Рекордне падіння експорту Туреччини до РФ: через санкції Анкара відмовляється працювати з Москвою (ВІДЕО)

Флаги России и Турции. Фото: pixabay.com

Імпорт російських товарів до Туреччини знизився майже на 40% від початку 2024 року. Так само зменшився і експорт турецьких товарів до Росії, пише агентство Reuters. Причина різкого зниження товарообігу в тому, що турецькі банки тепер ретельно перевіряють операції, пов’язані з РФ, щоб не потрапити під санкції Вашингтона, інформує FREEДОМ.

12 грудня 2023 року Міністерство фінансів та Держдепартамент США ввели санкції щодо понад 250 компаній та приватних осіб з Китаю, Туреччини та Об’єднаних Арабських Еміратів. Оскільки вони допомагали Росії проводити угоди та сприяли постачанню обладнання для російського військово-промислового комплексу. Ця ситуація торкнулася і російських експортерів нафти, які перестали одержувати від Анкари платежі за продані барелі. А у лютому 2024 року турецькі банки почали закривати рахунки російських компаній. І якщо раніше обмеження поширювалися лише на тих, хто потрапив під санкції, то тепер — майже на всі російські фірми.

“За перші два місяці цього року експорт Туреччини до Росії впав приблизно на 40% порівняно з 2023 роком, оскільки банки стали ретельніше перевіряти операції, пов’язані з Росією, щоб не потрапити під санкції США”, — з публікації агентства Reuters.

Зниження товарообігу між Туреччиною та Росією пов’язане із ризиком застосування вторинних санкцій з боку Вашингтона, пояснили Reuters турецькі дипломати. Нині на частку Росії припадає лише трохи більше 3% від загального обсягу турецького експорту. У січні 2024 року експорт до Росії з Туреччини скоротився майже на 40% — до 631 млн доларів у порівнянні з мільярдом доларів за такий же період 2023 року.

“Загроза США ввести санкції проти фінансових фірм, які ведуть бізнес з Росією, охолодила турецько-російську торгівлю, порушивши або сповільнивши деякі платежі за нафту, що імпортується, і турецький експорт”, — з публікації агентства Reuters.

Через санкційний тиск США нафтоналивний термінал у турецькому місті Дертйол перестане приймати вантажі з Росії. Останній російський танкер прибув туди 19 лютого. Він доставив 511 тисяч барелів дизельного палива. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну обсяги імпорту російської нафти до Туреччини постійно зростали. У 2023 році термінал у Дертйол прийняв майже 12 мільйонів барелів, що майже вп’ятеро більше, ніж у 2021 році.

“GTS вирішила розірвати всі можливі зв’язки з російською нафтою і відповідно заявила своїм клієнтам наприкінці лютого 2024 року, що навіть якщо не буде порушень будь-яких законів, правил чи санкцій, вона не прийматиме жодних продуктів російського походження чи будь-яких продуктів, завантажених із російських портів як додатковий захід до чинних правил санкцій”, — з публікації агентства Reuters.

Загроза введення Вашингтоном санкцій щодо фірм, які ведуть бізнес із Росією, сильно вдарить по турецько-російській торгівлі у сфері енергетики, вважають експерти. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що головною метою його країни є досягнення повної енергетичної незалежності в найближчі 30 років. Країна виявила 710 мільярдів кубометрів природного газу в Чорному морі та мільйони барелів нафти у південно-східному регіоні Габар.

“На сьогодні ми видобуваємо понад 35 тисяч барелів на день у регіоні Габар. Наша головна мета — досягти повної незалежності в галузі енергетики. Ми сповнені рішучості та сміливо реалізуємо ініціативи, які гарантують енергетичну безпеку Туреччини”, — заявив Ердоган.

7 та 8 березня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан зустрінеться з держсекретарем США Ентоні Блінкеном та радником з національної безпеки Джейком Салліваном у Вашингтоні.

Очікується, що Фідан обговорить питання про зняття санкцій США, які були накладені на оборонну промисловість Туреччини через купівлю російської системи С-400.

За словами експертів, Анкара прагне покращити відносини з Вашингтоном. Як заявив посол США в Туреччині Джефф Флейк, сторони нещодавно підтвердили плани спільного виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.

Читайте також: Туреччина більше не пропускає російські кораблі зі зброєю та краденим зерном через Босфор — причини (ВІДЕО)

Прямий ефір