Зеленський і Шольц відповіли на запитання телеканалу FREEДОМ у Берліні

Володимир Зеленський і Олаф Шольц. Фото: uatv.ua

Сьогодні, 14 травня, відбувся візит президента України Володимира Зеленського до Німеччини, за підсумками якого український лідер дав спільну пресконференцію з канцлером ФРН Олафом Шольцом. У Берліні шефредактор телеканалу FREEДOM Олексій Мацука поставив до глав держав кілька запитань.

Зеленський: Ми готові до будь-яких пропозицій, але тільки на нашому майданчику

— Володимире Олександровичу, ми знаємо про “мирні ініціативи” Китаю і Бразилії щодо припинення війни РФ проти України. Учора в інтерв’ю італійській пресі ви сказали, що Київ зацікавлений у пропозиціях, які допоможуть у встановленні справедливого миру. Чи є подібні пропозиції від інших країн? І що означає поняття справедливого миру для наших партнерів?

— Перш за все, війна відбувається на території нашої держави. І тому будь-який план щодо миру базуватиметься на пропозиціях України. Це наша чітка позиція. План України — це наша формула миру, яку я представив ще на засіданні “Великої двадцятки” в Індонезії минулого року.

Ми це проговорювали з канцлером. Мені здається, у нас однакове бачення. Щодо інших країн, які хочуть проявляти чи вже проявляють ті чи інші ініціативи, нам не потрібно багато різних планів, тому що в нас одна Україна, і війна одна, і вона тільки на нашій території.

Тому ініціативи будь-якої сторони мають базуватися на нашому плані.

Ми готові не тільки чути. Ми зацікавлені, щоб якомога більше держав брали участь у першому Саміті формули миру. Ми зараз працюємо над організацією цього саміту.

Там (в українській формулі миру, — ред.) виписані всі кризи, як ми бачимо антикризові дії, щоб завершити війну. Але війна триває, тому якісь речі коригуються.

Ми готові до дискусій, до будь-яких пропозицій, але тільки на нашому майданчику.

Це що стосується дипломатичного шляху.

— Чи справді від успіху контрнаступу ЗСУ залежатимуть наступні поставки зброї Україні?

— Є ризик, що, якщо наступальні дії будуть не дуже вдалі, то буде зменшуватися підтримка. Але, мені здається, це не загальна думка.

Напевно, є деякі держави, які думають про це. Але вони були й не дуже сильними, мені здається, у підтримці України.

Проте ми всі віримо в успіх і не думаємо про якісь інші речі.

Віримо в успіх. Правда на нашому боці, підтримка на нашому боці. Ми мотивовані, й мені здається, що ми майже готові до цього успіху.

Шольц: без України розмови про мир неможливі

— Пане Шольцу, ви згадали про політичну участь Німеччини у припиненні війни Росії проти України. Чи означає це, що Німеччина голосуватиме за членство України в ЄС? Чи пропонували ви сьогодні свої пропозиції Володимиру Зеленському щодо припинення агресії Росії проти України?

— Дійсно, ми будемо підтримувати Україну, і про це потрібно говорити постійно.

Україна готова до миру. І абсолютно виправдано Україна вимагає, що це не означає якогось заморожування війни та диктату з боку Росії.

Йдеться про імперіалістичний, агресивний напад на українську територію. І тому мир і безпека Європи під загрозою, тому що сильніша і могутніша країна нападає на слабшу і просто захоплює її територію.

Плани російського президента цілком очевидні. Просто варто почитати його тексти та послухати, що він говорить. Він вважає, що Україна і Білорусь мають стати частиною Росії.

І напад на Україну — це частина цієї імперіалістичної концепції. Це світ добре зрозумів.

Ми засудили на рівні ООН російську агресію. Але також є багато країн, які утрималися, які не проголосували за засудженням російської агресії в ООН. Вони іноді є сусідами [Росії], і тому утримуються. Іноді не бачать наслідків, і тому утримуються.

Але факт: не можна насильно змінювати кордони, тут сумнівів немає.

Тому, виходячи з пропозицій українського президента, всі дискусії щодо миру повинні йти з того, що Росія повинна відвести свої війська. Без цього взагалі нема про що починати говорити.

І цей меседж я намагаюся також передати іншим країнам, коли я спілкуюся з главами держав. Тому що це дуже важливо. І Німеччина, Європа і США відіграють тут першочергову роль. Ми повинні сказати країнам глобального Півдня, Азії, Африки — немає подвійних стандартів. Проблеми, які є, стосуються всіх нас. Сильніша, могутніша країна нападає на слабшу. Це може трапитися з кожним.

Ми маємо подбати про те, що буде також із продовольчою сферою. Йдеться про безпеку в цій сфері. Тому що є країни, які страждають. Але відповідь у Москві. Це те, що ми намагаємося пояснити.

Тому важливо, щоб інші країни також робили зусилля в бік миру. Але вони мають пам’ятати, що без України це неможливо. І насамперед Росія повинна відвести свої війська.

Читайте також:

Прямий ефір