Росія не зможе призупинити вивезення української продукції — як працює зернова угода (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Facebook/Олександр Кубраков

Європейський Союз надасть 56 млн євро фермерам Румунії, Болгарії та Польщі. Гроші з кризового резерву підуть на компенсацію країнам, які постраждали від збільшення експорту зерна з України, що призвело до зниження цін на ринку. Про це повідомляє агентство Bloomberg. Дію зернової угоди Україна, Туреччина та ООН подовжили ще на 120 днів. Водночас Росія намагається шантажувати світ продовольчою кризою, повідомляє FREEДОМ.

Від 1 серпня 2022 року через “зерновий коридор” Україна експортувала понад 25 млн тонн сільськогосподарської продукції до 45 країн. До Африканського регіону було доправлено судна з майже 3 млн тонн зернових, до Азії — з 12 млн тонн. Європа за цей час отримала понад 10 млн тонн продукції. Про це повідомили в Міністерстві закордонних справ України. Водночас президент РФ Володимир Путін стверджує, що українське зерно рідше потрапляє до країн, які його життєво потребують.

“Росії також добре відомо, що частина закуплених “ситими країнами” Європи українських зернових відправляється як гуманітарний реекспорт до Африки та Азії. Тому реальна статистика експорту на Африканський континент навіть вища, ніж 11,6%. Вже не кажучи про те, що майже 50% продукції йде на підтримку азійських країн. Чорноморська зернова ініціатива довела свою ефективність. Світові ціни на продовольство стабілізувалися. “Зерновий коридор” рятує мільйони людей в світі від недоїдання та голоду”, — написав речник МЗС України Олег Ніколенко на своїй сторінці у Facebook.

“Якщо десь регіонально утворюється дефіцит, то країни, які мають додаткові ресурси, залишки, вони можуть привезти цей ресурс і продати. Так от Україна географічно розташована найближче до Африки і тому наше зерно найдешевше. Україна експортує понад 50 млн тонн. Загальний обсяг світової торгівлі всього зерна — і кукурудзи, і пшениці, і зерна — близько 400 млн тонн. Таким чином, Україна експортує дуже значну частину, яку за один рік не можна замістити”, — коментує президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов.

Після подовження зернових угод у Москві заявили, що термін дії документа — 60 днів. Водночас українська сторона стверджує, що ООН, Анкара і Київ погодили термін подовження 120 днів. Тому, як кажуть експерти, Росія не зможе призупинити вивезення української продукції.

“Ми підписували документ — Україна, ООН і Туреччина. І в цьому документі однозначно сказано, що якщо сторони не висловлюють суперечностей, то документ автоматично подовжується на тих самих умовах і на той самий термін. Наша позиція подовження коридору — на 120 днів базується саме на цьому. Те, що Росія каже, вона зверталася до ООН і до Туреччини, і хоче подовжити всього лише на 60 днів, то Росія підписує якийсь дзеркальний договір або з якимись іншими умовами щодо добрив або щодо чогось. Можливо, вони не хочуть 120 днів, а хочуть 60 днів, тому вони можуть собі подовжувати на 60 днів”, — каже президент Української зернової асоціації.

Подовження зернових угод вигідне як країнам Африки та Азії, так і самій Україні. Документ дозволив стабілізувати національну економіку і не дати українському аграрному сектору занепасти.

“Отримання валютного виторгу стабілізувало ситуацію на валютному ринку. Якщо ви пам’ятаєте, то у нас постійно курс національної валюти девальвував, тобто падав, і Національному банку довелося влітку опустити курс національної валюти з 27 до 36,6 грн за дол. А після того, як почала діяти ця угода, почала надходити валюта і ситуація на валютному ринку стала стабілізуватися. Крім цього, якби ми не змогли вивезти це зерно, і воно б залишилося в портах, то воно б просто-напросто згнило, і виробники зерна зазнали б величезних збитків”, — розповів керівник аналітичного напряму мережі “АНТС” Ілля Несходовський.

У документі не уточнюється, які обсяги продовольства Україна може експортувати протягом наступних 120 днів зернової угоди.

Читайте також: Є занадто багато інтересантів для збереження “зернового коридору” з України, зокрема Китай і Туреччина, — Пендзин

Прямий ефір