Росіянам, які здалися в полон, не варто боятися видачі — роз’яснення ексголовного військового прокурора

Віктор Чумак. Скріншот: uatv.ua

Багато хто з мобілізованих росіян хоче реально здатися в полон, щоб зберегти життя, але водночас боїться, що їх можуть видати назад Росії. За словами колишнього заступника генерального прокурора України, головного військового прокурора (2019-2020 рр.) Віктора Чумака, їм абсолютно не варто боятися видачі. Про це він сказав сьогодні, 23 травня, в ефірі телеканала FREEДОМ.

“Якщо вони здалися добровільно в полон і відмовляються повертатися до Росії за умови збереження того політичного режиму, який там є (за якого вони можуть бути піддані репресіям, терору, переслідуванням), то в них є всі підстави попросити статусу біженця в Україні, в Європі, де завгодно. Якщо вони доведуть, що не воювали або мінімально воювали, що хотіли одразу здатися, не хочуть підтримувати цей режим тощо, їх ніхто не видаватиме”, — сказав Чумак.

Він уточнив, що видавання у цьому випадку суперечить усім нормам гуманітарного права.

“Якщо там збережеться такий самий рашистський, а по суті справи фашистський, режим, то їх ніхто не видасть. Надалі за зміни цього режиму вони можуть самі ухвалити рішення — повернутися до Росії, залишитися жити десь в інших країнах. У будь-якій країні, де вони можуть отримати статус або політичного притулку, або біженця”, — додав ексголовний військовий прокурор.

Також він погодився з твердженням, що для багатьох росіян, які здалися в полон, це буде і шанс поліпшити те життя, яким вони жили в сучасній рашистській Росії.

Зазначимо, що глава української розвідки Кирило Буданов у своєму зверненні сказав, що обмінювати з Росією полонених будуть тільки тих, хто висловить бажання повернутися додому. Або вони можуть досидіти до кінця війни в Україні, отримуючи триразове харчування, посилки і дзвінки додому. Тих, хто не захоче, не примушуватимуть повертатися до Росії.

Читайте також: “Буде ще гірше”: до російських військових звернувся Буданов

Нагадаємо, Денис Патрушев був ув’язненим в одній із виправних колоній у РФ. Його, як і багатьох інших, завербували в ПВК “Вагнер” і відправили воювати в Україну. Після двох поранень “вагнерівець” потрапив у полон до українських військових. Полонений закликає своїх земляків не йти воювати в Україну.

Прямий ефір