Росія переходить з авторитарного до тоталітарного режиму — ознаки назвав політтехнолог

Володимир Путін (у центрі). Фото: atlanticcouncil.org

У Росії державний устрій переходить з авторитаризму в тоталітаризм, за якого росіяни не можуть не тільки публічно висловлювати опозиційні думки, адже їх заарештують, але і розмови між собою тепер теж під загрозою. Про це сьогодні, 1 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив ексспічрайтер президента РФ Путіна, політтехнолог Аббас Галлямов. 

“По суті ми спостерігаємо зараз перехід від авторитаризму до тоталітаризму. Чим вони відрізняються? Тим, що за авторитаризму можуть заборонити публічне вираження опозиційності, але, що ти говориш у себе на кухні, це, в принципі, владу не хвилює. Можна скільки завгодно агітувати по квартирі своїх близьких, головне не намагатися вилізти з цим. А тоталітаризм — він уже забороняє опозиційність навіть у думках.  Це такий комплексний підхід у тому, що ти не повинен цю точку зору висловлювати”, — сказав він. 

Як приклад він навів подружжя з Краснодара, які висловлювалися осудливо щодо війни, розв’язаної Росією проти України, у місцевому ресторані. Покарання, яке винесла російська влада — арешт чоловіка на 15 діб і штраф для жінки в розмірі 1 тис. рублів.

“Вони між собою розмовляли, їх почув офіціант або сусід за сусіднім столиком і поскаржилися. Господар ресторану зателефонував у поліцію, приїхала поліція, їх там накрили, тримали в наручниках на підлозі. Дика сцена, звичайно, яка демонструє перехід від авторитаризму до тоталітаризму. Росіяни відчувають, у якому напрямку це рухається насправді, кілька подібних історій уже було. Це не зовсім перша історія. І тому можна сказати, що тренд уже позначено”, — наголосив Галлямов. 

За словами політтехнолога, перші ознаки переходу від авторитаризму до тоталітаризму в Росії з’явилися в березні 2022 року, коли в школах почали впроваджувати уроки “патріотизму”. 

“Така масова спроба індоктринування громадян, це якраз не авторитарна практика, оскільки для авторитаризму ідеальний підданий — пасивний, який не цікавиться політикою взагалі. А для тоталітаризму потрібно, щоб, навпаки, люди були політизовані, цікавилися політикою, але, зрозуміло, що так, як вигідно партії та уряду. І дружніми рядами марширували, аплодуючи черговій порції ворогів народу. І ось це масове індоктринування студентів і школярів, яке було запущено в березні, це був такий перший великий крок у напрямку від авторитарних практик до тоталітарних практик”, — сказав він.  

Також Галлямов нагадав, що на знамениту Третьяковську галерею один із незадоволених відвідувачів написав донос, нібито полотна і скульптури російських художників, які представлені в музеї, не відповідають так званим російським “традиційним цінностям”. 

“Міністерство культури з цього приводу призначило перевірку і доручило Третьяковці провести свою експозицію в належну для Росії якість, тобто прибрати декаданс. Значить, не сподобалося, що на картинах другої половини XX століття багато сцен похорон, які нібито вселяють депресію. Ось, розумієте, тоталітарна людина, вона має бути сповненою оптимізму, які тут можуть бути похорони, ніякої депресії: всі широко посміхаються і марширують у світле майбутнє”, — підсумував Аббас Галлямов. 

Читайте також: “Експозиція не повною мірою відповідає духовно-моральним цінностям”: у Третьяковській галереї почалися “чистки” (ВІДЕО)

Прямий ефір