Депутат Херсонської обласної ради, радник голови Херсонської ОВА Сергій Хлань в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UА розповів, що Російська Федерація на тимчасово окупованих територіях Херсонської області створила гуманітарну кризу. Мешканці не мають змоги купити продукти. Крім того, росіяни починають готуватися до вуличних боїв.
— Як Ви вважаєте, що Росія може принести на тимчасово окуповану територію України?
— Росія приносить тотальне пограбування. Вони перерозподіляють підприємства та називають це “націоналізацією державної власності”. Зрадники та гауляйтери обкрадають бізнесменів, змушують їх переписувати майно, обкрадають сільгосптоваровиробників. Це відбувається повсюди на Херсонщині.
Це порядок Російської Федерації та росіян, який вони впроваджують. Тих, хто не згоден, незаконно затримують, кидають у підвали та катують. Люди не мають можливості купити продукти, тому що блокується інтернет та можливість отримання грошей з картки. Україна забезпечує всіх пенсіонерів, вчителів та соціальну сферу заробітними платами. Ось Ощадбанк ввів нову систему через Viber, система працює для отримання та розрахунку в гривнях.
Росіяни це роблять навмисно, щоб довести людей до злиднів та голоду, а потім говорити: ви можете отримати російський паспорт, а разом із паспортом ви отримаєте роботу та зарплату в рублях. У середньому вони пропонують 10-15 тисяч карбованців. Це менше, ніж люди отримували у вільній та незалежній Херсонщині, підконтрольній Україні. Вони вибивають т.зв. заяву на російський паспорт, катуючи людей у підвалах, змушують підписувати папери.
Херсонщина перетворилася на голодний та кризовий регіон, незважаючи на те, що це була житницею України. Ми годували овочами всю Україну. Сьогодні завдяки овочам люди ще живуть. Фермери допомагають людям, дають безкоштовну можливість поширювати та продавати цю продукцію. Як Херсонщина житиме восени в умовах окупації — не уявляю. Вірю, що ми звільнимо Херсонщину до осені.
— У Росії вже підготовлено делегацію педагогів, які мають їхати до Херсонської області й до інших тимчасово окупованих територій. Як Ви це оцінюєте?
— Нині нова хвиля агресії проти вчителів. Вчителі Херсонщини дали відсіч окупанту, не погодились працювати за новими програмами. Незважаючи на відсутність інтернету, ми розробляємо можливість онлайн-навчання за українською програмою. Учора 23 червня з’явилися повідомлення, що гауляйтери викликали вчителів до себе і сказали: “Ми відстежуємо інтернет. Навіть якщо ви підключаєтеся через ВПН. Ситуація наступна: побачимо онлайн-уроки — заарештуємо вас, кинемо у підвал, найзапекліших будемо розстрілювати”. Ось так діють окупанти. Крім залякування, крім катувань та вбивств, інших методів вони не мають.
Наші вчителі чекають на звільнення Херсонщини. Усі чекають на звільнення рідної землі. Окупант від безсилля лютує, і це звірство є елементом безсилля. Вони не можуть впоратися із волею наших людей.
— Чи варто боятись окупаційній адміністрації представників партизанського руху?
— Варто, і вони це роблять. Рух партизанів посилюється та наростає. Разом із нашими тактичними успіхами на фронті, що відбуваються у напрямку Херсона. Синергія координації Збройних сил України та партизанського руху посилюватиметься. Вибивати окупанта треба зсередини. Склади вибухових боєприпасів, техніка, яка вибухає в тилу в окупанта, — це координація партизанів із ЗСУ. У них вихід один — або за Кобзоном, або якнайшвидше до себе в Росію.
— На якому етапі процес псевдореферендуму?
— Референдум — пропагандистська картинка. Росіяни намагаються переконувати себе, що вони тут надовго. Єдине, що мене турбує, вони розікрали архів та винесли реєстр виборців, які були у 2019 році на президентських виборах. Адже основна проблема, яка в них була, – це ідентифікація людей та паспортні дані. Щоб провести псевдореферендум, потрібна якась вертикаль. Цієї вертикалі досі немає. Люди не хочуть із ними працювати. Просування ЗСУ та партизанський рух — це друге дихання того, що Херсонщину буде звільнено. Гауляйтери почуваються напружено, посилюють свою охорону, замовляють броньовані автомобілі.
— Чи реально виїхати через Крим?
— Через Крим виїжджають. Проте є ризик фільтраційних таборів. Проходячи фільтраційні табори, вони відстежують людей щодо причетності до ЗСУ: служив не служив, або які посади обіймав з 2014 року та яка твоя проукраїнська позиція. Крім того, це дорого коштує. У Херсоні залишилася категорія людей, яка не може собі це дозволити.
Треба зважувати. Є ризики перебування в окупованій Херсонщині: гуманітарна криза, голод, можливі бої. За даними, які я бачу в останні дні, вони зміцнюються на острові та в інших районах, готуючись до вуличних боїв. Тому кожна людина має для себе прийняти рішення, зважити всі за і проти. В ідеалі вибиратись на підконтрольну територію України.
Читайте також:
Експерт пояснив, як війна Росії проти України вплинула на виробництво зброї у світі
Статус кандидата став точкою неповернення на шляху України до ЄС – Зеленський