Бідні регіони РФ, куди йдуть труни з України, вже зрозуміли суть путінської війни – Гудков

Кремль вербує на війну з Україною військових із бідних та проблемних регіонів країни, а саме з Дагестану та Бурятії. Про це розповів колишній депутат Держдуми РФ Геннадій Гудков. Через безробіття люди змушені йти на фронт. Більшість людей у ​​російській глибинці розуміють, що відбувається. Однак поки що змушені мовчати, побоюючись репресивної реакції політики Кремля, зазначив опозиціонер в ефірі проєкту “FreeДОМ”.

— Ви згодні з думкою, що тому, хто хоче дізнатися, як справді йдуть справи на фронті, варто вимкнути телевізор і сходити на цвинтар, який розростається дуже швидко?

— Поки що ні. Тому що переважно гинуть жителі депресивних регіонів Росії. Поки що це торкнулося центральних областей у незначній мірі. Ми з вами бачили зйомки літака, повного трун, що летить до Бурятії. Ми з вами знаємо, що гине дуже багато жителів Дагестану. Адже там моторошне безробіття, злидні, тому простіше вербувати людей.

— А те, що гинуть найвищий командний склад, генерали, які там поховані, це хіба не показник?

— Зараз у Росії мруть усі підряд і від хвороб, і від не вчасно наданої медичної допомоги, і від пиятики, і від горя, і від туги, та чого завгодно. Згідно зі свіжими даними статистики, яка з’явилася в російському сегменті інтернету, на одного загиблого москвича припадає 80 жителів Дагестану та близько 150 жителів Бурятії. Я не знаю, чому така пропорція, але наші журналісти виявили таку закономірність. Тобто для того, щоб не піднімати хвилю в мегаполісах, де насамперед зріють невдоволення та революційні настрої, мабуть, Путін вербує гарматне м’ясо трохи далі від Москви.

Я зараз не беруся стверджувати, але цілком можливо, що в тих регіонах Росії, куди йдуть труни, ставлення до війни змінюється на кращий для нормальних людей бік.

— А коли до Москви та Санкт-Петербурга дійде хвиля з регіонів, як Ви вважаєте?

— Може, й не дійде. Чому? Зверніть увагу, Путін боїться проводити загальну мобілізацію. Він хоч і думає про неї, але все-таки у Кремлі бояться. Чому? Тому що, якщо ми беремо пропорційне співвідношення людей, які проживають у Росії, то в першу чергу під загальну мобілізацію потраплять жителі густонаселених регіонів – Москва, Санкт-Петербург, Ленінградська область, Ростов, Новосибірськ, Єкатеринбург і таке інше. Тобто під ударом опиняться міста, головні у протестних настроях. Вони краще розуміють наслідки війни. Вони розумніші, освіченіші й вільніші. У них більше можливостей працювати з інтернетом тощо. Зарплата 200 тисяч рублів – це не гроші для них. Але ці гроші готові брати в абсолютно безправних та замучених безгрошових регіонах Росії. Якщо під час мобілізації наберуть молодь, яка переважно не підтримує війну, хто знає, куди вона зверне зброю у критичній ситуації. Тому поки що Путін купуватиме гарматне м’ясо дешево в знедолених, депресивних регіонах РФ.

— Надходить інформація у ЗМІ про те, що росіяни не одержують вчасно обіцяних виплат. Чому так відбувається?

— Це не йде від Москви. Це на місцевому рівні чиновницька система без гарного стусану взагалі не працює. Я впевнений, що гроші є у бюджеті, що вони виділені. Путін розуміє, що не сплачувати ці гроші не можна. Інакше його свої на багнети піднімуть. Але в міністерствах, в якихось там округах працюють розгильдяї, через що відбувається традиційний російський бардак. Я пам’ятаю, як платили бойові виплати на Кавказі, в Абхазії, Осетії, Чечні. Командири шахраювали: “А ось ми тобі цей день поставимо бойовий, а тут не поставимо. А якщо ми тобі поставимо два дні, з тебе там відкат 10%, а тут — 20%”. І купа скандалів. Тобто відбувається ексцес виконавця.

— У Кремлі підготували нову методичку про те, як пропаганда має розповідати про війну. Спецоперацію потрібно порівнювати із Хрещенням Русі, а Путіна з Олександром Невським. Ще кілька місяців тому всі федеральні канали порівнювали Путіна з Петром I. Що взагалі відбувається?

— Цікавіша версія — порівняти Путіна з Ісусом Христом. Чого розмінюватися на дрібниці? Так? Всеросійський центр вивчення громадської думки дійшов висновків: 33% росіян не впевнені, що Земля обертається навколо Сонця, а вважають навпаки. Вже з’явився жарт у мережі: 33% росіян упевнені, що Сонце обертається довкола Путіна. Коротше кажучи, це не від хорошого життя. Мабуть, погано стало щось там у вождя, треба йому чогось додавати.

Олександр Невський досить спритно торгував суверенітетом та долями своїх соратників — князів руських. Багато чого було в цій людині, яку, загалом, не варто було б, напевно, згадувати. Але якщо Путін наважився зрівнятися з Олександром Невським, тоді доведеться згадати все, в тому числі те, що про що російська історія хотіла б забути. Тому порівняння блякле.

Прізвисько “Путлер” — прилипла. Кличка “Гіммлер” (начальник СС і гестапо нацистської Німеччини, – ред.) до Патрушева (секретар Ради безпеки РФ, – ред.) ще не прилипла, але я думаю, так буде. “Ріббентроп” (міністр закордонних справ нацистської Німеччини, – ред.) — це Лавров (міністр закордонних справ РФ, – ред.), а “Геббельс” (рейхсміністр народної освіти,- ред.) — це Пєсков (прессекретар президента РФ, – ред.). Ось вони більше нагадують Третій Рейх, причому не в найкращий час, а десь уже під кінець 1947 року. Ось, мабуть, це порівняння доречне, а все інше притягнуте за вуха.

Читайте також: Україні доведеться позиватися до різних країн, щоб отримати репарації від Росії – Клімкін

В останні два тижні фіксувалося перекидання військ Росії зі Східного на Криворізький напрямок, під Кривим Рогом зараз перебувають близько 24 батальйонно-тактичних груп. Про це заявив капітан першого рангу (в запасі), заступник начальника штабу Військово-морських сил України (2004-2020 рр.) Андрій Риженко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.

Російські пропагандисти використовують дедалі більше різних конспірологічних теорій, за допомогою яких намагаються виправдати загарбницьку політику Кремля та приховати злочини російської армії.

Прямий ефір