Сі проведе зустрічі з Блінкеном і Путіним — прогнози (ВІДЕО)

Сі Цзіньпін. Фото: ft.com

Генеральний секретар Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпін найближчим часом проведе зустрічі з представниками Вашингтона і Кремля. Уже цими вихідними до Пекіна прибуде глава Державного департаменту США Ентоні Блінкен, а на початку весни очікується, що сам глава КНР відвідає Москву, повідомляє FREEДОМ.

Західні аналітики сходяться в тому, що спілкуватися Блінкен і Сі будуть на 3 теми. Перша — запобігання збройному конфлікту між країнами на ґрунті Тайванської кризи. Друга — жорстка антикитайська позиція Конгресу США. Річ у тім, що в палаті представників, де тепер більшість займають республіканці, створено спеціальний комітет з конкуренції з Китаєм. Позиція адміністрації Білого дому в цьому сенсі більш м’яка. А третя тема, очікувано — війна проти України.

“Ми стурбовані зближенням Китаю з Росією, оскільки Москва продовжує своє жорстоке і незаконне вторгнення до України. Пекін заявляє про свою нейтральність, але його поведінка ясно показує, що він, як і раніше, вкладає кошти в тісні зв’язки з Росією. США і Європа попередили КНР про наслідки надання Росії військової допомоги в її війні проти України або систематичної допомоги в обхід санкцій”, — йдеться у відповіді Держдепу США на запит видання Тime.

Від того, як відбудеться зустріч Сі з Блінкеном, залежить і те, якою стане зустріч із Путіним, і чи відбудеться вона взагалі. Офіційного підтвердження візиту до Москви адміністрація Сі Цзіньпіна поки що не давала. Тому у Вашингтона є можливість натиснути на Китай, і або взагалі домогтися скасування зустрічі, або звести її до суто формальної акції. Однак, за словами аналітиків, зараз відносини між країнами загострилися через запроваджене Штатами ембарго на продаж сучасної електроніки китайському гіганту Huawei (“Хуавей”).

“Китай висловлює серйозну стурбованість з приводу цього рішення, і ми уважно стежимо за розвитком подій. Китай рішуче виступає проти того, щоб США узагальнювали поняття національної безпеки і зловживали державною владою для необґрунтованого придушення китайських компаній. Ця практика порушує принципи ринкової економіки та міжнародні економічні й торговельні правила, і підриває довіру міжнародної спільноти до ділового середовища США. Це кричуща технологічна гегемонія. Китай і надалі твердо захищатиме законні права та інтереси китайських компаній”, — заявила офіційна представниця МЗС КНР Мао Нін.

Якщо ж зустріч Сі і Путіна відбудеться, то, найімовірніше, вона пройде в дружній атмосфері. Пекін зараз займає приховану проросійську позицію. Через країну проходять основні шляхи контрабанди до Росії, закупівлі російської нафти фінансують війну Кремля проти України, і, згідно з даними США, Китай постачає спорядження для російської піхоти. Однак, прямого спонсорування або постачання озброєння немає. За словами експертів, саме це США і позначають як червону лінію.

“Страх перед санкціями або певні превентивні санкції зможуть його зупинити. І в такому разі, може, й не буде ніякого візиту до Москви. В Америці вже є такі паростки більше політичної волі накладати на Китай превентивні санкції. І не тільки вже за військову допомогу, а за енергетичну торгівлю. Тому що в Америці чудово розуміють, що Росія робить війну за кошти, отримані з продажу Китаю різних ресурсів. Зокрема нині в рублях”, — коментує політолог, головний координатор Free Hong Kong Center Артур Харитонов.

Очікується, що зустріч Сі і Путіна відбудеться в березні і буде символічно приурочена до річниці повномасштабного вторгнення Росії до України. За весь час повномасштабної війни це буде друга зустріч лідерів.

Читайте також: США — Китай: про протистояння в Тихоокеанському регіоні розповів експерт

Прямий ефір