких країн НАТО. Такі версії, іноді, звучать в медіа. Ця тема, до речі, була на зустрічі Парламентської асамблеї ОБСЄ у Варшаві, яка передувала щорічній міністерській зустрічі організації, яка проходила в головуючій країні. А з боку Вікторії Нуланд прозвучала конкретна фраза – на мій погляд, їй вдалося взяти в рамки питання ядерної загрози з боку росіян”, — поінформував Мацука.

“Росія вже зробила себе ізгоєм, але ми пояснили, що застосування ядерної зброї матиме відповідь та наслідки незрівнянного рівня. Наша відповідь була об’єднаною, і після цього Росія перейшла до принципово іншої зброї, розпочавши атаки на енергетичну інфраструктуру”, — наголосила американська чиновниця.

Американські, європейські та українські аналітики загалом говорять багато екзистенційних речей — про війну Росії проти України, про нашу культурологічну різницю, про наші погляди на багато цінностей. Наприклад, в Росії вже багато років поспіль не обирають президента, тоді як у нас вже шостий президент, обраний на законних демократичних виборах.

“Я впевнений, що буде можливість провести вибори в 2024 році, і система оновлюватиметься постійно. В Росії такої логіки немає. Ми щоразу намагаємося зрозуміти філософську систему РФ. І Вікторія Нуланд поділилася з нами своєю думкою про те, що означає війна Росії проти України та як точніше окреслити те, що відбувається зараз на території України”, — розповів шеф-редактор іномовлення України.

“Це війна Росії проти України. Отже, ви знаєте, на цій роботі мені пощастило подорожувати по всьому світу. І я маю сказати, що вважаю найкращою протидією російської дезінформації правду про те, що відбувається насправді. І щоразу Путін та його апарат намагаються брехати. Звичайні люди бачать, що відбувається. Він блокує зерно. Ви знаєте, він скоює військові злочини. Виникають масові поховання. Він той, хто відключає опалення, світло та воду”, — заявила Нуланд.

Один з ключових механізмів боротьби Росії проти України, а також проти країн Євросоюзу — це дезінформація. Багато уваги цьому питанню приділяє і телеканал FREEДОМ, і український уряд завдяки зусиллям нинішнього Офісу президента та команди Євросоюзу, яка в Брюсселі розвиває структуру боротьби з дезінформацією.

“Днями я був на саміті зі свободи слова країн Східного партнерства в Празі, оскільки Чехія головує зараз в Раді Європи. Прага перетворилася на центр тяжіння всіх ключових стейкхолдерів, і нас також покликали як ключовий телеканал, який працює в країнах Східного партнерства — Україні, Вірменії, Грузії, Молдові та Білорусі. Ми там також обговорювали вплив дезінформації. Вікторія Нуланд знаходиться в одному треку з усіма тими, хто протистоїть російським маніпуляціям та дезінформації”, — уточнив Мацука.

“Вони використовують все, зокрема православну церкву, як ви тут бачили. Отже, ми всі повинні бути на чеку. Ми маємо викрити це. Ми любимо говорити, що сонячне світло — найкращий дезінфікуючий засіб. І США, і наші союзники, включаючи Україну, мають дуже сильні програми з країнами по всьому світу, чи то в Африці, Латинській Америці чи Азії, щоб допомагати їм викривати операції з дезінформації”, — сказала заступниця держсекретаря США.

Шеф-редактор українського іномовлення підсумував, що російська дезінформація, насамперед, розрахована на внутрішній ринок РФ. Про якусь втому з боку демократичних держав говорити не можна — всі розуміють, що це справжня війна на території Європи.

Уряди країн-союзниць, як і раніше, виступають на підтримку України. Вони планують держбюджет на наступний рік з урахуванням реальної ситуації в Східній Європі, зокрема, враховуючи допомогу українським біженцям в тих же Польщі чи Румунії — ці країни також субсидує Євросоюз.

Про світову підтримку також говорять інтенсивність візитів західних лідерів до Києва, постійні переговори з Вашингтоном, активність групи Єрмака-Макфола. Окрім цього, Східний блок НАТО посилюється, Німеччина готується проводити навчання українських новобранців та військових на своїй території. Сьогодні весь західний світ виступає тилом України — складно вигадати потужніший сигнал для росіян, які залишилися в ізоляції.

Прямий ефір