“Це — подальша ескалація путінської війни”: реакція світу на псевдореферендуми (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

На суверенних українських територіях стартували псевдореферендуми, оголошені президентом РФ Володимиром Путіним. Незаконне голосування щодо приєднання до Росії окупанти організували у тимчасово окупованих населених пунктах частини Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Українська влада заявила, що псевдореферендуми Путіна не мають юридичної сили, а дії Кремля порушують міжнародне право. Міністри закордонних справ країн “Великої сімки” (G7) випустили спільне комюніке, в якому йдеться про те, що будь-який референдум, проведений в умовах російської військової присутності, не може бути вільним або справедливим, а в штаб-квартирі ООН назвали так звані “референдуми” неприйнятними, повідомляє FREEДОМ.

Для українців, яких незаконно вивезли з окупованих територій до Росії, також організували “виборчі дільниці” для так званого “референдуму”. Вони були створені і в Москві, і в тимчасово окупованому Криму, і Далекому Сході, в Хабаровську.

23 вересня Росія запустила так зване “опитування” жителів тимчасово окупованих територій України щодо вступу до складу РФ. Окупаційна так звана “влада” заявила, що незаконне голосування триватиме 4 дні. Першого дня в “дільницях” на окупованих територіях перебували представники лише російських ЗМІ.

У цей час евакуйовані з окупованої Снігурівки Миколаївської області записали відеозвернення до своїх земляків, що залишилися на окупованій території, із закликом ігнорувати псевдореферендум:

“Снігурівський край завжди був Україною, був і буде Україною, до Російської Федерації ми ніколи не хотіли і не будемо хотіти. Призиваємо жителів Снігурівки та прилеглих сіл, тобто Снігурівської громади, не йти на “референдум” та не брати участь в незаконному проведенні “референдуму”.

Проведення псевдореферендумів на окупованих територіях частини Донбасу, Херсонської та Запорізької областей не має жодної юридичної сили. І ні Україна, ні світ провокації Путіна не визнаватимуть, заявили в Офісі президента України.

“Немає жодних референдумів. У нас окуповані території, де перебуває окупаційна армія, і відповідно точаться активні бойові дії. Ніяка юридична дія там неможлива, навіть з нашого боку неможлива, навіть у межах міжнародного права неможлива, а не те, що абстрактне проведення чогось з ініціативи країни-агресорки”, — сказав радник керівника ОПУ Михайло Подоляк.

Світові лідери також відреагували на проведення псевдореферендумів. Так, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш 22 вересня заявив Раді безпеки, що так звані “референдуми” на тимчасово окупованих територіях України порушують Статут ООН.

“Я також глибоко стурбований повідомленнями про плани організації так званих “референдумів” у районах України, які наразі не перебувають під контролем уряду. Будь-яка анексія території держави іншою державою внаслідок загрози силою або її застосування є порушенням Статуту ООН та міжнародного права”, — сказав Гутерріш.

Не визнавати результати фіктивних референдумів в Україні, навіть якщо Росія зможе досягти їхнього проведення, закликають і глави МЗС країн G7. Після зустрічі у Нью-Йорку вони виступили із спільною заявою: Україна має право на захист своїх територій та свого суверенітету.

“Глави МЗС країн G7 та Верховний представник рішуче засудили заяву Росії про проведення фіктивних референдумів на суверенній українській території, яка тимчасово перебуває під контролем Росії. Будь-які референдуми, які проводяться в умовах російської військової присутності, залякування та насильницької депортації, не можуть бути вільними чи справедливими”, — повідомила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок на сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав організовані на тимчасово окупованій території так звані “референдуми” фіктивними, які не мають легітимності і не змінюють характеру агресивної війни Росії проти України.

“Це — подальша ескалація путінської війни. Міжнародна спільнота має засудити це кричуще порушення міжнародного права та посилити підтримку України”, — написав Столтенберг у Twitter.

Офіційний представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано у своїй заяві зазначив, що Росія, її політичне керівництво та всі, хто причетний до організації так званих “референдумів”, а також до інших порушень міжнародного права буде притягнуто до відповідальності. У найкоротші терміни країни-учасниці ЄС мають намір розробити та запровадити новий пакет санкцій. Водночас підтримуватимуть зусилля України щодо відновлення її територіальної цілісності доти, доки це буде необхідно.

Читайте також: Путін та Росія опиняються у дедалі більшій ізоляції — фактори (ВІДЕО)

Нагадаємо, 23 вересня Росія запустила так зване “опитування” жителів тимчасово окупованих територій частини Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей щодо вступу до складу РФ. Кремлівські пропагандисти публікують відео, намагаючись показати нібито високу явку тих, хто голосує. Місцеві жителі розповідають, що так звані “дільниці для голосування” охороняють озброєні російські військові. Одних і тих же людей возять з однієї ділянки на іншу.

Прямий ефір