РФ через оновлення Морської доктрини заявила про своє право застосовувати військову силу в турецьких протоках — експерт

Президент Росії Володимир Путін вперше за сім років оновив Морську доктрину РФ. Минулого разу він вносив зміни до цього документу після окупації Кримського півострова. Директор Українського інституту морського права та безпеки Богдан Устименко під час марафону FreeДОМ на телеканалі UA повідомив, що РФ віднесла до зони своїх національних інтересів турецькі Чорноморські протоки. Це означає, що країна-агресор нібито має право застосовувати у Босфорі та Дарданеллах військову силу.

За його словами, Росія віднесла до зони своїх національних інтересів увесь Світовий океан, поділивши його на три великі зони.

“Перша категорія — це життєво важливі зони. Друга — це важливі зони. Третя — це решта, інші. Абсолютним нахабством є те, що до своїх важливих зон Росія відносить Чорноморські протоки. Це означає, що до своїх життєво важливих інтересів РФ відносить турецькі протоки. Але, найголовніше те, що відповідно до пункту 103-го Морської доктрини Росії, вона має право застосовувати в Босфорі та Дарданеллах військову силу”, – підкреслив Устименко.

Експерт зазначив, що постановою уряду РФ від 2021 року було встановлено межі Північного морського шляху.

“Північний морський шлях — це не крапка на карті, а лінія. Вона включає 28 районів. Це, власне, одна третина Північного Льодовитого океану. РФ запровадила на Північному морському шляху дозвільний порядок плавання”, – сказав він.

За словами Устименка, це означає, що будь-яке судно, військовий корабель і торговий флот можуть зайти і пропливти Північним морським шляхом тільки з дозволу Росії.

“Це грубе порушення норм міжнародного права, зокрема, Конвенції ООН із морського права до якої РФ приєдналася в 1997 році. Я не знаю, як вони далі будуватимуть відносини з Туреччиною. Росія прописала у своєму Морському доктринальному документі, що вона може застосовувати військову силу у територіальних водах Туреччини. Це пахне не оголошенням війни, але це найгрубіше втручання у внутрішні справи Туреччини. Тому що тільки Туреччина має право приймати такі рішення”, – зазначив він.

Нагадаємо, міністр інфраструктури України Олександр Кубраков підтвердив, що перше судно із 26 тоннами української кукурудзи вийшло з Одеського порту вранці 1 серпня.

Велика Британія передасть Україні військові кораблі зі свого флоту — посол Пристайко

Якщо Росію оголосять спонсором тероризму, санкції проти неї майже не зміняться – Калан

Читайте також: Учасник групи документування воєнних злочинів громадської ініціативи “Євромайдан SOS” Михайло Сава в ефірі марафону “FreeДом” на телеканалі UA заявив, що якщо Путін не постане перед міжнародним судом, він буде політичним вигнанцем

Прямий ефір