Штучна міграційна криза на кордоні з Фінляндією — для чого РФ створює гібридні загрози (ВІДЕО)

Кордон Фінляндії та Росії. Фото: iltalehti.fi

Фінляндія вирішила закрити сім пунктів пропуску на кордоні з Росією. Вони перестануть працювати в ніч на 25 листопада. Відкритим залишать тільки один найбільш важкодоступний. Причина такого рішення — зростання міграційного тиску і причетності до нього російських прикордонників. У звіті Інституту вивчення війни йдеться, що Кремль штучно створює міграційну кризу, інформує FREEДОМ.

Понад пів тисячі мігрантів прибули на східний кордон Фінляндії з Росією за листопад 2023-го. Гельсінкі закрили чотири контрольно-пропускні пункти, проте нелегали продовжують з’являтися на фінському кордоні.

Як повідомили на засіданні Європарламенту депутати від Фінляндії, ФСБ активно заманює громадян Сирії, Сомалі та Ємену в країну. Далі Кремль допомагає мігрантам дістатися до фінського кордону, попутно забезпечуючи їх велосипедами.

“Певний час російська влада пропускала людей без належних документів. У нас є ознаки, що ця діяльність має організований характер… Тому ми готуємо додаткові заходи. Ці рішення мають бути ретельно підготовленими і пропорційними”, — сказав прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо під час візиту на пункт пропуску Вартіус.

Щоб уникнути інцидентів, Гельсінкі направили на пропускні пункти військових, які допомагають прикордонникам стримувати потік нелегалів до країни. Однак цього недостатньо, і тому фінська влада також подала запит до Frontex — агенції Європейського Союзу, що займається охороною зовнішніх кордонів. Фіни просять допоміжний загін із 60-ти держслужбовців.

“Якщо Фінляндія не закриє кордон для нелегальних мігрантів, то все відбуватиметься за російським сценарієм. Цей сюжет уже не новий, раніше таке ми бачили, коли почалися масивні бомбардування в Сирії та багато сирійців емігрували до Європи. Тоді була велика дуже криза, були ці табори біженців, які потім проривалися в інші країни. Це гібридний вплив на Європу, на ухвалення рішень цими країнами”, — вважає голова Громадської ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж.

Експерти також зазначають, що серед нелегальних мігрантів можуть бути і працівники російських спецслужб. І в разі великого прориву через кордон, РФ буде їх використовувати, щоб дестабілізувати ситуацію в країні.

“Якщо через такий потік нелегальних мігрантів туди зайде, наприклад, кілька тисяч завербованих агентів ФСБ, то вони можуть реалізувати сценарій перевороту, про який говорили ще до 2014 року, блокуючи війська НАТО в точках їхньої дислокації за допомогою так званих мирних акцій. Усі ці гібридні загрози давно прописані в арсеналі доктрини Герасимова, і західні спецслужби давно цей документ вивчили”, — зазначає кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.

На тлі нової міграційної кризи Фінляндія вперше очолила військово-морські навчання НАТО в Балтійському морі. У них задіяні 30 бойових, допоміжних і транспортних суден, а також різні літаки і вертольоти країн НАТО, повідомляє Військово-морський флот Фінляндії.

Раніше президент Фінляндії Саулі Нііністьо заявляв, що гібридна агресія Росії є помстою за оборонну співпрацю фінів зі Сполученими Штатами Америки.

Читайте також: Кордони з РФ потрібно закривати, щоб попередити дестабілізувальні сценарії Кремля на території ЄС, — політолог

Як повідомлялося раніше, Фінляндія може повністю закрити сухопутний кордон із Росією в ніч проти середи, 22 листопада. Причина такого рішення — неконтрольоване прибуття з боку східного сусіда біженців із Сирії, Іраку та Сомалі. У ніч проти суботи, 18 листопада, опівночі Фінляндія закрила 4 із 9 пропускних пунктів на кордоні з Росією і в такий спосіб спробувала призупинити потік нелегальних мігрантів із країн Близького Сходу та Африки. Росіяни пропускають їх, попри міжнародні домовленості, навіть без документів. Попередньо пункти закриті на 3 місяці — до 18 лютого 2024 року.

Прямий ефір