Росія обходить санкції не через “діру”: про механізм Кремля і шляхи впливу на нього розповів економічний експерт

ЄС і РФ. Ілюстрація: gettyimages.com

Закриття прямих логістичних зв’язків Росії з іншими державами змушує країну-агресора користуватися послугами посередників для обходу санкцій. Нові пакети санкцій збільшують тиск на Росію та її посередників. Фінмоніторинг вимагає від компаній-посередників доводити, що наприкінці ланцюжка постачань не є Росія. Про це сьогодні, 17 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економічний експерт Ілля Несходовський.

“Я поясню, яким чином обходяться санкції, щоб не складалося враження, що залишають якусь діру, Росія через цю діру заходить, починає купувати підсанкційні товари або обходити санкції, реалізуючи свою продукцію, її закривають, а тут поруч ще 10. Відповідно, Росія намагається використати 5-ту, 6-ту, 7-му, 8-му, 9-му, 10-ту. Ні, це відбувається не так. Відбувається закриття прямих логістичних зв’язків Росії з іншими країнами. У разі, якщо продається безпосередньо російській компанії товари подвійного призначення, то відбувається відповідальність за порушення санкції щодо конкретно цієї компанії. Що робить Росія? Росія не користується дірою, а створює багато різних посередників”, — сказав він.

Наприклад, пояснив експерт, посередник, умовно кажучи, у Казахстані, він має співробітництво з компанією, яка розташована в Туреччині. Туреччина має компанії, що розташовані в Об’єднаних Арабських Еміратах, компанія ОАЕ розташована в Америці. І через такий ланцюжок різних посередників вони намагаються приховати, хто дійсно покупець.

“Тобто коли компанія продає свою продукцію, вона вважає, що вона купує, наприклад, ОАЕ. Але насправді, проходячи такий довгий логістичний ланцюжок, цей товар потім потрапляє до Росії. Так ось ці санкції, по-перше, збільшують вартість постачання всіх цих комплектувальних, ускладнюють їхню доставку, зростає ризик постачання конкретних товарів на територію Росії. І, відповідно, багато хто відмовляється. Банки відмовляються співпрацювати з представниками РФ, з росіянами загалом, або закривають повністю всю співпрацю, або обмежують до певних компаній, посилюють фінансовий моніторинг. Перевірка вже починає проходити не 2-3 дні, а кілька тижнів, тому що починають вимагати не просто інформацію про твою компанію, коли її було створено, хто є бенефіціаром, хто основні покупець, постачальник тощо. Починаються запити більші, далі — а ваш постачальник з ким співпрацює? А ваш покупець у кого ще купує тощо. Інакше кажучи, фінансовий моніторинг — це не просто затримали, це вимога все більшої кількості різної інформації”, — каже Несходовський.

У підсумку це ускладнює роботу, йдуть відмови. Якщо компанія не доведе, що весь ланцюжок до кінцевого покупця, який дійсно використовує цю продукцію, не пов’язаний з Росією, то цей ланцюжок перекриють. Також це стосується і компаній інших країн. Тому, каже експерт, наступні пакети санкцій і спрямовані на те, щоб можливостей створення ланцюжків було все менше і менше.

“І для Росії вартість комплектувальних, які вона купувала, ставала дедалі більшою і більшою, дорожчою і дорожчою, людей знаходити дедалі складніше, і компанії, які погоджуються з вами співпрацювати. Тому це дуже посилює тиск на Росію, збільшує витрати Росії, складнощі для Росії. На чолі Росії — мафія, вона звикла жити в таких умовах. Вони звикли домовлятися через треті країни, мати справу з терористичними організаціями. Саме тому вони перші одразу вийшли на Іран і на Північну Корею, Талібан те саме. Вони домовляються безпосередньо з різними мафіозними структурами в усьому світі, тому що КДБ активно завжди співпрацювало з цими терористичними організаціями. Тому санкції, які запроваджуються, збільшують можливості і створюють інструментарій контролю санкцій, коли кожна країна Євросоюзу має відстежувати майно росіян і чи не є це майно спробою обходу санкцій”, — розповів він.

Тож Несходовський у цьому відношенні оцінює позитивно загальний шлях, але водночас упевнений, що Росія намагатиметься й надалі знаходити можливості, створювати нові компанії, складніші.

“Зараз вони, наприклад, уже підписали перехід у криптовалюту. Спроба розрахунку криптовалютою за ту ж саму терористичну діяльність тощо. Тому шлях ще не завершений, але пройдений досить у великому обсязі, і дуже багато роботи було проведено і з боку Євросоюзу, і особливо з боку США, які мали відповідні структури, які відслідковували такі ланцюжки, мають змогу їх відслідковувати і активно реагувати. І водночас санкції, які вони готові запроваджувати, суттєві. Це просто, наприклад, той же самий банк, від’єднання від усіх розрахунків американським доларом. Фактично це повна ізоляція конкретної компанії, яка напівсіра, яка готова на цьому заробити, але тепер вона однозначно відмовиться, попри те, який прибуток приносить конкретна операція з росіянами”, — резюмував економічний експерт.

Читайте також: Проти РФ уже запроваджено понад 17 тис. санкцій: про ефект та подальші кроки розповів Пашков

Нагадаємо, як пише Financial Times, Швейцарія вперше відкрила кримінальну справу щодо порушення введених проти Росії санкцій. За даними британського видання, кілька швейцарських сировинних трейдерів продовжували торгувати з Росією, використовуючи дочірні фірми в ОАЕ. Порушення обмежувальних заходів ЄС стане кримінальним правопорушенням у всіх країнах-членах Євросоюзу. Про це йдеться в резолюції, ухваленій у березні Європарламентом.

Прямий ефір