Сьогодні – Оленівка, учора – Беслан. Курносова про провокації та пропаганду РФ

Російський суд визнав полк “Азов” терористичною організацією. Щоб демонізувати українських військових, російська пропаганда звернулася до відвертих “страшилок”. Засідання суду не просто так зробили закритим, переконана російський політолог Ольга Курносова. Про це вона сказала в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.

Говорячи про пропаганду, експерт зазначила, що вона буквально відучила суспільство думати. Пропаганда успішно відвертає увагу від незручної для Кремля дійсності. Якщо на початку агресії в ході був міф про те, що Україна збирається напасти, то тепер більше говорять про змову Заходу та міфічних терористів.

— Як Ви оцінили б рівень впливу пропаганди в Росії на людей?

— Немає нічого дивного в тому, що є люди, які цілком довіряють усьому, що каже російська пропаганда. Наприклад, результати опитування Всеросійського центру вивчення громадської думки показали, що 35% росіян, а це просто колосальна цифра, вважають, що Сонце обертається навколо Землі, а не навпаки. Можна, звичайно, кілька відсотків дати на якихось людей, які просто пожартували таким чином. Але все одно цифри колосальні. За останні 15 років правління Путіна кількість таких людей збільшилась на 7%. Я не знаю, скільки в Росії живе прихильників теорії плоскої Землі або яйцеподібної Землі, але є люди, які вірять у будь-що.

— Складається враження, що політичне керівництво Росії зробить усе для того, щоб унеможливити будь-яку спробу критичного мислення та оцінки ситуації як у країні, так і за її межами — в Україні. Ви згодні?

— Так. Іноді пропагандисти навіть самі починають вірити, що вони розповідають. Пам’ятаєте мультики про секретну зброю, яку показував Путін на своєму виступі перед Федеральними зборами? Спочатку всі сміялися з цього, бо вчені розуміють, що такої зброї не існує. Потім якось стали до цього ставитися менш критично. Нині все справді було перевірено на практиці, виявилося, що цієї зброї просто не існує. Але сам Путін і більшість кремлівських чиновників були впевнені в тому, що справді Росія має якусь суперзброю.

— Нагадаю, що після теракту в Оленівці було опубліковано в мережі заяву посольства РФ у Великій Британії про те, що представники полку “Азов” заслуговують на страту. Звідки беруться ці наративи?

— Почну з того, що рішенням Верховного суду РФ полк “Азов” визнано в Росії терористичною організацією. Але зверніть увагу, якщо там було все так чисто і так добре, навіщо було закривати це судове засідання? Спочатку вони навіть розпочали трансляцію засідання Верховного суду, але потім закрили її. Дуже дивно, коли ви кажете, що у вас є всі докази, і при цьому ви робите процес закритим. Наприклад, якщо свідчення містять якісь такі моторошні подробиці, їх можна частково закрити. Навіщо повністю закривати засідання?

Повертаючись до ситуації в Оленівці, не вперше такі речі відбуваються в Росії. Я хочу нагадати трагедію в Беслані, коли експерти довели, що вибух та пожежа сталися внаслідок термобаричних снарядів вогнемета “Джміль”. А як ви пам’ятаєте, тоді в Беслані казали, що це терористи самі підірвали бомби, які були розміщені у школі. Насправді все не так. Інша річ, що зараз важко говорити, як було насправді.

— У Міністерстві закордонних справ РФ допустили розрив дипломатичних відносин із США, якщо ті оголосять Росію країною-спонсором тероризму. Офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова сказала, що якщо США ухвалять відповідальне рішення, то “Вашингтон ризикує остаточно перетнути точку неповернення з усіма наслідками, що випливають”. Прокоментуйте цю заяву. За логікою Росії це зовсім не Москва ризикувала, коли вторгалася в Україну.

— Я б порекомендувала, звичайно, пані Захаровій таки подивитись, як поводилися її попередники у радянські часи. Вони, принаймні, вміли підбирати слова набагато краще, хоча й говорили теж дуже неприємні для Заходу речі. Їх стиль значно більше схожий на дипломатію, ніж те, що говорить Захарова. Я взагалі не розумію, чому Сергій Лавров і Марія Захарова називаються співробітниками Міністерства закордонних справ. Мені здається, вже треба назвати все своїми іменами. Нехай буде міністерство пропаганди. Вони цілком могли б посунути телеведучого Володимира Соловйова.

А ось на чолі Міністерства закордонних справ РФ, мабуть, варто поставити ексканцлера Німеччини Герхарда Шредера. Як виявилося, він не просто був у Москві й не просто розмовляв із представниками “Газпрому”, а ще й зустрічався з Володимиром Путіним. А зараз раптово розповідає, що зробити для того, щоби припинити війну. Але мені насправді дуже цікаво — він мав повноваження на цю зустріч чи ні? Велике питання.

Нагадаємо, колишній депутат Держдуми РФ Геннадій Гудков в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA висловив думку, що бідні регіони РФ, куди йдуть труни з України, вже зрозуміли суть путінської війни.

Суд у Лівані дозволив затриманому судну з краденим українським зерном залишити порт — реакція МЗС України

ООН створює групу для встановлення фактів теракту в Оленівській колонії через тиждень після трагедії

Читайте також: Заблоцький: Російський флот зараз – це залишки колишньої розкоші

Прямий ефір