Російські військові крадуть гуманітарні ліки на блокпостах в Україні – Комарида

Перший заступник міністра охорони здоров’я України Олександр Комарида у прямому ефірі марафону “FreeДOМ” на телеканалі UA розповів про ситуацію з постачанням ліків на схід нашої країни. Він підкреслив, що від початку війни у ​​населених пунктах регіону сформовано мінімум місячний запас медикаментів. Гість ефіру також наголосив, що війська РФ поводяться, як терористи, крадучи у мирних людей медичні препарати та їжу.

– Чи є інформація, скільки зараз на територіях, захоплених російськими військами, медичних препаратів, яких особливо гостро потребують деякі категорії людей?

З початку війни одним з наших основних завдань було зробити щонайменше  місячний запас лікарських засобів і в лікарнях, і в аптеках – скрізь, де тільки можна. Враховуючи те, що багато людей були змушені залишити місця свого проживання, а ліки там залишилися, то запасу, відповідно, є більше ніж на місяць. Звичайно, ситуації бувають різні, все залежить від конкретних ліків або групи ліків, але в цілому ми на зв’язку абсолютно з усіма і лікарнями, і департаментами охорони здоров’я. У нас є інформаційно-аналітична система, завдяки якій ми бачимо, чого не вистачає, що необхідно, і займаємося оперативною, наскільки це можливо, доставкою ліків саме туди, де їх потребують.

– Наскільки мені відомо, коли до Маріуполя везуть гуманітарну допомогу, російські окупанти просто крадуть медикаменти з вантажівок та розпродують їх у місцевих аптеках. Чи маєте Ви детальну інформацію про це?

– Російська Федерація не веде війну за правилами, написаними в Женевській конвенції. Російська Федерація поводиться, як терорист, і одним із проявів терористичних дій є те, про що Ви сказали: вони просто крадуть у населення ліки і займаються мародерством. Вони можуть його продавати та видавати під виглядом начебто російської гуманітарної допомоги.

– Що Вам відомо про постачання від фармкомпаній до Російської Федерації? Вони тривають?

– Ми від початку повномасштабної війни працюємо з міжнародними фармацевтичними компаніями для того, щоб вони перестали постачати лікарські засоби в Російську Федерацію. Є кілька шляхів, за якими ми працюємо, один з них – це іноземні фармацевтичні виробники, які виробляють свої ліки безпосередньо на території Російської Федерації. Ми і дипломатичними каналами, і в особистих розмовах, і офіційними листами з керівниками цих компаній ведемо таку роботу. Оскільки  лікарські засоби це особливий товар, я не можу всіх деталей розкривати, але повірте, і на цьому фронті ми маємо певні успіхи, і я думаю, що скоро російський пацієнт лікуватиметься суто тим, що зроблено на території Російської Федерації, лише їхніми виробниками, а не міжнародними фармацевтичними компаніями.

– Олександре, ну тут дуже важливий аспект – моральний аспект, дуже тонкий: по суті, ми, як держава, намагаємося позбавити ліків людей, яким потрібна медична допомога. Напевно, у коментарях до нашої з Вами розмови люди будуть писати, що ми такі погані, позбавляємо росіян можливості лікуватися. Що Ви відповіли б на такий пасаж?

– Я ж казав, ми працюємо за декількома напрямками. Найголовніше – це лікарські засоби, які мають на території Росії дженеричну заміну, це препарати, які виготовляються  або в Росії, або в інших країнах, наприклад, не Європейського Союзу, а також компанії, які продовжують там продавати ліки, які не рятують життя, а просто приносять дохід. Ці компанії через сплату податків конвертують гроші у снаряди, набої, які вбивають наших громадян. Тому тема, можливо, є досить складною, але я хотів би відразу зняти всі маніпуляції. Ми зараз говоримо суто про ту частину, без якої люди можуть обійтись. Просто щоб фармкомпанії перестали там заробляти гроші.

– Наскільки швидко відновлюватиметься система охорони здоров’я на Донбасі після війни? На відновлення підуть, мабуть, роки, якщо не десятиліття. Чи так це?

– У містах, які були не підконтрольними Україні, ситуація була в рази чи в десятки разів гірша, ніж на підконтрольній території. Але коли ми після нашої перемоги відновлюватимемо, зокрема, нашу медичну інфраструктуру, ми не будуватимемо таке ж, а запровадимо комплексні зміни. Згідно з нашими планами формування мережі надання медичної допомоги, звичайно, ми все відбудуємо. Так, на це піде чимало часу, зараз важко сказати, скільки. Все залежатиме від того, як швидко ми переможемо ворога.

Читайте також:

Андрющенко: Росіяни задумали зелений коридор у Маріуполі як операцію проти мирних та військових

Війна веде медицину в Луганській області до катастрофи – Стогнієв

Прямий ефір