Риторика Шольца змінилася, тепер він — найбільший лобіст Зеленського, — Буряченко про гарантії безпеки

Володимир Зеленський і Олаф Шольц. Фото: president.gov.ua

Архітектура світової безпеки змінюється у зв’язку з війною Росії проти України. На шляху до членства в НАТО Україна має отримати гарантії безпеки за прикладом Фінляндії та Швеції. Таку думку сьогодні, 21 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.

“Відзначимо, як на мене, змінену риторику того ж Шольца. Дуже приємно, що він ніби вже йде зі світу цих рожевих поні або своїх якихось страхів внутрішніх, а вже говорить абсолютно реальні речі. Війну називає війною, агресора агресором. У принципі, мені здається, він абсолютно зрозумів увесь сенс мирного плану України і Зеленського, і зараз є його найбільшим лобістом. Особливо цікаво це все виглядає, зрушення тектонічних геополітичних плит, на тлі того, що сьогодні Гутерріш (генеральний секретар ООН, — ред.) уже заговорив дійсно про те, що необхідні зміни в Радбезі ООН”, — сказав він.

Політолог зазначив, що всі прекрасно розуміють, що світ еволюціонує, і гарантії безпеки для України мають бути абсолютно вже не ті, які були за Будапештського меморандуму.

“Тому що, що забув сказати Шольц, коли він щойно говорив про те, що сильніша країна напала на слабшу країну, він забув сказати одну важливу річ, що та, так би мовити, слабша країна, володіла третім у світі ядерним потенціалом, і яка віддала, згідно з Будапештським меморандумом, і літаки, і ракети. Тій самій, начебто сильнішій країні, яка потім прогарантувала, власне, безпеку цій так званій слабшій країні. Тому, що тут скажеш? Звичайно ж, гарантії мають бути серйозні”, — каже Буряченко.

За його словами, зараз найбільшою гарантією недоторканності України, відновлення її територіальної цілісності, звісно ж, є її Збройні сили. А згодом, якщо вже говорити про дипломатію, це її відновлення територіальної цілісності і вихід на кордони 1991 року, міжнародно-визнаних кордонів і вже безпосередньо членства в ЄС і НАТО, що забезпечено, вже закріплено в Конституції України.

“Це і буде найбільша гарантія нашої безпеки. А от на шляху до цих цілей справді маємо ми отримати гарантії в межах проєкту Kyiv Security Compact (Київський безпековий договір, — ред.). Можливо, в межах, наприклад, за рішенням вільнюського саміту НАТО. Це мають бути гарантії за прикладом Фінляндії, Швеції, які вони отримали у США доти, доки вони йтимуть бюрократичний шлях до цього самого членства”, — висловив думку Буряченко.

Політолог нагадав, що коли підписувався Будапештський меморандум, передбачалося, що головною гарантією його виконання було б, що Україна стане членом НАТО. Але московські лобісти доклали всіх зусиль, щоб цього не сталося.

“І тому це все вийшло пшиком. І цей пшик має зараз реальні наслідки військової агресії Росії проти України. Це реально і зараз змінюється архітектура світової безпеки на наших очах. І ось прем’єр-міністр Японії абсолютно правильно сказав, що від ситуації в Україні, як вирішиться ця війна, головна континентальна війна, залежатиме майбутня система світової безпеки”, — підсумував голова “Міжнародної асоціації малих міст”.

Читайте також: Доля України невіддільна від долі світового порядку: європейська дипломатія за тиждень в огляді Мацуки

Як повідомлялося раніше, федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що без виведення російських військ з території України не можна говорити ні про яке завершення війни.

Нагадаємо, Європа, Близький Схід, а потім Японія — такою є географія закордонних візитів президента України Володимира Зеленського цього тижня 15-21 травня. Глава української держави взяв участь у саміті Ліги арабських країн, а також у саміті країн G7, який відбувся в Хіросімі. Ключовими питаннями стали військова допомога та гуманітарна підтримка — все, щоб домогтися миру і безпеки на континенті.

Прямий ефір