США та Японія домовилися стримувати Китай: чим відповість Пекін (ВІДЕО)

Прапори Японії та США. Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Перший в історії тристоронній саміт лідерів США, Японії та Філіппін відбувся у Вашингтоні 11-12 квітня. За підсумками зустрічі учасники заходу заявили про наміри розширити тристоронню взаємодію та активізувати спільні зусилля в усіх секторах. На окремих консультаціях делегації Японії та Сполучених Штатів обговорили партнерство у сфері оборони в контексті протистояння експансії Китаю, повідомляє FREEДОМ.

“Нинішня зовнішня політика й воєнні дії Китаю являють собою безпрецедентний та найбільший стратегічний виклик не тільки миру та безпеці Японії, а й миру та стабільності міжнародної спільноти в цілому”, — сказав прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда.

Китай на Вашингтонський саміт відреагував негативно. Як повідомили в китайському зовнішньополітичному відомстві, директор Департаменту Азії МЗС КНР Лю Цзіньсун зробив японській стороні серйозне подання за критику політики Пекіна.

“Щоб зрозуміти, чи спрямовані саміт США — Японія — Філіппіни й тристороння співпраця проти Китаю, погляньте на спільну заяву трьох сторін: чорним по білому все ясно. Що це, якщо не навмисна наклепницька кампанія проти КНР?”, — заявила представниця Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін.

“Китай відповість поглибленням своїх зв’язків із противниками США, включно з Росією, Іраном і Північною Кореєю. Він продовжить працювати над подальшим впровадженням у країни середнього масштабу, такі як Індонезія, Саудівська Аравія й Туреччина, які вбачають свою вигоду в тому, щоб грати на суперництві США й Китаю одна з одною. Пекін також продовжить зусилля щодо подальшого розширення свого впливу у світі, що розвивається, за допомогою торгівлі та інвестицій”, — сказав у коментарі “Голосу Америки” старший аналітик Міжнародної Кризової групи і фахівець з Китаю Елі Вайн.

Болісно відреагували на тристоронній саміт і в Кремлі. Заступник міністра закордонних справ Росії Андрій Руденко висловив претензії послу Японії в Москві. На думку МЗС РФ, відносини з Японією з вини Токіо “деградували до безпрецедентно низького рівня”.

Китай відіграє важливу роль у підтримці військово-промислового комплексу Росії. Як пише Reuters, 90% усієї мікроелектроніки в РФ постачають із КНР, як і 70% машинних інструментів, які використовуються для виробництва балістичних ракет. Пекін допомагає Москві налагодити випуск дронів, поставляє оптику для танків і бронетехніки, двигуни для безпілотників та крилатих ракет. Союзники Києва прагнуть обмежити такі поставки.

“Усе, що включає допомогу російській армії в жорстокій війні проти України, є неприйнятним для нас, і ми можемо ввести санкції проти цього”, — сказала міністерка фінансів США Джанет Єллен в інтерв’ю CNBC.

“Чекати, що зараз Китай відмовиться геть від співпраці з РФ, точно не варто. Через тотальні санкції й політичну ізоляцію Росія стала хорошим експортним ринком для Китаю. Китай однаково вестиме збалансовану політику між реалізацією своїх геополітичних інтересів, але й не переходячи “червоних ліній” для Сполучених Штатів”, — вважає кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.

Відкрито надавати Росії летальну зброю Китай побоюється, адже санкції, а отже, втрата європейських та американських інвестицій, сильно вдарять по його економіці. Зі свого боку США попередили Пекін про наслідки в разі обходу обмежень щодо Російської Федерації.

Читайте також: Росія і Китай посилюють співпрацю — у США попередили про наслідки (ВІДЕО)

Раніше політолог Дмитро Васильєв сказав, що Китай опосередковано бере участь у підтримці Росії у війні проти України.

Прямий ефір